Archa: Je nepochybne pravda, že sa lepšie spieva v angličtine

Žilinská Archa pôsobí na scéne desať rokov. Môžu si gratulovať k úspechu, že sa im nijako zásadne nemenila zostava, ako to už štandardne pri metalových UG kapelách býva. Ich prvý koncert sa odohral v ústave pre choromyseľných. Nielen toto, ale aj iné zaujímavosti prezradili chalani v rozhovore.

Priblížte nám trochu históriu kapely (rok vzniku, zmena zostavy…)

Vznikli sme v roku 2004, od toho času sme skoro stabilná zostava. Zmenil sa iba bubeník, ktorý v tom čase odcestoval. Vznikli sme na popud hudobnej vlny, ktorá sa v tom čase niesla Žilinou. V tom období sa tam objavilo viacero metalových kapiel a jednou z nich sme boli aj my. Fungovali sme ešte aj predtým, ale pod iným názvom a úplne iným štýlom, ktorý skôr inklinoval k punk, grunge. Náš úplne prvý koncert bol paradoxne v ústave pre choromyseľných. Bolo to trochu od veci, ale tak to už niekedy chodí :o)

Texty máte v prevažnej miere v slovenčine. Veľa slovenských kapiel preferujúcich angličtinu argumentuje tým, že slovenčina je príliš mäkký jazyk pre tvrdú hudbu. Čo hovoríte na tento názor? Prečo teda uprednostňujete materský jazyk?

Je nepochybne pravda, že sa lepšie spieva v angličtine, ale aj slovenčina sa dá na metal použiť. Dokázalo to veľa kapiel a myslím si, že výborne. Snažíme sa o to aj my, je to síce ťažšie, ale také poctivejšie. 

Inštrumentálka na náš národný alko nápoj vznikla ešte v roku 2006. Ešte stále sa vo vašej kapele veľa pije?

Podstatne menej ako v tých časoch. Stále sa vieme opiť do nemoty, ale už je to skôr o víkendoch. V tých časoch to boli niekedy aj týždňovky. Ale viac sa pilo a aj hralo, teraz je oboch vecí menej.

Ako som tak brázdila net a hľadala nejaký iný rozhovor s Archou, našla som rovnomenné kapely a jedno slovenské pohrebníctvo. Vyhýbate sa novinárom alebo oni vám?

Práveže nie, rozhovorov sme mali viacero. Ale problém je skôr v tom tuctovom názve, že sa ťažko hľadáme na internete. Ten názov vznikol dosť dávno a už bol taký zaužívaný v našom okolí, že sme ho nezmenili.

Vlci Nocí je temný slaďáčik s hrobovým hlasom… Prišlo mi to neobvyklé ku zbytku albumu. Nepreorientujete sa na balady?

Čím sme starší, tým sme asi romantickejší 😀 Odrazí sa to aj na našej hudbe? Momentálne sami nevieme, kam sa štýlovo poberieme, o čom svedčí aj posledný album, každá skladba znie tak trochu ako z iného koláča. Len ten temnejší charakter ostáva stále rovnaký

Texty sú temné, v spojení s hudbou pôsobia depresívne. Zároveň však niektoré obsahujú religiózny podtext. Čo ťa k tomu inšpiruje?

Texty sú inšpirované všetkým, čo zažívam či už je to opica, depka, názory, všetko, čo je pre mňa akurát aktuálne. A depresívne sú asi z toho dôvodu, že to tak viac cítim. Ako má niekto radšej ružovú a je pre neho prirodzené ružovo spievať, tak je aj pre mňa prirodzenejšie spievať takto. Religiózny podtext je tam asi preto, že nad tými vecami často premýšľam.

Keď sme pri tom… Čo hovoríš na mediálny poprask okolo Gothoomu, ktorý trvá dodnes a je nábožensky motivovaný?

Je zrejmé, že kresťania sa správajú v niektorých oblastiach dosť čiernobielo. Na Slovensku je v tomto ohľade silný konzervativizmus, ktorý, žiaľ, nie je veľmi prístupný alternatívam. 

Tak sa s vami lúčim. Ďakujem za rozhovor. Máte nejaký odkaz pre čitateľov?

Bez čitateľov by bolo zbytočné písať, tak čítajte. 

Viac info o kapele klikajte na http://www.bandzone.cz/archa1 alebo na https://www.facebook.com/pages/ARCHA/106813659338104

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *