Dereš ide Na panské aj na vinyl

Slovenská kapela DEREŠ, ktorej korene siahajú do polovice 80. rokov, vydáva svoj debutový album Na Panské na vinylovej platni. Tridsať rokov trvalo, kým sa albumu podarilo dostať na svetlo sveta a teraz si ho môžu vychutnať aj milovníci LP platní.
 

Napriek veľkému hitu Na pánske, ktorý koloval v televíznom programe Triangel a ktorý následne oslovil celé generácie metalistov, rockerov a všetkých priaznivcov tvrdej muziky, sa nepodarilo skupine Dereš vydať regulárny album. Pritom k nemu nemali ďaleko. Ich popularita dosahovala vysokú úroveň, muzikanti mali mnoho nápadov, ale život mienil inak. 

Po mnohých rošádach z rôznych dôvodov, niekoľkých pauzách a smrti Vlada Šešeru sa Dereš rozpadol. Vydanie albumu ale zostalo medzitým visieť vo vzduchu. Spomienky na dávne časy rozprúdili opäť chuť do hrania. Návrat na scénu prebiehal spočiatku v skúšobni, ale z nej čoskoro aktualizovaná zostava Dereša prenikla na motorkárske zrazy a festivaly. Organizátori si ich vybrali ako predskokanov k zahraničným koncertom skupín Slade, Sweet či Suzi Quatro. Ďalším impulzom sa stal projekt Bratislavský nárez, ktorý zanalyzoval bratislavskú rockovú scénu 80. rokov. Napokon v roku 2016 sa dala dohromady kolekcia dvanástich nových a jedenástich archívnych nahrávok, ktoré pochádzajú z obdobia medzi rokmi 1988-2009. 
 

Dereš ide Na panské aj na vinyl
Dereš ide Na panské aj na vinyl

Dvojalbum Na Panské rozpútal spomienky dobových účastníkov aj zvedavosť mladej generácie rockerov. Pre nich sa muzikanti rozhodli rozvinúť myšlienku vydať výber z dvoch CD na jednej platni. Vinylová verzia Na Panské vychádza 22. apríla, presne na Record Store Day 2017 – celosvetovej hudobnej akcii, do ktorej bude zapojená aj jediná predajňa zo Slovenska na Zámočníckej ulici v Bratislave. Tam si budú môcť fanúšikovia vinylovú platňu kúpiť. Kapela Dereš bude osobne prítomná v celej zostave Vojto Bohuš (spev), Ivan Horváth (gitara, vokály), Aty Béreš (basová gitara), Martin Uherčík (bicie) a Lukáš Horváth (gitara, klávesy) a platne podpíše všetkým záujemcom.

„Po vydaní CD na jeseň sa vyskytol dopyt po jeho vinylovej verzii. Bol síce pomerne malý, ale opakoval sa. Tak sme urobili pokus s predobjednávkou a ten dopyt bol už celkom zaujímavý. Tak sme sa na to dali. Vinylový náklad som nechcel dávať do štandardnej CD distribúcie a v predstihu som sa dohodol s predajcom vinylov na distribúcii a logistike. Lisovňa dodala náklad v predstihu, hoci sme ho očakávali až začiatkom leta, a predajca nás navigoval na Record Store Day, čo je ideálny čas na uvedenie albumu,“ hovorí Martin Uherčík o príprave vinylu. 

Kapela Dereš oznámila aj pokračovanie koncertnej činnosti. Účasť zatiaľ potvrdili na podujatí PáRock v bratislavskej Mlynskej doline či festivaloch Topfest a Dobrý festival v Prešove. 

https://youtube.com/watch?v=TorNJHREV3Y


Použité zdroje:
Music Press Promotion

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *