Disconcrete: Väčšine kapiel chýbajú umelecké ambície

Ak chcete trošku nahliadnuť do metalových vôd, prečítajte si nasledujúci rozhovor a dozviete sa aj to, prečo slovenská kapela Disconcrete zmenila svoj názov.

Zdravím Disconcrete! Kedy vznikla vaša kapela a čo máte zatiaľ v diskografii?

Zdravím Ťa Vlado. Ako Disconcrete sme vznikli roku 2008, rok na to sme nahrali našu zatiaľ jedinú nahrávku a to 4-skladbové promo EP. Na to, že sme vtedy nemali žiadne extra očakávania (čo vlastne nemáme ani teraz) a cieľom bolo mať nejakú kvázi reprezentatívnu nahrávku, sme boli milo prekvapení, ako naše promo zarezonovalo v SK, ale aj CZ UG scéne. Bohužiaľ, aj cez pozitívny ohlas sme sa v podstate od konca roku 2009 trápili s personálnymi zmenami (4 bubeníci behom troch rokov) a v auguste 2012 sme sa s Pidrim (spev) rozhodli kapelu rozpustiť. V danom momente sme stagnovali takmer už rok a komunikácia v kapele nebola tiež na bohvieakej úrovni. 

Ako ste sa z tejto „krízy“ dostali?

Ja som sa s materiálom, ktorý som skladal na debut Disconcrete, rozhodol dať dohromady novú kapelu. Prvý, kto prejavil záujem sa pridať, bol Alex (gitara – tiež God Defamer) a zhruba pár týždňov po rozpade Disconcrete sa mi na inzerát ozval Isidro, náš súčasný bubeník (je z Portugalska). Chvíľu mu síce trvalo, kým sa adaptoval na štýl, ktorý hráme, ale za ten čas, čo hrá s nami, odviedol kus riadnej roboty, zlepšil sa, a najmä, má trpezlivosť učiť sa tie matematické vzorce, čo skladám. Po osobnej stránke teraz v kapele vládne pohodová atmosféra ako nikdy predtým, myslím, že sme všetci naladení na jednej vlne, a je to aj cítiť na novom materiáli, ktorý chceme začať nahrávať v lete tohto roku.

Bude to ešte pod značkou Disconcrete?

Paradoxne, toto je po dlhej dobe prvý a taktiež aj posledný rozhovor, ktorý poskytujeme ako Disconcrete. Nejako cítime, že je čas pohnúť sa ďalej a minulosť nechať tak, a k tomu patrí aj zmena názvu. Na jún chystáme hneď tri koncerty po viac ako 2 a pol roku. Tie už odohráme pod novým názvom DIVERGENCE a rovnako pod týmto názvom nahráme aj debutový materiál.

Nemôže byť zmena názvu pre vás mínusom? Predsa len, pod starým názvom ste si získali nejakých fanúšikov…

Pidri: Je možné, že sa budeme musieť nanovo zapísať na scéne, ale nemáme žiadne prehnané predstavy o tom, čo sme na scéne dokázali. Prakticky nič 😀 Pár ľudí nás zaregistrovalo, ale už dlho sme nič nenahrali, ani sme nehrali koncerty. Disconcrete je už minulosťou. Po rokoch personálnych zmien a krachovania plánov sme si povedali, že je to možno smola zakódovaná v názve a rozhodli sme sa, že ho zmeníme. Ja som navrhol použiť generátor hesiel a vygenerovať random názov a meniť ho pri každom albume. Sulfid navrhol Divergence a všetci sme súhlasili. A nakoniec, ide vždy o hudbu, názov je druhoradý.

Disconcrete: Väčšine kapiel chýbajú umelecké ambície

V akom štýle bude nový materiál? Na bandzone profile máte uvedené metal-progressive, ale váš štýl jasne koketuje aj s death metalom.

Sulfid: Na začiatku sme boli dosť ovplyvnení djentovou vlnou, aj keď v pravom slova zmysle sme tento žáner nikdy nehrali. Určite sa v našej hudbe nájdu rytmické krkolomnosti po vzore Meshuggah, avšak naše novšie skladby začínajú naberať aj vcelku progový nádych. Nemám pocit, že by sme nejako extra koketovali s death metalom, a ak áno, tak jedine v našej prerábke skladby „You’re To Blame“ od Testimony. Refrén tejto skladby má aj čo sa týka riffu a (dis)harmónie mierne Cannibalovský vibe, ale to je asi tak všetko.

Pidri: Je ťažké povedať, aký štýl hráme. Jednoznačne je to nejaký metal, technickejšie poňatý, orientovaný na polyrytmy, ale bez snahy o jednoznačné zaradenie sa do konkrétnej subžánrovej škatuľky. Zaradenie do škatuliek je skôr úloha pre recenzentov a hudobnú obec. Naša tvorba sa postupne mení a vyvíja, a tak so zaradením počkajme na prezentáciu nášho nového materiálu.

Okrem vlastných skladieb hrávate občas aj covery, už si spomenul slovenskú legendu Testimony. Prečo práve od nich?

Pidri: Covery veľmi nehrávame, ten od Testimony bol skôr výnimkou. Celé sa to zbehlo tak, že nás oslovil Filip z Brainscan, ktorý celý tribute organizoval a my sme do toho išli. Testimony boli legendou a my sme sa dobre zabavili pri potvorení ich skladby na náš obraz. Bola to zároveň labutia pieseň Disconcrete. Čakali sme, že po vydarenom nahrávaní coveru získa kapela novú energiu, ale nestalo sa tak, a rozhodnutie začať úplne odznova sa zrodilo práve v tomto období. Ja osobne mám covery celkom rád, ale musia zapadať do koncepcie kapely. So Sulfidom máme v šuflíku už niekoľko rokov cover od Helmet, ale nikdy sme sa nedostali k jeho realizácii.

Na Slovensku je veľa metalových kapiel, v rádiách ich ale nepočuť, prečo?

Pidri: Toto sa dá pokojne rozšíriť aj o rock, a príčiny sú podľa mňa dve. Všetci vieme, že rocková hudba neoslovuje mainstreamových poslucháčov (a metal už vôbec nie). A keďže playlisty komerčných rádií sú už takmer výhradne zostavované na základe prieskumov a platených rotácií, je normálne, že sa tam toho rocku, a tobôž metalu, veľa nehrá. Rádiá už dnes hudbu hrajú len ako výplň medzi reklamami a reality show vsuvkami. Druhá príčina je prozaická. Síce je u nás veľa kapiel, ale málo kvality. Treba si uvedomiť, že v konkurencii špičkových svetových kapiel väčšina domácich kapiel zaostáva tak výrazne, že si to všimne aj naozaj bežný poslucháč.

Lenže mnohé domáce kapely vedú „žabomyšie vojny“ a sebavedomie si stavajú na tom, že „hrali sme o 3 koncerty za rok viac, ako naši rivali z vedľajšej dediny“.

Porovnávanie sa na lokálnej úrovni nemá zmysel, je to niečo ako preteky trabantov. Obávam sa, že drvivej väčšine rockových a metalových kapiel chýbajú umelecké ambície. Toto je úplne normálna vec, ale v tak malej krajine, ako je Slovensko, to dokáže lámať väz celým žánrom. Výsledkom je, že trápne a neschopné kapely nekončia už v garážach, ale dostávajú sa na pódia a do éteru prostredníctvom tých pár relácií, ktoré sa snažia mapovať undergroundovú scénu. 

Disconcrete: Väčšine kapiel chýbajú umelecké ambície

Niektorí hovoria, že poslucháč si má žiadať od rádií hudbu a tento „tlak“ donúti rádiá, aby to hrali.

Slovenský poslucháč nemá žiadny vplyv na to, čo hrajú rádiá. Pri aktuálnom systéme výberu skladieb do vysielania sa slovenská hudobná produkcia, vzhľadom na svoju kvalitu, dostane do éteru len naozaj zázrakom.

Čiže iniciatíve za viac slovenskej hudby v rádiách asi príliš nefandíte, však?

Pidri: Je to nezmysel. Slovenská hudba by skôr potrebovala dostupné pestrejšie možnosti na rozvoj umeleckého cítenia a talentu už od základnej školy (školské kapely, zbory, divadlá, atď.) Keď to necháme len na krúžky, tak sa nečudujme, že tu máme veľkú časť národa hudobných analfabetov. S kvalitou príde aj hranosť. Bez nej je to len trápenie poslucháčov.

Ktoré zo svetových kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu? Predpokladám, že medzi nimi nebude chýbať Dream Theater 😉

Sulfid: Tak toho bude veľa, na začiatku to boli určite kapely ako Pantera a Sepultura, Alice In Chains, Type O Negative či Faith No More. Tieto kapely mám rád dodnes, inšpirujú ma pri skladaní vlastnej hudby, avšak už len minimálne. Veľkou inšpiráciou boli pre mňa neskôr samozrejme Meshuggah či Dillinger Escape Plan, a tak tri roky dozadu som úplne prepadol post metalu, teda Neurosis, Rosetta, absolútne neznesiteľní Eryn Non Dae či dnes v UG vodách čím ďalej tým viac obľúbenejší Obscure Sphinx. S Dream Theater asi sklamem. Určite ich rešpektujem ako vynikajúcich a študovaných muzikantov, avšak okrem jedinej fantastickej nahrávky, a to „Metropolis Pt. II – Scenes From a Memory“, ma ich tvorba veľmi neoslovila. Z prog rocku/metalu si omnoho radšej vypočujem Fates Warning a moje dve srdcovky od Queensryche „Operation:Mindcrime“ a „Promised Land“.

Pidri: V tomto sa so Sulfidom zhodnem, od DT mám rád iba Scenes… ostatné albumy ma nebavia. Niektoré skladby hej, ale albumy ma nudia. Čo sa týka tvorby Divergence, najsilnejšie vzory vidím v Meshuggah, Tool, Dillinger Escape Plan, Mastodon, Sikth, Mr. Bungle a Alice In Chains.

Image a trendy v muzike. Je to pre vás podstatné?

Pidri: Stačí sa na nás pozrieť a je jasné, že image je pre nás nepodstatný. A čo sa týka hudby, zaujíma nás len, či sa nám naša hudba páči. Samozrejme, trendy sledujeme a odrážajú sa aj v našej tvorbe, ale to už je zas len otázka vplyvov. Album, ktorý vyšiel včera, nás môže ovplyvniť rovnako ako album, ktorý vyšiel pred 50 rokmi.

Ďakujem za rozhovor. Máte niečo na srdci pre rocker.sk ? 😉

Pidri: Nezabudnite objavovať svoje nové obľúbené kapely.

Ešte doplníme, že prvý koncert kapely Divergence v novej zostave uvidíte 5. júna v bratislavskom Randal Clube spolu s Fishart Collection, Lunokhod a Domination project. Viac na http://bandzone.cz/akce/343644.

Viac info o samotnej kapele si pozrite na ich novom profile http://bandzone.cz/_77971, prípadne si prezrite aj ten starý: http://bandzone.cz/disconcrete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *