Ceny ZAI za rok 2019 sú odovzdané

Slávnostné vyhlasovanie a udeľovanie Výročných cien Zväzu autorov a interpretov populárnej hudby (ZAI) sa konalo v MMC v Bratislave vo štvrtok 16. januára. Po roku sa teda interpreti, autori, akademici, ale aj verejnosť stretli na overenom mieste.   

 

Na úvod, počas prestávok a na záver vystúpili hudobní hostia. Okrem známej skupiny GLADIATOR to boli všetci nominovaní v kategórii Objav roka: LADY JANE, THE YOUNIVERSE a PARKETOVÝ LEV. Moderátorom slávnostného večera, ktorý sa uskutočnil aj vďaka príspevku Hudobného fondu, bol Peter Kočiš. Ceny odovzdávali osobnosti, ktoré sa okolo slovenskej hudobnej scény pohybujú (Martin Šarvaš, Jana Hubinská, Matúš Jakabčic, Pavol Horváth, Juraj Čurný, Ladislav Šimurka, Sima Martausová, Jozef Spoko Kramár, Nora Krchňáková, Roman Bomboš, Daniel Andel, Ine Kafe (Dodo a Vlado), Miko Hladký).

  

Zoznam kategórií a ich víťazov:

Klub roka malý/do 200 divákov – RANDAL Bratislava

Klub roka veľký/nad 200 divákov – MMC Bratislava

Festival roka – GRAPE

Usporiadateľ roka – TIBOR ZELENAY (Blue Note Jazz and Music Club)

Rozhlasová stanica roka – RÁDIO ANTÉNA ROCK

Hudobný redaktor roka – ROMAN BOMBOŠ

Album roka – KORBEN DALLAS – Bazén

Spevák roka – PIŠTA VANDAL CHRAPPA

Speváčka roka – TAMMY NIŽŇANSKÁ

Skupina roka – ČAD

Objav roka – THE YOUNIVERSE

 

Špeciálnu cenu za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény si prevzal známy český hudobný publicista, dramaturg a moderátor JAROMÍR TŮMA. Skôr narodení si ho pamätajú z relácie Větrník vo verejnoprávnom rozhlase, ale pracoval aj mimo mikrofónu ako redaktor a šéfredaktor časopisov Mladý Svět, Melodie alebo po revolúcii Playboy. Z pohľadu rockerov, aby mladší vedeli, tento pán si dovolil v predrevolučnom období pustiť do éteru Kiss či AC/DC. A aj keď má cez sedemdesiat rokov, stále je aktívny a Větrník uvádza v českom komerčnom Rádiu Beat.

  

Večer plný hudby a oceňovaní potvrdil, predovšetkým v muzikantsko-speváckych kategóriách, nástup mladej krvi a, našťastie, sa nenaplnili obavy napríklad z víťazstva speváka, ktorý síce s kapelou nahral album a bol nominovaný, ale ktorému to už dvadsať rokov nespieva.

  

Od roku 2018, kedy bolo udeľovanie cien obnovené, má slávnostný večer vyššiu a vyššiu kvalitu, čo potvrdili nielen ocenení a odovzdávajúci, ale aj širšia hudobná verejnosť, ktorá sa na všetkých troch ročníkoch zúčastnila. Viackrát počas akcie zaznelo z pódia poďakovanie Martinovi Sarvašovi za to, že sa nevzdáva a komunita sa aspoň raz za rok má kde stretnúť. Vďaka cenám ZAI sa v mainstreamových médiách spomenú mladé kapely a tento rok aj napríklad ČAD, ktorý by ste tam inak hľadali márne.


Použité zdroje:
Foto: René Miko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *