DevilDriver obchoduje s démonmi

Otázka dňa znie: „Ako veľmi škodí melodický groove/death metal zdraviu?“ Odpoveď znie: „Ako nič iné.“ Ťažko sa to dá odoprieť. Stará polorozpadnutá garáž, ktorej steny sú obložené vajcovými kartónmi pre lepší sound, zapnuté kombá a rozostavená sada škopkov, to je pomyselná skúšobňa diablovho šoféra, reagujúceho aj na staršiu prezývku Deathride. Tú si museli zmeniť kvôli množstve kapiel s rovnakým názvom, a tak prijali súčasný názov odvolávajúc sa na zvony talianskych čarodejníc, ktoré ich používali pri odpudzovaní zlých síl.

A tak z tej rozdrbanej garážovej chajdy DEVILDRIVER vypustili do sveta beštiu chrliacu okolo seba kruté agresívne riffy a nasratý vokál. Tak vyznieva prvá etapa obchodovania s démonmi. A fakt potešila a aj zaujala… líder Dez Fafara… áno ten Dežko, ktorý „je(b)mne čvirikal“ v COAL CHAMBER…je taký fotrík nu-metalu… teraz ale bručí v DEVILDRIVER a svojou novou doskou melodických deatherov potešil, neveriacich okoloidúcich zmietol z chodníka, arogantných elitárov div že nepretiahol hrdzavou reťazou a zgroovaných headbangerov priam idylicky nadchol. Inštrumentálna agresia z tohoto tečie ako jedovaté sliny zo skrivenej papule covidového démona a brutálne vokály skoro až vraždia ako dlhé zahnuté drápy predných končatín práve vypustenej, totálne nasratej chlpatej beštie, skladajúcej sa z desiatich smrtiacich kúskov očakávaného razenia, čím už sa prezentovali aj na predchádzajúcich doskách, teda mixom amerického groove metalu a melodického smrteľného kovu s drobnými schválnosťami z gotiky či metalovej moderny.

DevilDriver obchoduje s démonmi

Artwork odzrkadľuje tvrdú hudbu albumu.

Pomaly rozbiehajúci sa úvodník Keep Away From Me nezaprie silný vplyv melodického smrťáku, a to predovšetkým heroickým vyznením hlavnej hudobnej témy a dramatickým refrénom, a to sa nedá poukázať na identický sound a farebnosť vokálu. Druhá téma Vengeance Is Clear je trochu inde a svojou zaujímavou rytmickou náladou sa bude určite fascinovať ako tie vycerené tesáky zgroovovaného démona. Skákajúce škopky s basovou linkou nesú dopredu krutý riff a keď sa pridá Fafarov pekelný vokál, je priam nemožné nepustiť riedke hovno do roztrhaných riflí.  

Ale tretia pecka Nest Of Vipers poukazuje na súčasný stav amerického groove metalu a tvorí k prvej skladbe kontrast svojou krutou a rýchlou náladou, zložitejšou výstavbou a skoro až blackovým revom. Po nej šoféri diabla vložili kompozíciu „Iona“, ktorou dokonalo zmazali tento protipól ich tvorby a skladba má veľmi zmierlivý, skoro až heavymetalový riff. Textovo sa Dežko snaží zbaviť svojich démonov a zjavne sa mu to skvelo darí.

Pre pomyselné, ale skôr len tušené odľahčenie, je tu Wishing, ktorého zaujímavý úvod pokračuje striedaním netradične zaujímavého čistého vokálu prehnaného cez nejaký efekt s tradičným Dežkovým revom. Naozaj veľmi zaujímavá rozvinutá štruktúra s vynikajúcim dopadom na receptora. DEVIL DRIVER, povestný svojimi extrémne rýchlymi tempami, prekvapuje receptorov aj pomalšími pasážami, ako v dokonalej duetovej You Give Me a Reason to Drink s hosťujúcim synčekom Fafarom ml., čo vzápätí napravuje v krutej kratučkej thrashovinke Witches. Nevýraznú, až obyčajnú titulnú Dealing with Demons strieda thrashoidná ťažká kompozícia The Damned Don’t Cry, ktorá poteší a zaujme. Posledná skladba, skoro až epická Scars Me Forever len dokazuje, ako dokážu pracovať s časom a rozprávať ideové témy bez najmenšieho náznaku zaváhania, dokonca v istých úsekoch by sme slovíčko „rozprávať“ mohli nahradiť „spievať“, pretože Dez nás oblažuje nielen deathovým revom či blackovým škrekom, ale aj nasrdeným vokálom, z ktorého cítiť úžasnú farebnosť. Ide do najjemnejších citových odtieňov, aj keď brutálny rev prevažuje skoro až na sto percent.

DEVILDRIVER – smrtiaca tlupa zo Santa Barbary, preukazuje, že melodický groove/death stále žije a v ich rukách sa z neho stáva okúzľujúci hudobný štýl, ktorého farby, vokál a rýchlosť sa prelínajú v akomsi novom, netušenom priestore. Už sa všetci tešíme na pokračovanie v podobe dosky Dealing With Demons Vol.II.

 

Žáner: Groove/Melodický Death metal

Dátum vydania: 2. október 2020

Vydavateľstvo: Napalm Records

Minutáž albumu: 39 min 27 sek

Pôvod: USA

 

Skladby:

01. Keep Away From Me
02. Vengeance Is Clear
03. Nest Of Vipers
04. Iona
05. Wishing
06. You Give Me A Reason To Drink
07. Witches
08. Dealing With Demons
09. The Damned Don’t Cry
10. Scars Me Forever

 

Zostava:         

Dez Fafara – vokál

Mike Spreitzer – gitara

Neil Tiemann – gitara

Diego Ibarra – basgitara

Austin D’Amond – bicie

Moje hodnotenie:

DevilDriver obchoduje s démonmi - 1DevilDriver obchoduje s démonmi - 2DevilDriver obchoduje s démonmi - 3DevilDriver obchoduje s démonmi - 4DevilDriver obchoduje s démonmi - 5DevilDriver obchoduje s démonmi - 6DevilDriver obchoduje s démonmi - 7DevilDriver obchoduje s démonmi - 8DevilDriver obchoduje s démonmi - 9DevilDriver obchoduje s démonmi - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *