Chickenfoot – eponymný album

Superskupiny boli moderné tak hádam pre miliónmi rokov, ale to neznamená, že dnes je to len preležaný archaizmus. Veď keď sa spoja tak invenční jedinci ako Sammy Hagar, Michael Anthony (obaja ex-VAN HALEN), Chad Smith (RED HOT CHILI PEPPERS) a fenomenálny gitarista Joe Satriani, svet sa môže tešiť na dobrodružstvo s vlastnými názormi a odvážnymi víziami. Vie len boh, akými hudobnými cestami by sa trmácali títo štyria mušketieri, keby sa ich životné čiary nepresekli v mexickom Cabo Wabo, ale môžeme oprávnene špekulovať, že by sa asi dosť kľukatili. Rozdiel medzi ich pôvodnou tvorbou nie je natoľko diametrálne odlišný, ale je pravdepodobné, že teraz nasadli do vlaku, ktorý ide tým správnym smerom. Chickenfoot je zásadná výhybka do staronovej krajiny tvrdej a melodickej hudby. Zámerne nehovorím hard rocku. Nie, že by nebol na tomto albume prítomný, ale stojí v jednom rade s heavy metalom, klasickým rockom a baladickými momentmi.

Hudbu Chickenfoot možno považovať za extenziu tvorby rockových kapiel Van Halen, Aerosmith a funkových Red Hot Chilli Peppers s inštrumentálnymi zverstvami Joe Satrianiho. Ako inak výstižnejšie možno popísať tento archeologický výskum štvoricou dnes už legendárnych rockerov, ktorým klasické bigbítové postupy neboli nikdy vzdialené tak, aby z neho nemohli čerpať počas svojich dlhých a plodných rokov. Všetky svoje muzikantské výboje dôb minulých tu pospájali v jeden sľubný celok a tým potešili nielen seba, ale aj mnohých „oldskul“ fandov.

Chickenfoot - eponymný album

Zvláštny na ľudské teplo reagujúci cover albumu.

Veď už prvá pecka „Avenida Revolution“ pôsobí paralyzujúcim dojmom na každého, komu hard rock tečie aj doma z vodovodu. Z ticha vynárajúca sa, prelúdujúca gitara v úvode, predznamenáva strednotempovú hard rockovú náladu, vynikajúco frázujúci vokál Sammyho a famózne Satrianiho gitarové dozvuky hrozivo pripomínajúce všetko z dejepisu rockovej hudby. V súvislosti s ďalšou bombou „Soap on a Rope“ si nemožno nespomenúť na počiatky Van Halen, ktorá vyniká sekavým rytmom, nabubrelými rockovými kilečkami a vynikajúcimi sólami. Celý album v žiadnom prípade nie je len povrchná hard/rocková fúzia, i keď nové prvky by sa tu hľadali asi dosť ťažko, je to hlavne o prezentácii vlastnej predstavy o starodávnom štýle s pomocou klasických rockových nástrojov a dlhoročnej skúsenosti strávenej na pokraji tohto, dnes už okrajového štýlu. Rozkošný popevok „Sexy Little Thing“ by mohlo hrať aj hocktoré komerčné rádio a funková „Oh Yeah“ je prvým nasadeným singlom, ktorý okamžite bodoval na peknom dvadsiatom mieste rebríčka US Main Rock. Vrcholom albumu je šesťminútový opus „Down the Drain“, až veľmi sa podobajúc na roztiahnuté bluesrockové kompozície starých legiend rokov sedemdesiatych, čomu výdatne dopomáha vynikajúca inštrumentálna pasáž s odpáleným gitarovým sólom. Absolútne skvelé.

Mnoho kritikov láme nad hard rockom palicu, ale kuracia nožička vyhrabala novú jamku a či do nej nakladú vajcia aj iní, ktorí zatiaľ len nakúkajú, alebo sa do nej len vykadia, je otázkou… výzvou by mohla byť posledná „Future in The Past“, zaujímavá spojením mainstreamovej vokálnej melódie s tvrdými beglajtami gitary a odpichovej rytmiky.

 

Vydavateľstvo: Redline/Warner

Pôvod: USA

Žáner: Hard rock

Dátum vydania: 5. júna 2009

Minutáž albumu: 57 min 47 sek

 

Skladby:

01. Avenida Revolution

02. Soap on a Rope

03. Sexy Little Thing

04. Oh Yeah

05. Runnin‘ Out

06. Get It Up

07. Down the Drain

08. My Kinda Girl

09. Learning to Fall

10. Turnin‘ Left

11. Future in the Past

 

Zostava:

Sammy Hagar – vokál

Chad Smith – bicie, perkusie

Michael Anthony – basgitara, vokály

Joe Satriani – gitara

Moje hodnotenie:

Chickenfoot - eponymný album - 1Chickenfoot - eponymný album - 2Chickenfoot - eponymný album - 3Chickenfoot - eponymný album - 4Chickenfoot - eponymný album - 5Chickenfoot - eponymný album - 6Chickenfoot - eponymný album - 7Chickenfoot - eponymný album - 8Chickenfoot - eponymný album - 9Chickenfoot - eponymný album - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *