BEAUTIFUL BASTARDS: Plán bol hrať úplne primitívny a tradičný punk a rock n‘ roll

Aj napriek časovému posunu hudby sa snažia svojou tvorbou priviesť punk k začiatkom. Topoľčiansko-nitrianska formácia BEAUTIFUL BASTARDS určite patrí medzi kapely, ktoré sa oplatí počas punkovej púte vypočuť. O kapele nám porozprával ich gitarista a spevák Harwy.

 

Členovia Beautiful Bastards pôsobili vo viacerých skupinách. Ako vznikla myšlienka jednotnej kapely?

Úplne prvá myšlienka kapely, vtedy pod názvom Beautiful Beasts, vznikla asi 5-6 rokov dozadu, no náš basgitarista odišiel pracovať do zahraničia. Neskôr mi jeden kamarát z Nitry navrhol, či si nepôjdeme zajamovať. Mal vtedy hardrockovú kapelu. Slovo dalo slovo a začali vznikať texty a hudba. Fungovali sme spolu necelý rok, časom sa dokonca začali rysovať aj nejaké koncerty, no zistil sme, že žánrovo nemáme rovnakú predstavu. Chalanov to viac ťahalo k hardrocku a mňa skôr k punku. Kapela sa neskôr rozpadla. Ešte pred rozpadom som dostal ponuku od Feďa, či by som si neprišiel zahrať do Topoľčian. Prvá  zostava bola teda ja (gitara, spev), Feďo (bicie) a Boris (basgitara). Neskôr sa k nám pridal aj Miško (sólová gitara). V tejto zostave sme nahrali náš debutový album. No pár mesiacov dozadu sme vymenili bubeníka a Feďa nahradil Rasťo, známa topoľčianska postavička. Dúfam, že v tejto zostave už zostaneme. Sadli sme si nielen hudobne.

 

Prečo Beautiful Bastards a nie Beautiful Beasts?

Ja som bol spokojný aj s pôvodným názvom. Zmena nastala na podnet Feďa. Jemu sa zdal  názov Beautiful Beasts trochu zženštilý, málo vulgárny a málo punkový. Neskôr teda padol návrh s bastardmi a všetkým nám tento nápad prišiel ako zaujímavý protiklad.

 

Postupne ste z dvoch akordov prešli na tri. Snažíte sa svojou tvorbou priviesť punk k jeho koreňom?

Ale určite. Kapelu sme založili kvôli absencii tradičných punkových skupín. Funguje veľa rôznych subžánrov, ale plán bol hrať úplne primitívny a tradičný punk a rock n´ roll. No po Miškovom príchode sme teda postúpili na tri akordy a aj nejaké to sólo.

Váš debutový album ste pomenovali Gentlemen On Hunt. Chceli ste ním uloviť viac fanúšikov punkovej hudby?

Samozrejme. Hlavne fanúšičky. (smiech)

 

Nie je to tak dávno, čo slovenskú hudobnú scénu zasiahla tragická správa o smrti Ďura Černého. Kým bol pre vás tento kapelník?

Ďuro Černý, známa postava slovenskej hudby. Krátko pred jeho smrťou sme odohrali koncert v Šali a po koncerte sme s ním žúrovali až do rána. Nepoznali sme ho veľmi dobre, no na ten žúr stále radi spomíname. Je to veľká škoda. Ďuro bude určite veľmi chýbať.

 

Prečo skupina emigrovala z Nitry a usadila sa v Topoľčanoch?

Bolo to tým, že nastali personálne zmeny. Celá nová zostava bola z Topoľčian, len ja som bol z Nitry. Skúšobňa sa nachádza na mieste, kde skúšajú aj iné topoľčianske kapely. Dá sa povedať, že ten priestor je akési epicentrum scény tohto mesta. Hrajú tam napríklad Začiatok Konca, True Reason, TPS Crew, Head To Down a kopa ďalších.

 

Aké sú plány kapely do blízkej budúcnosti?

Nedávno sme sa zohrali s našim novým bubeníkom a pracujeme na nových piesňach. Pohrávame sa aj s myšlienkou, či nahrať singel alebo urobiť ďalší radový album. Čoskoro pustíme von aj náš nový klip, no nebudem prezrádzať, na ktorú pesničku. Máme dohodnuté aj nejaké koncerty v Martine, Liptovskom Mikuláši a ďalších mestách. Novinkou je aj to, že našu účasť potvrdili aj organizátori Topfestu. Takže sa s našimi fanúšikmi a fanúšičkami vidíme aj tam. Vystúpime aj na festivale TOHC fest music. No našou prioritou je, samozrejme, stále aktívne hrať.

BEAUTIFUL BASTARDS: Plán bol hrať úplne primitívny a tradičný punk a rock n‘ roll

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *