Čaro malých festivalov – Vúdstok

Zažiť éru hippies sa bude dať v prvý augustový víkend na festivale Vúdstok. Zabudnite na vyhriaty letiskový betón či na zlatý piesok. Malé festivaly sú v móde viac ako kedykoľvek predtým. A tento je, samozrejme, iný ako ostatné. Odohrávať sa bude totižto v nadmorskej výške 690 m.n.m. v obci Mojtín. Čerstvý vzduch a príroda Strážovských vrchov v spojení so zaujímavou zmesou alternatívnych kapiel vytvoria festival, ktorý má čo ponúknuť. Organizačne ho zastrešuje občianske združenie Mŕtva Kosť.

 

Andrej Rafaj, jeden z organizátorov, hovorí o prednostiach Vúdstoku: ,,Je to čaro malých festivalov v prírodnom prostredí, kde sa za chvíľu každý s každým pozná a človek nemusí stáť pol hodinu v rade na pivo. Keď ťa zaujme kapela a chceš ich LP, nie je problém. Hudobníci si často užívajú festival spolu s návštevníkmi, takže si ich stačí odchytiť a dať s nimi reč, len tak pri stánku s burgrami.“  

 

O ktorých hudobníkoch je reč? Účinkujúci sú známi poslucháčom Rádia_FM. Sú to mená zo slovenskej alternatívnej scény, nechýba ani živelná kapela z Čiech. Hlavným ťahúňom je tento rok bratislavská kapela BAD KARMA BOY. Širšej verejnosti neunikli piesňami Dunaj či pomerne novým singlom Palmy. Hrajú moderný alternatívny rock s prvkami psychedélie.

Ďalším hudobným menom je TALKSHOW. Toto indierockové zoskupenie vzniklo takmer 10 rokov dozadu a nepochybne patrí k špičke domácej alternatívnej scény. Ich album Kunst patrí podľa odborníkov k jedným z najzaujímavejších anglicky spievaným albumom, aké u nás v posledných rokoch vznikli. Pieseň Shadows bola známa aj vďaka dnes už zosnulej hudobnej stanici musiq1. 

Po minulé roky sa na festivale predstavili aj kapely, ktoré v tom čase iba rozbiehali svoju hudobnú kariéru. The Ills dnes už patrí medzi rešpektované kapely a jazdí európske turné. Rovnako aj o kapele Queer Jane je dnes počuť o niečo viac. Tento rok sa na Vúdstoku predstaví aj mnoho menej etablovaných kapiel. SATIN LEAD z Prešova sú podľa ich vlastných slov banda neúspešných ľudí, jeden neúspešnejší ako druhý. Ich jediným úspechom je, že sa vozia po chrbte neslávne známeho hudobníka Ľuboslava Petrušku (Chiki liki tu-a). Na festivale predvedú svoje piesne inšpirované 60. a 70. rokmi minulého storočia. Za zmienku určite stojí aj kapela STOLEN MONEY z Dolného Kubína, ktorá zahrá rýchly rock s prvkami blues či FANCY FOX, česká punkrocková skupina s výraznou ženskou speváčkou a mnohé ďalšie kapely.

 

Od predošlého ročníka sa veľa zmení. Najvýraznejšou zmenou je prostredie, keďže sa festival sťahuje na Mojtín. No podľa slov organizátorov sa zmenilo omnoho viac: ,,Už to nie je hippie festival plný coverových kapiel a znakov peace. Vúdstok, tak ako aj my, trochu dospel a na nič sa nehrá. Stále je to akcia s uvoľnenou a priateľskou atmosférou, len s vlastnou identitou a pestrým hudobným programom. Už nie je nostalgickým spomínaním na 60. roky, ale prítomnosť predstavujúca súčasné slovenské hudobné objavy.“

Čaro malých festivalov - Vúdstok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *