Anthology – Angel’s Revenge (recenzia)

Títo Oravčania mi robia neskutočnú radosť. ANTHOLOGY vydali dva a pol roka dozadu anglicky spievaný debut The Prophecy, ktorý spôsobil menšiu senzáciu na Slovensku a rozhodne sa nestratil ani v zahraničí. Spomeňme, že fotografiami s CD-čkom v ruke sa pochválili fanúšikovia z Bulharska, Kanady, Japonska či Holandska (odtiaľ to bol gitarista Epicy Mark Jansen, to len tak mimochodom), nehovoriac o mnohých pozitívnych ohlasoch z webzinov. Kapela však nezaspala na vavrínoch a usilovne pracovala na nových skladbách. Deväť z nich, vrátane intra Revelation, to dotiahlo na nástupcu s názvom Angel‚s Revenge.

 

Treba hneď na úvod povedať, že kapela sa v mnohých smeroch zlepšila. Muzikanti boli výborní aj minule, rovnako zvukovej stránke niet čo vytknúť, čo je však najjagavejšia zmena je fakt, že Anthology konečne začali písať pesničky. Väčšia priamočiarosť chalanom a babe veľmi pristane. Skladby sú vzdušnejšie, chytľavejšie a hlavne – refrény sú zapamätateľnejšie. Skvelým dôkazom budiž hneď prvá Devoted Soul. Na pomery albumu pomalšia skladba má všetky predpoklady na to, aby sa stala koncertnou tutovkou a takpovediac signifikantným songom kapely. Polámaný riff v 7/8 takte, bombastické klávesy, excelentná gitarová práca a refrén, ktorý neviem vytrepať z hlavy už niekoľko dní, sú presne to, pri čom duša každého melodika istotne pookreje. Samozrejme, levia sila Anthology tkvie aj v speedmetalových pretekoch, ako je napr. Stray In The Nightmare. Tam to refrénovo síce trošku pokrivkáva, ale vynahradzujú to famózne sóla, ostré riffy aj nápadité aranžmány. Neviem, čím to je, ale na Angel‚s Revenge naozaj zaujmú skôr šľapavé veci. Tým nechcem nijak zhadzovať rýchliky, aj tam je to ťažký nadpriemer nielen na slovenské pomery.

Anthology - Angel's Revenge (recenzia)
Anthology – Angel’s Revenge (recenzia)

Spomínal som, ako sa k Anthology hodia jednoduchšie veci. Beriem späť, hodí sa k nim absolútne všetko. Akosi som totiž nevzal do úvahy veľkolepé záverečné divadlo v podobe vyše sedemminútovej Labyrinth Of Evil. V nej sa kapela predvedie asi vo všetkých polohách, ktorých je schopná. Tá skvostná valčíková medzihra s neprepočuteľnými folkovými prvkami, ach… To sú najlepšie časy Avantasie, jednoducho zážitok. Bude zaujímavé sledovať, či sa k akustickej gitare, violončelu alebo flaute vrátia aj v budúcnosti, myslím, že nie som jediný, koho by to potešilo.

 

A potešila aj zmena prístupu k vokálom. Už nie sú také jednorozmerné, hojne sa využívajú viachlasy a patrí sa dodať, že aj Raylynin vokál sa v porovnaní s prvotinou zlepšil vo výraze, rozsahu aj výslovnosti. Viachlasné nemelodické zvolania veľmi nemusím, ale ochotne ich odpustím aj preto, lebo o početné growlingové party sa postaral človek naozaj povolaný. Je ním istý Connor Sanders a jeho neľudský prejav je v absolútnej opozícii voči anjelskemu prejavu Raylin. Jasné, je to otrepané ako starý koberec, ale niektoré veci proste fungujú aj na milióntykrát. Pomerne výraznou zmenou oproti The Prophecy je aj celkové osekanie stopáže. Prijemných 40 minút utečie ako voda a nemáte problém si to pustiť hneď znova, čo by som si pri hodinovom predchodcovi asi rozmyslel dvakrát.

 

Ide o po všetkých stránkach takmer dokonale vybrúsený diamant, o tom odmietam diskutovať. Anthology posunuli svoje hranice, hranice slovenskej symfoniky a ktovie, možno ešte dva-tri albumy a budeme sa baviť o hraniciach žánru. Trošku zamakať na spevavých refrénoch (opakujem, zlepšili sa, ale dá sa z toho vyžmýkať ešte viac) a nabudúce mi nebude stačiť stupnica.

Moje hodnotenie:

Anthology - Angel's Revenge (recenzia) - 1Anthology - Angel's Revenge (recenzia) - 2Anthology - Angel's Revenge (recenzia) - 3Anthology - Angel's Revenge (recenzia) - 4Anthology - Angel's Revenge (recenzia) - 5Anthology - Angel's Revenge (recenzia) - 6Anthology - Angel's Revenge (recenzia) - 7Anthology - Angel's Revenge (recenzia) - 8Anthology - Angel's Revenge (recenzia) - 9Anthology - Angel's Revenge (recenzia) - 10


Použité zdroje:
Foto: FB kapely

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *