Čierna omša v Randali s kapelou Ragnarok

Po krutej čiernej omši v Žiline pod taktovkou trojice kapiel Nargaroth, Hate a Absu sme sa pár dní na to (24. mája) dočkali ďalšieho výnimočného blackmetalového koncertu. Prišli k nám ďaľšie legendy čierneho kovu, tentokrát zo samotnej kolísky black metalu Nórska. RAGNAROK, kapela, ktorá je na scéne už 23 rokov, pricestovala na Slovensko spolu s CVINGER, INFINITYUM a AETERNUM VALE. Žiaľ, táto akcia sa konala ako keby v utajení a do poslednej chvíle sa ani nevedelo, či to bude v MMC alebo Randali. Neboli informácie o vstupnom ani časový rozpis kapiel, žiadne aktualizované informácie na stránke udalosti, takže sa očakávalo aj zrušenie akcie. Práve preto a možno čiastočne z dôvodu toho, že akcia zostalo trochu v tieni žilinského koncertu, sa na stredajší koncert vybralo pomerne málo ľudí.

 

Prví sa na pódium postavili Infinityum, aj keď všetci sme si najskôr mysleli, že to bude Aeternum Vale, pretože boli poslední v line-upe a na stene bola ich plachta. Nakoniec nám ale na základe pagan prvkov došlo, že to zrejme nebudú Íri, ale spomínaní Francúzi.

 

Po nich už prišli naozaj Aeternum Vale, tí posunuli latku podstatne vyššie. Kapela okrem speváka zahalená v rovnošatách s kapucňami medzi hraním jednotlivých skladieb aktívne komunikovala s publikom a vysielala smerom k nemu gestá na vyhecovanie publika. Vokalista so svojím výrazným, beznádej vyvolávajúcim speváckym prejavom… To rozhodne stálo za to. Sety oboch úvodných kapiel však skončili celkom rýchlo a tí, čo sa obávali, že pôjdu domov až po druhej, sa zrejme upokojili.

 

Niečo po desiatej sa na pódium postavila predposledná kapela. Slovinskí Cvinger boli ďalší, kto príjemne prekvapil výborným výkonom minimálne na rovnakej úrovni ako kapela pred nimi. Tesne pred ich príchodom sa po Randali rozlievala vôňa kadidla ako na nejakom pohrebe a neskôr sme zočili gitaristu kapely prechádzať sa s kadidlom v ruke ako predzvesť atmosférickej šou. Na pódiu pribudli warpainty a vokálna časť kapely mala síce takmer rovnaké oblečenie ako predošlé dve, ale spevák napochodoval na pódium v kožennom brnení a komunikáciu s pódium zastrešoval hlavne on. Kapela oslovila hlavne striedaním growlu s čistým hlasom a chorálnym spevom. Kupodivu jediný, kto mal mikrofón, bol vokalista, takže mu zrejme bolo dopomáhané zo samplov, ale aj tak to bolo veľmi pôsobivé. Chorály občas mierne pripomínali Batushku, napríklad skladba Summoning. Fomormácii Cvinger vyšiel minulý rok v máji nový album s názvom Embodied In Incense, takže väčšina skladieb pochádzala práve z neho.

 

Asi o hodinu prišli na rad Ragnarok. Pod váhou dlhoročných skúseností a ich tučných tiel nafarbených warpaintmi, umelou krvou a nábojovými pásmi spustili svoju surovú šou. Okrem spevu a tradičnej komunikácie a gest na rozprúdenie krvi fanúšikov nepredvádzali nijakú šou. Prezentovali sa viac-menej len svojou hudbou. Kapele tak isto vyšiel minulý rok album, po ktorom je pomenované aj ich túrné, teda Psychopatology. Z neho odzneli skladby Dominance And Submision, úvodná skladba dosky a zároveň skladba, ktorou otvárali svoju šou. Ďalej Heretic či Internal Majesty, z predposledného albumu Malediction hrali Blood Of Saints a záverečnú skladbu ich setu Iron Cross-Posthuou. Skladbou Collectors Of The King z rovnomenného albumu sa presunuli v ich tvorbe do roku 2010 a rovnako so skladbami Murder, It´s War, Blackdoor Mirracle do roku 2004 a k albumu Blackdoor Mirracle. Najstaršou skladbou ich setu bola In Nomine Satanas opäť z rovnomenného albumu. Svoje vystúpenie ukončili okolo polnoci. A my máme za sebou ďalší skvelý koncert, žiaľ, ako to v poslednom čase býva, v poloprázdnom klube.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *