Batushkova nesvätá omša v Košiciach

Minuloročný Gothoom nám priniesol kopec zvučných mien. Keď sme tam vo štvrtok a piatok večer stáli pod pódiom a na ňom boli kapely BATUSHKA a Rotting Christ, tak som si vravel, že toto sa v našich končinách asi len tak nezopakuje. Dnes už viem, že som sa, našťastie, veľmi mýlil. Rotting Christ nás čaká v marci a Batushka k nám zavítala na Troch kráľov do metropoly východu, aby tam s nami oslávili druhé Vianoce.

 

Akcia bola naplánovaná na 19:00. Keďže do Collosea sme išli prvýkrát, dali sme si riadnu časovú rezervu. A to sme netušili, že nájsť klub bude také obtiažne. Prvým ukazovateľom, že sme asi v blízkosti miesta činu, bol poľský autobus, ale hľadať klub nebolo len tak, prešli sme ulicu hore dole. Našťastie, prvý človek, na ktorého sme narazili, vedel, kam nás poslať. Počarbané dvere, akoby bočný vchod do skladu, bez akéhokoľvek označenia klubu nijako nenasvedčovali, že by sa tam mali nachádzať koncertné priestory. Po vstupe do baru a po snahe objednať si čosi na zahriatie nás prítomná osoba odbila takým spôsobom, že kým sme si neuvedomili, že sme prišli na koncert, tak sme už boli otočení na odchod.

 

Našťasie, s príchodom kapiel na pódium prišla príjemnejšia časť nášho výletu do Košíc. Prví sa na pódium postavili DARKTIMES, ktorí v našich končinách nahradili Arkonu. Ale myslím, že diváci o nič neprišli. Táto kapela si drží svoj štandard a bez akéhokoľvek zaváhania odohrajú či už ako headliner napríklad na Sodomafeste, alebo v skrátenom podaní ako predkapela Batushky. Ich set je sprevádzaný šou, na ktorej nechýba oltár s lebkami, warpainty v kombinácii biela, čierna a krv, nábojnicové pásy a bodce. Už počas ich vystúpenia to pod pódiom začalo celkom vrieť, veď prišlo s nimi z Mikuláša aj pár jedincov z legendárnej crew LMDM, ale Košičania sa tiež nenechali zahanbiť, a tak vznikol už celkom slušný kotol. Ani sme sa nestihli zohriať a už bol koniec len asi 30-minútového setu. Škoda, mohli ešte zahrať dve-tri skladby, no mali pevne stanovený čas a oni sami s tým nemohli nič spraviť. Počas celého setu ich sprevádzal drobný šum, ale keď to porovnám s akoukoľvek klubovou akciou, tak bol zvuk viac ako dobrý. Zo skladieb okrem ich štandardov ako Sirius či Darkbringer odzneli aj nové skladby, ktoré sa už stávajú pevnou súčasťou ich setlistov – Awakening a Waters Of The Undead.

 

Po ani nie 20-minútovej pauze prišli na rad Batushka, aby nám prečítali zo svojho písma nesvätého Lioturgiyae. Keď to porovnám s Gothoomom, kde pri svojej šou doslova vystrelili na pódium a s kadidlom nás počas svojej omše utĺkli po hlave už počas prvej Yekteniye, tak tu to bolo s omnoho pomalším začiatkom, ale s oveľa väčším pátosom. Za pomalých tónov gitary, vône kadidla a hustej nepreniknuteľnej hmly odštartovali svoj obrad zložený z ôsmich Yekteniyí, ktorý odslúžilo osem temných popov v habitoch, kde sväté symboly otočené dole hlavou a obrázky svätých s rožkami prezrádzali všeličo, no mali čo robiť, aby sa zmestili na pódium. Skoro štvrťku z neho zabral hlavný kňaz so svojím oltárom s lebkami a knihou liturgie na stolčeku s kalichmi po jeho lavici. Kúty patrili na pravej strane bubeníkovi a vľavo trom zborovým spevákom, ktorí sa starali o chorálovú časť ich vystúpenia. Jeden gitarista bol v popredí a druhý s basákom bol kdesi vzadu v hmle, ktorá dominovala celému ich vystúpeniu.

 

Počas druhej Yekteniyi hlavný pop prekrížil sviece a odspieval ju tak. Nechýbalo ani vystavenie ikony v druhej polovici ich šou. Počas ich setu prišlo zhruba o 50 ľudí viac ako počas prvej kapely. V sále mohlo byť dokopy asi 200 ľudí, ale očakával som, že príde viac. Väčšina povzbudzovala skôr pokyvovaním a pohupovaním sa v rytme so vztýčenými rohmi na rukách. Zvuk sa počas ich setu citeľne oproti Darktimes vylepšil, aj keď ani tam nebolo až tak čo vyčítať. Zhruba desať minút pred desiatou, po ôsmej skladbe, sa hlavný pop poklonil pri svojom oltári a vyriekol: ,,Batushka odslúžila“. A zmizli v hmle. Trochu rýchly koniec nás nechal s otvorenými ústami, no na druhej strane odohrali všetko zo svojej tvorby. V každom prípade bol tento koncert silným a netradičným zážitkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *