Crematory premiérovo na Slovensku

Nemecká gothicmetalová kapela CREMATORY vznikla v nemeckom meste Mannheim v roku 1991. Zakladajúci členovia bubeník Markus Jüllich a spevák Gerhard „Felix“ Strass ju pôvodne založili na deathmetalovom základe. Pôvodný štýl sa začal meniť, keď do kapely prišla klávesáčka Katrin a kapela postupne po vydaní debutového albumu svoj štýl menila od industriálneho až po gotický metal. Spolu s kapelami My Dying Bride, Tiamat a Atrocity sa tak Crematory stali jednou z najvýraznejších kapiel temného, depresívneho metalu.

 

Aj napriek množstvu personálnych zmien sú Crematory aktívne na metalovej scéne už viac ako dvadsať rokov a stali sa tak jednou z najdlhšie hrajúcich európskych gotických metalových kapiel. 13. apríla im vychádza štrnásty štúdiový album s názvom Oblivion a po nemeckom turné kapela po prvýkrát odohrá svoje vystúpenie slovenskému publiku 1. júna v RC Mlyn vo Vrútkach. Pre Markusa Jüllicha je tento koncert špeciálny aj tým, že na svoje narodeniny odohrá koncert v krajine, kde ešte nikdy nehral a teší sa na slovenských fanúšikov. Rád ochutná aj naše pivo, o ktorom už veľa počul.

 

Kapela sa veľmi teší aj na stretnutie s fanúšikmi, ale zaujímajú sa aj o naše kapely. Preto dostanú špičky z domácej scény. Banskobystrická kapela ABSTRACT sa už taktiež radí medzi legendy domácej metalovej scény a svojím inštrumentálnym metalom si vydobyli svoju pevnú pozíciu nielen na domácej scéne, ale aj v zahraničí. Kapela po rôznych personálnych zmenách vydala tri demonahrávky a od roku 2002 vydala pod rôznymi zahraničnými vydavateľstvami tri štúdiové albumy a jedno mini CD.

 

Kapela Abstract má za sebou nespočetne veľa koncertov a festivalov, medzi najvýznamnejšie patria vystúpenia s kapelami Ancient, Apocalyptica, Masfél, Agathodaimon, Kataklysm, Malevolent Creation a mnoho ďalších. Ich hudobný štýl sa v súčasnosti pohybuje niekde medzi progresívnou, avantgardnou, atmosférickou a temnou metalovou hudbou a obsahuje aj ďalšie štýly ako gothic, black, doom, industrial  spolu s dramatickosťou, ale aj melanchóliou. Kapela čerpá inšpiráciu z rôznych elemetov ľudského bytia v minulosti, prítomnosti a budúcnosti. 

 

GLOOM je slovenská gothic rock/metalová kapela, ktorá bola založená pôvodne ako projekt bubeníka Radoslava Priputena v roku 2001, po rozpade deathmetalovej formácie Insepultus. Po ustálení zostavy prichádza tvorba skladieb verná odkazu fínskej gothic rock/metalovej scény, koncerty a následne aj debutový album Nostalgia, ktorý vyšiel v roku 2006. Kapela sa ešte v tom istom roku rozpadá po vzájomných nedorozumeniach. Hibernácia trvá vyše 10 rokov a v roku 2016 sa opäť objavuje na pódiách. Ďalším medzníkom je comebackový album Catharsis, ktorý vyšiel v roku 2017. Album získal výborne ohlasy nielen doma, ale aj v zahraničí. V marci 2017 bol natočený prvý oficiálny klip k skladbe Fatal Trust. Kapela má za sebou desiatky koncertov po Slovensku a Poľsku s kapelami ako XIII.Století či Root a taktiež sa objavila v semifinále Wacken Metal Battle Slovakia 2017.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *