Bruceovi Springsteenovi zriadia na univerzite múzeum

BRUCE SPRINGSTEEN, nazývaný aj The Boss, sa narodil v roku 1949 vo Freeholde, New Jersey. Je vyše 40 rokov na scéne. Má 18 štúdiových albumov, 20 ocenení Grammy, Oscara za filmovú pieseň (Philadelphia). Od roku 2009 je uvedený v Rock n‘ rollovej siene slávy, je držiteľom výročného ocenenia Kennedyho centra za celoživotné dielo. V roku 2013 dostal cenu MusiCares Person Of The Year, uznanie neziskovej organizácie zdravotnej starostlivosti (MusiCares) za oddanosť filantropii. A okrem toho získal za rok 2016 ocenenie od magazínu Forbes za najziskovejšie turné roka.

Bruceovi Springsteenovi zriadia na univerzite múzeum
Bruceovi Springsteenovi zriadia na univerzite múzeum

Neďaleko jeho rodného mesta, v miestach, kde Bruce vyrastal a kde začal s písaním prvých skladieb, sa nachádza súkromná Monmouth University. Na 10. januára prijal Boss pozvanie do priestorov univerzitného divadla Pollak Theatre, do programu A Conversation With Bruce Springsteen. Moderátorom akcie bol Robert Santelli, výkonný riaditeľ Grammy múzea v Los Angeles a bývalý profesor na danej univerzite, a tieto rozhovory sa mali týkať hlavne spevákových intímnych spovedí o kariére, úspechoch. V celom New Jersey je Boss braný ako skutočný hrdina, nielen preto, že sa vždy hlási ako rodák z „Jersey strany pobrežia“,  ale po vyčíňaní hurikánu Sandy v roku 2012 (boli zničené veľké časti  Jersey) spoločne s rodákom Jonom Bon Jovim usporiadali veľký koncert pre obete búrky.

Bruceovi Springsteenovi zriadia na univerzite múzeum
Bruceovi Springsteenovi zriadia na univerzite múzeum

Podľa oficiálnej správy po akcii, povedané slovami prezidenta univerzity, pána Paul R. Browna: „Naše partnerstvo s pánom Springsteenom je prirodzené. Len pár krokov od jeho rodného domu, na mieste, kde bol napísaný album Born To Run (album, ktorý Brucea vystrelil medzi nezabudnuteľné hviezdy), lokalita našej univerzity brilantne vystihuje ducha jeho hudby a zároveň dáva svoju akademickú vážnosť na zriadenie archívu Brucea Springsteena a jedného z deviatich univerzitných Centier pre americkú hudbu.“ Ďalej sa vo vyhlásení uvádza, že doplnenie Springsteenovej osobnej zbierky písaných diel, fotografií, ukážok z časopisov a iných artefaktov z jeho kariéry o materiály Centra americkej hudby, čiže spomienkové predmety na ďalších gigantov (Woody Guthrie a podobne), posilnia osnovy na univerzite v rámci jej hudobných programov a zvýšia umelecké vnemy študentov univerzity.

 

V rámci Bossovho archívu hovoríme o približne 35 000 položkách zozbieraných nielen samotným umelcom, ale aj jeho fanúšikmi. Uvedené predmety neboli doteraz kdesi u Brucea doma v pivnici. Dlhšiu dobu boli vystavené vo verejnej knižnici Asbury Park Public Library, ale už pár rokov tieto priestory nevyhovovali kapacitne, a preto bolo potrebné nájsť im nový domov.  Spojenie s univerzitou tiež nebolo náhodné, v jej zbierkach sa už nachádza niekoľko predmetov spojených so Springsteenovou kariérou.  S pomocou Grammy múzea príde k presunu zbierky na nové miesto do konca tohto roka.


Použité zdroje:
brucespringsteen.net, monmouth.edu, artsbeat.blogs.nytimes.com, washingtonpost.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *