Apocalyptica oslávi výročie aj u nás

Fínski cello metal APOCLYPTICA tento rok oslavuje dvadsať rokov od vydania albumu Plays Metallica By Four Cellos. Pri tejto príležitosti sa skupina vydala na turné a jednu zastávku budú mať na jeseň aj v Bratislave.

 

Kto by nepoznal Apocalypticu? Skupina, ktorá vznikla v roku 1993 v zložení Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen, Antero Manninen a Max Lilja, na metalový trh priniesla niečo úplne nové v podobe štýlu cello metal. Pôvodne do tohto žánru prerábali skladby Metallicy, teda boli veľmi špeciálnou cover kapelou, ako to napovedá aj názov ich debutového albumu. Avšak už na jeho pokračovateľovi Inquisition Symphony sa objavila ich vlastná tvorba kombinovaná s covermi, ktoré už neboli len od Metallicy. Nájdete tam Sepulturu, Faith No More i Panteru. Na tretej štúdiovke Cult sa takmer čisto nachádzali len autorské skladby Apocalypticy a štvrtá Reflections bola úplne autorská (prípadne s bonusmi, kde sa v rôznych edíciách občas objavia aj covery), podobne ako nadchádzajúce štyri Apocalyptica, Worlds Collide, 7th Symphony a zatiaľ posledná Shadowmaker.

Apocalyptica dlho fungovala na princípe inštrumentálnej tvorby. Časom začali na rôzne skladby pozývať veľké mená z rôznych kapiel. Napríklad pri Life Burns s nimi spolupracoval Lauri Ylönen z The Rasmus, pri Bittersweet opäť Lauri a spolu s ním i Vile Vallo z HIM, pri I’m Not Jesus im vokálne zase pomohol Corey Taylor zo Slipknotu a Stone Sour, na End Of Me je možné počuť spievať Gavina Rossdale (Bush) a na Not Strong Enough Brenta Smitha (Shinedown). Ďalej spolupracovali ešte napríklad s menami ako Dave Lombardo (Slayer), Lacey Sturm (Flyleaf), Joe Duplantier (Gojira), Adam Gontier (ex-Three Days Grace) a mnohými inými.

 

Od roku 2014 už ale Apocalyptica nepotrebuje pozývať na hosťovanie spevákov, keďže majú vlastného. Je ním Franky Perez. Prvý album s Perezom za mikrofónom Shadowmaker vyšiel v roku 2015. Hoci pôvodne bola zostava o štyroch hráčoch na čelo, dnes je niekde úplne inde a okrem speváka im už skôr pribudol aj bubeník. V súčasnosti teda fungujú v zostave Eicca Toppinen (hlavné čelo), Paavo Lötjönen (hlavné čelo), Perttu Kivilaakso (rytmické čelo), Mikko Sirén (bicie, klávesy, kontrabas) a Franky Perez (vokály).

 

Túto jedinečnú lahôdku si budeme v Bratislave môcť vychutnať 26. októbra v Inchebe. Lístky sú už v predaji.


Použité zdroje:
Foto: apocalyptica.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *