Ani dážď nepokazil piatok na Rockfeste Nitrianske Rudno

Prvý augustový víkend sa po celom Slovensku konalo množstvo zaujímavých akcií a festivalov. Príjemné prostredie, dvojdňový program, kopec slovenských kapiel, dve zahraničné návštevy a prísľub príjemnej atmosféry lákali priaznivcov rockových a metalových melódií do Campingu Nitrianske Rudno. Kto si tam cestu 2. alebo 3. augusta našiel a vydržal až do noci, neverím, že ostal sklamaný.

 

Piatkový program hlásil začiatok o 15:00. Keď sme ale zavítali do areálu tesne pred touto hodinou, doťahovali sa posledné prípravy na festival. Moderátori Sifon a Michal ešte narýchlo odskúšali mikrofóny a mohlo sa začať. Tretí ročník festivalu Rockfest Nitrianske Rudno otvárala takmer domáca kapela THE PERUNS. Rockeri z Handlovej zahrali pre prvých nadšencov pred pódiom, zhostili sa aj prípitku a speváčka Romana žiarivým oranžovým „mundúrom“ ako z väzenia nahrádzala slnko, ktoré sa skrývalo za oblakmi.

 

Vystriedali ich tiež takmer domáci MARTUROS z Prievidze. Tí nabehli na pódium ako vlasatý hurikán a na piesne z ich albumu Nameless si zaheadbangovala aj skupinka mladých fanúšikov. Dokonca prišlo aj na malý circle pit.

 

Bratislavský elektrický nu metal predstavili BREAK IT DOWN, ktorých vystúpenie však malo trochu smutný podtón, keďže ohlásili, že je to posledný koncert ich gitaristu a zakladateľa Mateja. Keď sa po ich sete moderátor Sifon opýtal, kto prišiel do Rudna kvôli INSIDE, do vzduchu vyletela desiatka rúk. A bolo to vidieť aj počas vystúpenia rockerov zo Zlatých Moraviec, ktorí si užili zatiaľ najväčšie publikum prvého dňa.  

Ani dážď nepokazil piatok na Rockfeste Nitrianske Rudno
Ani dážď nepokazil piatok na Rockfeste Nitrianske Rudno

Po mladých kapelách patrili dosky pódia formácii, ktorá formovala scénu. Žilinskí punkáči HOTEN TOTEN už nejaký ten piatok na koncertoch oslavujú tri dekády svojho fungovania, no ešte si dobre pamätajú svoje začiatky a hrajú kúsky aj z tohto obdobia. V trištvrtine setu však prišlo to, čo hrozilo už od skorého poobedia. Dážď. Ten väčšinu ľudí vyhnal na neďaleké terasy či pod rôzny úkryty, no menšia partia nadšencov si ho ani nevšimla a bavila sa ďalej.

 

HT skončili, no dážď neprestával a neprestával. Na pódiu sa však všetko prichystalo na príchod hostí z Nemecka a už sa len čakalo, kedy začiatok ich vystúpenia odobrí aj počasie. To sa nakoniec umúdrilo, aj keď v pozadí za pódiom sa ešte poriadne blýskalo. Ľudia sa však aj tak nahrnuli na mokrú trávu, aby si vychutnali „happy metal party“. FREEDOM CALL si svoje publikum hneď roztlieskali a rozskákali. A párty to bola parádna, aj keď jej úvod sprevádzali problémy s Chrisovou (spevákovou) gitarou. Dočkali sme sa veselých hymnických powermetalových piesní vrátane Metal Is For Everyone, predstavenia nového albumu singlom M.E.T.A.L. aj pozvania na ich októbrové koncerty vo Zvolene a v Košiciach, na ktorých predstavia viac z chystanej albumovej novinky M.E.T.A.L..

Ani dážď nepokazil piatok na Rockfeste Nitrianske Rudno
Ani dážď nepokazil piatok na Rockfeste Nitrianske Rudno

Z radostného metalu sa presedlalo na inú radosť – dalo by sa povedať, že u mnohých najmä nostalgickú. INE KAFE potešili mladých, ktorí trávia pubertu s ich novšími skladbami, ale aj tých, ktorí na pubertu či detstvo nostalgicky spomínajú pri hitoch starších. Skladby odsýpali jedna za druhou bez zbytočných rečí, akoby chcela kapela dohnať to polhodinové meškanie spôsobené dažďom. Zaznelo všetko, čo sme chceli počuť (Ráno, 30. február, Prečo je to tak, Ružová záhrada,…), škoda len, že často s úplne pomenenými linkami spevu. Ľudia sa ale bavili, bavia sa už 24 rokov a len na tom záleží.

 

Zábava pokračovala s recesistickou bandou KARPINA, ktorá nabehla pred publikum o polnoci. To je pre ňu ideálny čas, pretože vtedy sa chcú ľudia už len neviazane zabávať. Ich najznámejšií hit Prievidza (vzdialená len pár kilometrov od Nitrianskeho Rudna) tu dostal úplne inú „príchuť“.

 

Pre tých, ktorým sily neubúdali a chceli sa ďalej zabávať, zahrali ešte Sabinovčania GLOOM a do skorých ranných hodín sa mohli vytancovať na rockotéke. Dôležité ale bolo nechať si nejaké sily aj na ďalší deň, kedy nás čakala ďalšia porcia zaujímavých kapiel.

 

Čítaj aj: Rockfest – sobota

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *