Čechom sa čakanie na Alter Bridge oplatilo

Mnohé veľké kapely navštevujú Česko a pokojne sa tam aj niekoľkokrát vrátia. No na ALTER BRIDGE si aj naši susedia museli poriadne počkať, veď sa sformovali už v roku 2004. Mark Tremonti síce bol v Česku so svojou kapelou Tremonti, Myles Kennedy tam bol párkrát so Slashom, no až 14. júna prišli do Prahy spoločne s Brianom Marshallom a Scottom Phillipsom. A Fórum Karlín sa zatriaslo.

 

Zaplnenou sálou sa po zhasnutí svetiel ozývala beatlesácka skladba Here Comes The Sun. Aby sme pochopili, že prichádza slnko, konkrétne červené. Americká rocková kapela RED SUN RISING sa zhostila úlohy predkapely večera. Partia piatich pánov odpálila svoj set skladbou Amnesia. Zozačiatku pôsobili ako priemerne dobrá kapela, no taká ako tucet ďalších súčasných. Zanechávali však zvláštne dobrý (alebo dobre zvláštny?) pocit. V prvom rade zaujal podmanivý hlas speváka  Mikea Proticha, ktorý prenikal priamo až k duši. S každou skladbou ale ich set gradoval, publikum rozhýbala chytľavá hudba aj ten nápor energie, ktorý z kapely išiel. Svojich 40 minút, ktoré využili úplne naplno, zakončili singlom Emotionless z ich zatiaľ posledného albumu Polyester Zeal z roku 2015.

 

A potom to prišlo. Dunenie Fórom Karlín a prvá skladba večera v podaní Alter Bridge The Writing On The Wall z minuloročného albumu The Last Hero, ku ktorému sa viaže ich súčasné turné. Keď vidíte túto formáciu na pódiu, rýchlo pochopíte, prečo je označovaná za jednu z najlepších súčasných rockových kapiel, prečo Myles vyhráva ankety a ocenenia ako najlepší súčasný rockový spevák či prečo je Mark taký uznávaný gitarista. Skupine to naozaj spolu ladí, sú zohratí, pôsobia mladícky, lietajú po pódiu, rozdávajú úsmevy a „ksichty“ na všetky strany, ide z nich obrovská pozitívna energia, no sú maximálne profesionálni a zároveň ohromne skromní.

 

Na svoju prvú českú návštevu sa očividne tešila aj samotná kapela a veľmi si to užívala. V setliste sa objavili overené a obľúbené kúsky aj singly z najnovšej dosky. Či už to bola Come To Life, Addicted To Pain či My Champion. Ľudia spievali všetko spolu s hudobníkmi, boli naozaj vďační, že táto kapela k ním konečne zavítala a aj samotný Myles pochválil dobré vibrácie, ktoré sa pražskou sálou niesli. Inak ale pomedzi piesne toho veľa nenarozprával a radšej spolu s kolegami servírovali jednu lahôdku za druhou. Pri skladbe Water Rising vystriedal Kennedyho za mikrofónom Tremonti a potom prišiel pre mnohých vrchol večera.

 

Na pódiu len Myles, akustická gitara a svetlá na neho. Watch Over You. Spievali úplne všetci. Všetkým stáli aj tie chlpy, ktoré nemali. Nejedno oko zvlhlo. Atmosféra pri tejto skladbe, ale aj samotná pieseň, je tak silná, že sa vám nezunuje ani po stýkrát, pretože vás naplní tými najsilnejšími emóciami.

 

Po tejto emotívno-akustickej chvíľke sa však vrátili na pódium všetci a naskočili naspäť do tempa s Isolation. Potom sa už len odsýpali obrovské hity. Neskutočný Blackbird, Open Your Eyes, Metalingus… Koniec prvej časti.

 

Samozrejme, kapela sa nenechala dlho privolávať naspäť a aby bol ich prvý koncert v Česku ešte špeciálnejší, vôbec prvýkrát zahrali naživo skladbu This Side Of Fate. Po Show Me A Leader, čo bol prvý singel z The Last Hero, si obidvaja gitaristi na striedačku zasólovali. Na ich gitarové umenie bola celý koncert radosť pozerať sa, špeciálne na Tremontiho. Kým sa oni „predvádzali“, bubeník Scott si zatiaľ za bicími „pobafkával“ z elektronickej cigarety a čakal, kým sa chlapci vybláznia. A to už vygradovalo do poslednej skladby večera, ktorou bola Rise Today. Klasická bodka za takmer dvojhodinovým setom vyskladaným tými najlepšími piesňami zo všetkých piatich albumov.

 

Alter Bridge je kapela, ktorá urobí poctivú rockovú šou bez pyrotechniky, kadejakých pódiových pomôcok či divadla. A že vás tá šou bude vždy aj tak baviť! Keď sa niekoho opýtate, ktorý koncert bol pre neho koncertom roka či jeden z najlepších v živote a on povie práve Alter Bridge, pokojne mu verte. Táto kapela stojí za to užiť si ju priamo spred pódia. A potom znovu, znovu a znovu…   

 

Setlist: The Writing On The Wall, Come To Life, Farther Than The Sun, Addicted To Pain, Ghost Of Days Gone By, Cry Of Achilles, My Champion, Ties That Bind, Island Of Fools, Waters Rising, Watch Over You, Isolation, Blackbird, Open Your Eyes, Metalingus, This Side Of Fate, Show Me A Leader, Rise Today

 

Ešte pred koncertom mal ROCKER.sk možnosť porozprávať sa s gitaristom Markom Tremontim. Rozhovor o Alter Bridge, gitarách a metale, plánoch kapely Tremonti, ale aj o Markovom súkromí nájdete u nás už čoskoro. Ak to nechcete zmeškať, sledujte našu FB stránku.

https://youtube.com/watch?v=O8P67hQhFvc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *