Coheed and Cambria – No World For Tomorrow

Ambiciózny koncept Claudia Sancheza, inak vynikajúceho autora horrového sci-fi komiksu, sa pokúša nastoľovať filozofické otázky súčasnosti a blízkej budúcnosti: Kde sú hranice ľudskosti? Kde sú hranice logiky? A kde je ten bod zvratu, v ktorom sa dobrý sluha mení na zlého pána?… alebo len klasicky Boj dobra so zlom.

Novinkový album No World For Tomorrow americkej partičky COHEED AND CAMBRIA je už ich piatym počinom a zároveň piatym dielom prapodivného veľkého koncepčného príbehu, inšpirovaného práve spomínaným sci-fi komiksom. Úplne na začiatku boli hlavnými nositeľmi deja postavy zvané Coheed a Cambria, ktoré sú však už dávno po smrti. V súčasnom príbehu je tu už len bezmenný hrdina, ktorý vie, že osud zeme je spečatený, ale aj tak sa mu pokúša vzoprieť. Go On!

Coheed and Cambria - No World For Tomorrow

Artwork dokresľujúci koncept albumu.

Celý album začína krehkou miniatúrou The Reaping, jednoduchou akustickou skladbičkou, ktorá vďaka kratučkej minutáži len otvorí myseľ pre vnímanie druhej, kompozične košatej, gitarovo burácajúcej titulke No World for Tomorrow. Ďalšie tri kompozície by mohli žiť aj pod klasickým názvom „Tri kusy pre sólový spev, dve gitary a rockovú rytmiku“. Tu sa progresívny charakter vytráca, ako keby sa autori rozhodli proste napísať tri kúsky melodickej gitarovej muziky, neobsahujúce len tri výrazné témy. Bez hľadania, výbojov alebo usilovania sa o originálny jazyk, ale v každom prípade príjemné na vnímanie a zapadajúce do celkového konceptu albumu. Ďalšia Mother Superior je proste berceuse, balada, ktorú osviežuje rocková metóda opakujúcich sa variácií a dodáva jej vzruch a život tam, kde môže byť romantická hladina pre mnohých dosť fádna. Nasledujúce dve rockovinky Gravemakers & Gunslingers a Justice in Murder len spĺňajú požiadavku formovej a kompozičnej ucelenosti celej dosky.

Posledných päť trackov vytvára jedinečný kompozičný celok The End Complete. Úvodné, ako keby allegro The Fall of House Atlantic, samo o sebe jednoduché s jedným motívom, upúta pozornosť svojou pompéznou mohutnosťou a napriek svojej jednoduchej schéme pôsobí veľmi presvedčivo a pripravuje myseľ na nasledujúce Radio Bye Bye v živšom tempe, ktoré by mohlo plniť funkciu nabudeného presta, aby za tým nastalo vyvrcholenie v skoro osemminútovej The End Complete, kde sa lyrická melodika preteká s rytmickým vzruchom, a pri tom zvuková hradba, ktorá sa rozvinie, je úplne čitateľná. Kompozičná invencia je priam pozoruhodná a interpretácia a aranžmány ju posúvajú ešte ďalej. Krásne gitarové sóla, vokálne rushovské eskapády s emorockovou naliehavosťou ťahané do jednej progrockovej guče vynaliezavou rytmikou. A toto prejde do predposlednej časti The Road and The Damned, ktorá je úplne v duchu amerického gitarového mainstreamu. Búrlivé andante, kde je rytmický a melodický pôdorys doslova nepriehliadnuteľný. Záverečné finále On The Brink sa pomaly rozbieha knopflerovským gitarovým introm, neskôr posilnené melancholickým vokálom, ktoré prejde do pomalej klavírnej etudy, ponad ktorú sa naraz vypne mohutné opakujúce sa rockové presto podporené výkrikmi, aby sa znovu rozoznel klavír a následné prekrásne floydovské gitarové sólo pomaly utícha v atmosférickom ruchu a ticha.

Idea zabaliť komiksový koncept do hybridu emo rocku s progresívnymi prvkami hudby siedmej dekády je predovšetkým neopakovateľná a zdá sa, že tento zámer Claudiovi Sanchezovi aj vyšiel. Vnímanie tejto dosky je, samozrejme, trochu náročnejšie, ale rozhodne poučné. Úprimne, ďalším spoločným menovateľom pre všetko a všetkých, ktorí tvoria túto nahrávku, je prívlastok – famózny.

           

Žáner: emo progrock

Dátum vydania: 22. október 2007

Vydavateľstvo: Columbia/SonyBMG

Minutáž albumu: 59 min 54 sek

Pôvod: USA

 

Skladby:

 1. The Reaping – 1:13
 2. No World for Tomorrow – 5:06
 3. The Hound (of Blood and Rank) – 4:38
 4. Feathers – 4:55
 5. The Running Free – 4:16
 6. Mother Superior – 6:38
 7. Gravemakers & Gunslingers – 4:21
 8. Justice in Murder – 4:28
 9. The End Complete I: The Fall of House Atlantic – 1:04
 10. The End Complete II: Radio Bye Bye – 4:54
 11. The End Complete III: The End Complete – 7:44
 12. The End Complete IV: The Road and the Damned – 3:35
 13. The End Complete V: On the Brink – 7:08

 

Zostava:          

Claudio Sanchez – vokál, gitara, klávesy
Travis Stever – gitara, vokály
Michael Todd – basgitara
Chris Pennie – bicie

Moje hodnotenie:

Coheed and Cambria - No World For Tomorrow - 1Coheed and Cambria - No World For Tomorrow - 2Coheed and Cambria - No World For Tomorrow - 3Coheed and Cambria - No World For Tomorrow - 4Coheed and Cambria - No World For Tomorrow - 5Coheed and Cambria - No World For Tomorrow - 6Coheed and Cambria - No World For Tomorrow - 7Coheed and Cambria - No World For Tomorrow - 8Coheed and Cambria - No World For Tomorrow - 9Coheed and Cambria - No World For Tomorrow - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *