Cro-Mags a ich krišna-core odznie prvýkrát aj na Slovensku

Pokiaľ nedáte dopustiť na newyorskú hardcoreovú scénu a uznávate jej nesmrteľných praotcov v podobe kapiel Agnostic Front alebo Sick Of It All, tak určite nevynechajte koncert legendy tohto štýlu v podobe newyorských CRO-MAGS. Po prvýkrát vystúpia na Slovensku 26. júna v bratislavskom Randali počas svojho európskeho turné World Peace Can’t Be Done.

 

V osemdesiatych rokoch patrili Cro-Mags k prvým predstaviteľom newyorského hardcoreu, ktorý spájal punkovú zbesilosť a údernosť s metalovým zvukom skreslených gitár. Cro-Mags však od začiatku ponúkali niečo navyše – silnú spiritualitu odvodenú od rastafariánstva a ovplyvnenú krišnovstvom, čo viedlo k vzniku špeciálneho subžánru nazývaného aj krišna-core. Kapela na čele s neuroticky pôsobiacim frontmanom Johnom Josephhom ponúkla ľuďom rýchly a agresívny power hardcore, ktorý v tom čase pôsobil na ľudí ako zjavenie.

 

Postoj kapely vyjadril sám Joseph v rozhovore pre český portál novinky.cz počas turné v roku 2009: „Naše posolstvo smeruje proti materialistickému životu, nie je politické, ale spirituálne. Naše posolstvo o revolúcii je evolúcia, je to revolúcia vedomia, nie revolúcia, kedy vezmete pušky. Hovorí o zmene vedomia, kedy začneš premýšľať o humanizme na celej planéte.” Nadčasový a kultový album tejto kapely The Age Of Quarrel z roku 1986 začal písať históriu NYHC scény a dodnes ho mnohé kapely citujú ako zdroj svojej inšpirácie.

 

Kapelu založil basgitarista Harley Flanagan, ku ktorému sa pridal spevák John Joseph. Neboli však najlepšími priateľmi a nakoniec sa Joseph s kapelou rozlúčil. Po The Age Of Quarrel skupina nahrala album Best Wishes (1989), v ktorom bolo cítiť viac metalového vplyvu, čím si odcudzili mnoho svojich pôvodných fanúšikov. V roku 1992 vydala kapela ďalší album Alpha Omega, na ktorom už opäť spieval Joseph a ktorý prijali len najoddanejší fanúšikovia. Nasledoval Near Death Experience z roku 1993. Po mnohých zmenách a rozpadoch kapelu rozpustili a zdalo sa, že to bolo naposledy.

 

V roku 2000 sa však znovu dali dohromady a vyšli von s albumom Revenge. Ním sa vrátili k svojim hardcoreovým koreňom ovplyvneným punkrockovým pocitom. Následne sa kapela znovu rozpadla. V rozličnom čase dokonca obaja pôvodní členovia Harley a Joseph súčasne viedli dve samostatné verzie Cro-Mags s úplne odlišnými zostavami. V roku 2008 John Joseph začal opäť vystupovať pod rôznymi variáciami pôvodného názvu kapely ako Cro-Mag Jam, Cro-Mags-NYC, Age Of Quarrel alebo Cro-Mags. Niekedy bol prítomný iba jeden pôvodný člen, niekedy dvaja alebo traja a niekedy dokonca aj John Joseph a Harley spolu.

 

Na bratislavskom koncerte ich uvidíte v aktuálnej zostave, ktorú zatiaľ tvoria John Joseph – spev, AJ Novello – gitara a Mackie Jameson – bicie. Spolu s nimi sa na koncerte predstaví aj hardcoreové zoskupenie FIRST BLOOD zo San Francisca, ktorých s Cro-Mags spája nielen rovnaké zmýšľanie, ale aj to, že to boli práve Cro-Mags, s ktorými si kapela strihla svoj prvý koncert. Večer doplní aj legendárna rakúska hardcoreová kapela ONLY ATTITUDE COUNTS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *