BELZEBUBS: Jediná zodpovednosť, ktorú máme, je tá voči sebe samým

Sú z Fínska, hrajú black metal, prednedávnom vydali nový album, ale čo je najzaujímavejšie – sú kreslení. Dvaja hlavní hrdinovia komiksovej série BELZEBUBS a zároveň členovia rovnomennej kapely Sløth a Hubbath nám poskytli exkluzívny rozhovor. Chcete sa dozvedieť viac o histórii tejto kapely, o novom albume či o ich životných i hudobných skúsenostiach a plánoch? Nech sa páči.

 

Kapelu ste založili v roku 2002. Kto a prečo prišiel s menom Belzebubs?

Sløth: Na začiatku sme sa volali vlastne inak, ale logo, ktoré som vytvoril, ľudia neustále čítali ako Belzebubs. Napokon sme si meno oficiálne zmenili.

Hubbath: Ach, správne, na to by som si už ani nespomenul.

 

Na vašej stránke je zmienka o početných personálnych zmenách v kapele. Ale menil sa vlastne iba bubeník. Čo bolo dôvodom takého zdĺhavého hľadania vhodného bubeníka?

Hubbath: Už si niekedy potreboval nájsť bubeníka? Je to trápenie. Buď ľudia nechcú hrať black metal, sú za bicími na hovno, alebo sú to úplní idioti.

Sløth: No tak, nebuď taký krutý.

Hubbath: Iba hovorím z vlastnej skúsenosti. Ale problémy neboli iba s bubeníkom. Odkedy Sløth nebol fyzicky prítomný v kapele kvôli svojmu rodinnému životu, skúšali sme aj iné možnosti. Ale vôbec to nefungovalo. Obesyx, Sløth a ja máme medzi sebou chémiu, ktorá nás robí nami. A cítim, že Samaël je tým chýbajúcim článkom, ktorý sme po všetky tie roky potrebovali. Naša kapela je teraz konečne kompletná.

 

Ako sa Sam vlastne dostal do kapely? Prečo ste si vybrali práve jeho?

Sløth: Predstavila nám ho moja dcéra. Dali sme mu šancu a bol skvelý.

Hubbath: Áno, ten chlapec dokázal, že je skutočné zviera. Zo začiatku sa trocha bál klincovačiek, ale bolo nám to jedno, pretože prišiel s takými zručnosťami, aké sme tu ešte nemali. Zaujíma ho skôr progresívnejšia muzika – Tool, Opeth, Porcupine Tree, Rush, Pain Of Salvation – takže počas konkurzu vniesol do kapely všetky tie úhľadné polyrytmické detaily, neobvyklé tempové signatúry a podobné záležitosti. Už vtedy a tam sme vedeli, že to je ten správny chlapík, a to aj napriek jeho nízkemu veku.

BELZEBUBS: Jediná zodpovednosť, ktorú máme, je tá voči sebe samým
BELZEBUBS: Jediná zodpovednosť, ktorú máme, je tá voči sebe samým

Pár rokov ste mali ako kapela prestávku. Prečo?

Sløth: Veci okolo kapely sa veľmi nehýbali. Preto som sa rozhodol zastať doma a brať popri tom fušky.

Hubbath: Nenazval by som to úplne pauzou. Celé tie roky sme sa snažili veci posunúť ďalej. Ale stretlo nás príliš veľa nešťastia, takže sa tie veci vlastne nikam neposunuli. Začalo to podvodnými manažérmi a zašlo to až po pochybné vydavateľstvá. Peniaze sa nám minuli a kluby nám zakázali u nich koncertovať. A tak ďalej. Všetkým sme si tým prešli. 

 

Sløth, ako tvoja rodina berie fakt, že si v kapele opäť naplno?

Sløth: Veľmi ma podporujú. Vedia, že je to môj sen a bojoval som zubami nechtami, aby som sa sem dostal. A oni mi kryjú chrbát. Navyše je to teraz už o niečo jednoduchšie, keďže deti sú staršie. Nie je potrebné, aby som bol doma poruke 24/7.

 

Ako máte zorganizovaný rodinný život so svojimi povinnosťami v kapele?

Sløth: Je to vždy boj. Cítite sa rozpoltený, nech ste kdekoľvek. Vždy sa cítite, akoby ste boli na nesprávnom mieste. Ale keď strávite jediný týždeň staraním sa o choro sa správajúcich, kňučiacich faganov, ktorý si kadia do nohavíc a zvracajú všade okolo seba, vážne máte chuť pobaliť si veci a ísť domov.

Hubbath: Bolo to len raz. A na svoju obhajobu poviem, že hnačku sme dostali všetci.

Sløth: Bolo to murgh thali z indickej reštaurácie, priznávam, ale chcel som tým len povedať, že je, samozrejme, ťažké byť ďaleko od svojich milovaných. Hlavne, keď máte malé deti, ktorým doma chýbate.

 

Čo hovoria tvoje deti na to, že tatko je v blackmetalovej kapele?

Sløth: Oh, tak to netuším. Ale myslím, že Leviathan ku mne momentálne tak trochu vzhliada. Ale k Lilith sa vážne nedokážem vyjadriť. Myslím, že som jednoducho trápny. Veď to poznáte.

 

Svoje kultové postavenie v black metale ste si zaistili už svojím debutom Quis Novit Daemonis Astus (2006). Hrávali ste pred pauzou naživo často? Kde?

Hubbath: Nie nejak ohromujúco veľa. Ako som povedal, mali sme zajednané turné napríklad v Estónsku, Lotyšsku, Litve, ale nikdy sa nekonali, pretože náš tour manager jednoducho zmizol aj s našimi peniazmi.

Sløth: Nehrali sme raz na svadbe vo Švédsku?

Hubbath: Alebo to bolo v Ålandách? Nemôžem si spomenúť.

Sløth: Obesyx by si to pamätal lepšie.

 

Hovoriac o vašom kultovom statuse – cítili ste veľkú zodpovednosť, keď ste prichádzali po desaťročnej pauze s novým albumom Pantheon Of The Nightside Gods?

Hubbath: Možno do istej miery. Ale jediná zodpovednosť, ktorú máme, je tá voči sebe samým. Kým sme šťastní my, všetko je dobre.

Sløth: Áno, sústreďujeme sa na robenie vlastných vecí a to je všetko na čom záleží.

 

Ako ste sa cítili pred vydaním tohto albumu?

Sløth: Určite sme mali mole v bruchu. Je aj vzrušujúce, aj zastrašujúce čakať na tie reakcie. Ale úprimne povedané, mali sme celý čas toľko práce, že ostal veľmi malý priestor na paniku.

Hubbath: A prečo by sme panikárili? Urobili sme to najlepšie ako sme vedeli a vedeli sme, že to je dobrá nahrávka. Takže tak…

Ako dlho ste nahrávali a kde?

Hubbath: Nahrávali sme asi od októbra do novembra v Hellhole Studios s naším starým kamarátom Fuzzym, ktorého poznáme asi večnosť. Materiál bol potom mixovaný a mastrovaný legendárnym Danom Swanöm, ktorý skvele vyvážil tvrdé časti, orchestrálnosť a všetko ostatné. Nebola to ľahká úloha.

 

Aké hlavné rozdiely vidíte medzi vašou novinkou a predošlými dvoma doskami?

Sløth: Naše korene sú zapustené v priamočiarom škandinávskom black metale, ale tento album zachádza aj do doposiaľ nedotknutých území. Myslím, že pauza nám prospela a dospeli sme svojím spôsobom aj ako muzikanti, aj ako ľudia.

Hubbath: Presne tak. A teraz so Samom za bicími sa cítime istejšie pri skúšaní nových vecí, ako sú progové elementy, deathmetalová estetika, a tak ďalej. Každá nahrávka je stopou svojej vlastnej doby.

 

Majú aj spoločné znaky?

Hubbath: Podľa mňa všetky znejú odlišne. Ťažko povedať.

Sløth: Presne tak, my nie sme povolaní na niečo také odpovedať.

 

Váš album je kritikmi vysoko hodnotený. Ako to vnímate?

Sløth: Samozrejme, dobre. Všeobecne sa snažíme držať hlavy dole a sústrediť sa na svoje veci, ale boli sme označení v nejakých recenziách. Takže máme nejasnú predstavu, ako to ide.

Hubbath: Album si vedie skvele a nás teší sledovať, ako k nám ľudia naskakujú na palubu. Nie sme typická kapela, takže sme ľahkým terčom pre predsudky a žarty. Ale v mnohých recenziách je uvedené, že po vypočutí albumu museli svoj názor prehodnotiť. To je vždy dobré znamenie.

 

Môžeme očakávať po Cathedrals Of Mourning a Blackened Call viac videoklipov?

Sløth: Určite áno. Ale bojím sa, že ešte predtým musíme splatiť tú lyžiarsku chatu, čo sme zničili.

 

V piesni Cathedrals Of Mourning boli dvaja hostia. Klávesák a vokalistka. Predstavíte nám ich?

Sløth: No, na klávesy hrá Desibelius. On vlastne robil klávesy a orchestrálne časti na celý album. Povedal by som, že je to jeden z najmenej docenených skladateľov vo fachu. Vokalistkou nebol nikto iný ako Skvllcraft, ktorá bola taká dobrá a spolupracovala s nami na viacerých piesňach.

 

Akých ďalších hostí môžeme na albume počuť?

Sløth: Mørkrost a Trvebadovr naspievali popri všemocnom ICS Vortex na album nejaké čisté vokály.

Hubbath: Skvelý chlapík. Zistili sme, že bol vlastne naším fanúšikom už od nášho prvého EP! Boli sme poctení našou spoluprácou.

Sløth: Súhlasím. A posledný, ale určite nie najmenej dôležitý z tých, ktorých musíme spomenúť, je Antikrist. Je to legenda tohto priemyslu a absolútne zviera. Nahral basové party do The Crowned Daughters a Dark Mother. Už sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.

 

Plánujete turné na podporu svojho najnovšieho albumu?

Hubbath: No, radi by sme. Ale tá lyžiarska chata…

Sløth: Skúšame zistiť, či je tu taká možnosť, ale snažíme sa zachovať si chladné hlavy. Chcem tým povedať, že by sme to tento raz radi urobili poriadne.

 

Boli ste niekedy na Slovensku?

Hubbath: Neboli. Ale radi by sme to napravili.

 

A aký odkaz by ste nechali svojim slovenským fanúšikom?

Sløth: Ďakujeme za prečítanie a hail Satan všetkým našim fanúšikom!

Hubbath: Dúfam, že sa čoskoro vidíme!


Použité zdroje:
Foto: belzebubs.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *