BOD OMYLU: Po hudobnej stránke radi experimentujeme

Alternatívna rocková kapela BOD OMYLU zo Žiliny má za sebou vcelku úspešný rok, v lete koncertovala na poľskom Woodstocku a na jeseň im vyšiel album Fénix. Je na ňom vidieť progres po zvukovej aj textovej stránke. So spevákom a gitaristom Lukášom sme sa porozprávali o slovenských textoch, novom albume a o mnohom ďalšom.

 

Popíšte nám začiatky fungovania kapely.

Boli sme partia kamarátov, mali sme radi muziku a chceli sme sa baviť. Na skúšobni sme trávili celé dni, hrali sme donekonečna a chodili spávať s piskotom v ušiach. Bolo to pekné obdobie.

 

V akej zostave hráte dnes?

Od vzniku sme si prešli tromi zmenami v zostave, najprv od nás odišiel pôvodný gitarista a nasledovali dve zmeny na bubeníckom poste. Od minulého leta sme stabilne v zostave Michal (gitara), Lukáš (spev, gitara), Peťo (basa, vokály) a Dávid (bicie).

 

Čím sa Bod Omylu odlišuje od zvyšku scény?

Ťažko povedať, vždy vás budú s niekým porovnávať. Z toho, čo počúvam od ľudí, sú pre nich iné najmä texty. Po hudobnej stránke radi experimentujeme, takže možno aj rôznorodosť našich skladieb je niečo iné, než keď si vypočuješ album nejakej kapely a máš pocit, že 40 minút počúvaš tú istú pesničku. Ale nepovažujeme sa za nejakú veľkú alternatívu, v tomto smere máme na Slovensku iných interpretov.

 

Dnes sú slovenské texty skôr na ústupe, prečo ste sa pre ne rozhodli?

Šlo to prirodzene, nebola to vec voľby. So slovenčinou sa cítime prirodzenejšie a kontakt s publikom je úprimnejší, pretože vám celú dobu rozumie. Navyše je to pekný jazyk a predstavuje veľkú výzvu, aby sa textár nespoliehal na prázdne frázy typu „hey baby, come on, let’s go“, ktorých je v anglických textoch požehnane, ale okrem toho, že znejú americky, v sebe nenesú vôbec nič.

 

Kto píše texty a kde na ne berie inšpiráciu?

Texty píšem ja. S inšpiráciou je to ľahké, príde sama. Niekedy nechodí dlho a niekedy sa jej nedokážeš  zbaviť. Hľadať ju ale netreba.

 

Verejnosť vás začala vnímať najviac po piesni V tichu tvojich snov. Ako ste sa dostali k spolupráci s Romanom Birkušom?

Oslovili sme ho. Bol to náš prvý klip a sme radi, že sa ujal. Každopádne, odvtedy ubehlo veľa času a my máme vonku nový album. Dúfame, že aj tam si fans nájdu svoje obľúbené kúsky.

 

Plánujete niekedy aj iné spolupráce, či už s Birkušom alebo hocikým iným?

S Romanom už asi nie, to by sme si rovno mohli založiť kapelu. Spolupráce neplánujeme, ale ak sa nejaká pritrafí, sme tomu otvorení. Na novom albume napríklad nemáme žiadneho hosťa, chceli sme si to spraviť kompletne vo vlastnej réžii.

 

Aký je rozdiel medzi vašim prvým a druhým albumom?

Fénix je omnoho zrelší, hudobne trochu náročnejší a rôznorodý. Našli sme si ním vlastnú tvár a štýl, čo je pre každú kapelu veľmi dôležité. Teraz si naň musia zvyknúť ľudia.

 

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Asi to, že sme celé toto šialené obdobie zmien v zostave a nahrávania albumu prežili, že sme to vydali, hrali super festivaly a môžeme ísť ďalej.

Cez leto ste prostredníctvom súťaže, ktorú ste vyhrali, dostali možnosť koncertovať na poľskom Woodstocku. Aký to bol zážitok?

Parádny, je to krásny festival, sú tam skvelé pódiá a o kapely je technicky veľmi dobre postarané. Poľskí fanúšikovia sú super a bolo milé vidieť tam aj české či slovenské vlajky. Celkovo sme si ten víkendový trip užili a budeme naň spomínať veľmi dobre.

 

Pred mesiacom vám vyšiel videoklip k piesni Fénix, ste spokojní s reakciami fanúšikov ?

Sme radi, že ho prijali dobre. Je to pre nás prelomový singel v tom, že predstavuje našu novú tvár, viac elektroniky, rapové prvky a nie tak uhnané tempo. Do budúcna by sme chceli spraviť klipy aj na ďalšie single z nového albumu, pričom na druhom v poradí už momentálne pracujeme.

 

Máte za sebou turné spojené s krstom albumu. Ako to z vášho pohľadu dopadlo?

Bolo to veľmi pekné. Mali sme možnosť hrať s výbornými kapelami a veľmi nás teší, že ľudia v kluboch si to užívali spolu s nami. Vyskúšali sme si nový materiál naživo a tešíme sa, keď ho budeme počas festivalovej sezóny môcť predviesť aj na vonkajších pódiách.

 

Prečo bola krstnou matkou albumu Barbora Švidraňová?

Barboru sme ako krstnú maminu oslovovali s malou dušičkou, pretože sme nevedeli, či si na nás nájde čas a chuť, predsa len, krstili sme v šibeničnom termíne deň pred Štedrým dňom. Nakoniec chuti bolo dosť a času tiež, čo nás veľmi teší. Barborka sa úlohy zmocnila ako sa patrí a nový album pokrstila peknými slovami a popolom. A prečo práve ona? Chceli sme niekoho zo Žiliny a Barbora Švidraňová nám prišla ako skvelá voľba, keďže je vynikajúca speváčka a herečka. Ako malý bonus sme sa nakoniec dozvedeli, že takisto ako my vydala prednedávnom nový album, ktorý sa tiež volá Fenix. Celkom dobrá náhodička.

 

Na rok 2017 pripravujete točenie videoklipov, na Facebooku hľadáte talentovaných ľudí… Môžete si tu teraz exkluzívne nechať inzerát.

Áno, jeden klip už striháme, konkrétne náš gitarista Michal, ja mu do toho len kibicujem. Čo sa týka inzerátu, chceli by sme natočiť čo najviac klipov k novým skladbám, máme nápady a hľadáme mladých talentovaných ľudí, ktorí by nám chceli pomôcť s ich realizáciou. Konkrétne tvorcov videí, kresličov animácií a tanečníkov. Tak ak spadáte do niektorej z týchto kategórií, kľudne sa ozvite. 

 

Kedy vás znovu uvidíme na koncertných pódiách?

Na jar nemáme v pláne žiadne samostatné turné, keď sa však nájde vhodná príležitosť, radi zahráme kdekoľvek v Čechách a na Slovensku. Čo sa týka leta, bookujeme festivaly a hlavne sa naň už teraz veľmi tešíme. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *