Belphegor, Suffocation, Hate, Carnosus, Betrayal – Futurum Praha

Peklo na pódiu ako aj peklo pod pódiom. Tak by sa dal charakterizovať posledný februárový večer v Pražskom Future, kde sa v sobotu zastavila na svojom európskom turné trojica Belphegor, Suffocation a Hate. Ale pekne poporiadku.

Veľký fajčiaci dav pred klubom naznačoval, že tento večer bude Futurum pravdepodobne praskať vo švíkoch, po príchode do podniku sa mi len potvrdilo, že Belphegor, Suffocation a Hate majú veľkú základňu fans. Nakoľko som sa pred vstupom „zakecal“ s gitaristom z kapely Konfront (čo majú nové a tak), nestihol som prvú predkapelu Carnosus.

Ďalším predskokanom bol nemecký Betrayal. Odohrali krátky set plnokrvného death metalu s nádychom thrashu. Osobne ma Nemci extra nezaujali, celkový dojem kazil aj pomerne zlý zvuk.

S nástupom poľských Hate sa zvuk zázračne vyčistil a ja som si mohol vychutnať tu pravú death metalovú kvalitu. Hate, ktorých podľa mňa často neprávom porovnávajú s Behemoth, hneď od začiatku nasadili latku pekne vysoko. Ich show dokázala, že si za ten čas, čo sú na hudobnej scéne, našli svoj vlastný štýl a určite si zaslúžia svoje miesto na extrémnej metalovej scéne. Asi jediné, čo ma mrzí, je, že ich program bol pomerne krátky, polhodinka ubehla veľmi rýhlo. Nabudúce si Hate rád pozriem napríklad aj v roli hlavnej hviezdy večera.

Americký Suffocation (tento rok oslavujú 30 rokov od svojho založenia) som videl snáď už po piatykrát. Suffocation sú všeobecne uznávanými hlavnými inovátormi death metalu, ktorí mali obrovský vplyv na tento žáner. Frank Mullen, ktorý už nie je členom kapely, je taktiež považovaný za jedného z najznámejších spevákov death metalu. Toho ale v roku 2019 nahradil Ricky Myers a určite sa na pražskej zastávke nemal za čo hanbiť. Jeho výkon bol excelentný a treba jasne povedať, že je adekvátnym nastupcom Mullena. Suffocation mali zvuk oproti Hate ešte kvalitnejší, kapela odohrala svoj set v plnom nasadení. Newyorská pätica zahrala prierez svojej tvorby, nechýbali ani skladby z posledného záseku …of the Dark Light. Američania sú aj po 30 rokoch na pódiu stále vo svojej koži, teším sa na nový album a hlavne na výkon vokalistu Myersa.

Belphegor, Suffocation, Hate, Carnosus, Betrayal - Futurum Praha

Belphegor, Suffocation, Hate, Carnosus, Betrayal – Futurum Praha – 29. február 2020

Asi po hodine sa Suffocation rozlúčil a osobne som už bol zvedavý na pekelníkov z Rakúska. Belphegor pochádza z biblického mena Baal-Peor, ktorý je Bohom Moabitov. Zatiaľ som ich naživo ešte nevidel, ale môžem povedať, že premiéra dopadla veľmi dobre. Pódium zdobené motívmi lebiek zvierat a páliacim kadidlom dávalo Belphegoru tú správnu atmosféru. Kapela hrala viac-menej skladby z posledných albumov Totenritual alebo Conjuring the Dead, nechýbali ani známe songy Lucifer Incestus alebo Baphomet.

Keď to na záver zhrniem, posledný februárový večer vyšiel vo Futurum na jedničku. Výkony kapiel, celková atmosféra na pódiu ale aj pod ním, veľký výber merch, každý, kto sa zúčastnil, musel byť maximálne spokojný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *