Chceš mať „martensky“ s Black Sabbath?

Uplynulo neuveriteľných 50 rokov, odkedy bol vydaný debut Black Sabbath, ktorý otriasol základmi tvrdej muziky a určil jej ďalšie smerovanie.

Britský výrobca topánok Dr. Martens spojil sily s legendárnou kapelou a vytvorili unikátnu kolekciu, ktorá bude k dispozícii od prvého októbra (link do eshopu). Na topánkach bude umelecká práca Keitha Keefa Macmillana a nebude ňou nič iné, ako nezabudnuteľný obal rovnomenného debutového albumu Black Sabbath.

Chceš mať „martensky“ s Black Sabbath?
Chceš mať „martensky“ s Black Sabbath?

Debutový album Black Sabbath si musíš vypočuť skôr, než zomrieš.
Robert Dimery napísal knihu 1001 Albums You Must Hear Before You Die. Išlo o knihu hudobných odporúčaní prelomových albumov, ktoré boli prijímané kritikmi ako najdôležitejšie, najvplyvnejšie a najpopulárnejšie v rokoch 1950-2010.  

Ani katastrofálna nehoda neodradí gitaristu, aby hral.
Gitarista Tony Iommi spomína na nahrávanie Black Sabbath: „Trvalo to 12 hodín. Jednoducho sme prišli do štúdia a stihli sme to všetko nahrať za jeden deň.“
Príčinou nového zvuku na albume bol Iommiho odlišný štýl hrania na gitare, kvôli jeho nehode v práci, ktorá zasiahla jeho ruky.

Hudba a texty Black Sabbath boli v tých časoch považované za dosť temné.
Ako tomu býva i teraz, výstredné texty a celkový vzhľad a hudba kapely sa stretli s nepochopením u kresťanskej cirkvi.

Keď netušíš, že si modelkou prelomového albumu, ktorý bude poznať na celom svete niekoľko generácii.
Fotografia, ktorá sa nachádza na titulke albumu, bola zvečnená na rieke Temža fotografom Keithom McMillanom. Modelka Louisa Livingstone stála pred mlynom a mala oblečený čierny plášť. „Som si istá, že mi McMillan povedal, že fotím pre Black Sabbath, ale nevedela som, či to znamená niečo viac v tých časoch.“ Povedala, že musela vstávať o štvrtej ráno a fotografovalo sa v treskúcej zime.  

Lichotivé umiestnenia v hudobných rebríčkoch.
Debut Black Sabbath vyšiel 13. Februára 1970 vo Veľkej Británii a 1.júna v Spojených štátoch amerických.
Black Sabbath sa umiestnil na 8. mieste v UK Album Charts a na 23. mieste v americkom rebríčku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *