Amon Amarth lákajú na prvú skladbu nového albumu

Zo švédskeho vikingského tábora AMON AMARTH vypustili prvú vranu na znamenie toho, že vydanie nového albumu je už naozaj blízko. Samozrejme, okrem ochutnávky nezabudli oznámiť aj dátum, kedy sa dočkáme novinky spolu s jej názvom.

 

Tí, ktorí sú aspoň trochu doma vo vikingskej tematike, nepochybne poznajú legendu o bojovníkoch, čo sa nebáli ničoho. Naopak, sami boli postrachom nepriateľa, pretože boli schopní všetkého a počas najkrutejších bitiek vyrážali dopredu z pevných formácií štítových hradieb, po ceste zo seba strhávali kožené kabátce, prípadne železné košele, len aby ukázali sokovi, že oni si z neho do gatí nenaložia. Takýto vojnoví psi sa vrhali bezhlavo priamo do nepriateľských vojsk, kde udreli nemilosrdne a hoci vedeli, že sami takto skončia vo Valhalle, nebolo väčšej slasti než so sebou stiahnúť za hranice sveta živých čo najviac proti bojujúcich mužov. Toto legendy hovoria o berserkoch, ktorých existenciu doposiaľ nikto nijako nedokázal. No ak aj nežili, príbehy o nich rozsievali strach medzi všetkými nepriateľmi severských armád.

 

Práve touto legendou sa inšpirovali Amon Amarth pri výbere titulu nadchádzajúcej nahrávky. Ponesie hrdé meno Berserker, pričom celú si ju budeme môcť vypočuť až 3. mája a nepochybne veci z nej odznejú aj v júni pri ďalším švédskom nájazde na brehy Dunaja.

 

Samotná kapela o májovej novinke na svojej stránke uvádza: ,,S obsahom 12 monštruóznych heavymetalových hymien, ktoré vytŕčajú neodolateľnými melodickými namotávkami, výbuchmi napínavej divokosti a momentmi so zimomriavky spôsobujúcimi dynamickými drámami, Berserker je výsledkom masívnej vlny kreativity a kolektívnej túžby ísť nekompromisne vpred. Od odzbrojujúcej melodrámy a explozívnymi riffmi úvodnej skladby Fafner’s Gold a brutálnej jednoduchosti besniacej Crack The Sky až po epickú zúrivosť Raven’s Flight a ponúrého, odvážneho rozprávania príbehu Ironside a Skoll And Hati, Berserker je albumom plným značky Amon Amarth, búrlivej a hryzúcej, ale s každým aspektom zvuku kapely trochu rafinovaným, sonicky s vyššou úrovňou a urobeným s obrovským potenciálom, všetko v medziach metalu a emocionálnej sily. Skladba, ktorá čiastočne prebrala názov celého albumu, The Berserker At Stamford Bridge, uhľadne sumarizuje ducha, ktorý sa skrýva za týmito osviežujúcimi novými skladbami: drsný, ale intenzívny historický príbeh líčiaci posledný boj Vikingov proti anglickej armáde v roku 1066 a šokujúci heroický výkon bojovníka so sekerou.“

 

Príbeh berserkov, ktorý nám Amoni predostrú albumom, začali svetu rozprávať, už keď vypustili von vranu na prvý let. To je narážka na názov čerstvej skladby Raven’s Flight, kde sa práve začína rozprávať prvá kapitola legendy nebojácnych bojovníkov so slovami v úvode videa: ,,História nám hovorí o triede bojovníkov, ktorí zasievali strach do sŕdc tých, čo počuli príbehy o ich hneve. Tieto viac šelmy než ľudia, títo berserkovia, sa nebáli ani bolesti, ani smrti, lebo ich čakala Valhalla. A potom jedného dňa zmizli… Alebo nie…“

Skladba je klasickou poctivou dávkou melodického death metalu, na akú sme už za tie roky zvyknutí u tejto bandy. Opäť nesklamali, skôr naopak. Vo videu dokonca možno vidieť rekonštrukciu, samozrejme, poupravenú reálnej historickej udalosti, bitky pri Stamford Bridge v roku 1066, kde bojovala anglická armáda pod vedením kráľa Harolda Godwinsona proti nórskym nájazdníkom, ktorí nasledovali kráľa Haralda Sigurdssona, prezývaného aj Hardrada (Krutý), spojenca brata anglického kráľa Tostiga Godwinsona. Sigurdsson a Tostig tu vtedy zahynuli, ale Harold Godwinson ešte anglický trón nevyhral, keďže sotva tri týždne po tomto strete armád musel čeliť normánskému vojvodovi Viliamovi v bitke pri Hastingse a nakoniec skončil porazení. Viliam sa zapísal do dejín ako Viliam Dobyvateľ, taktiež potomok Vikingov ako aj Sigurdsson. Bitka pri Stamford Bridge sa v dejinách často považuje za zlomovým bodom v konci vikinsgkej éry, hoci rozhodne nebola úplným záverom.

 

No klip nie je len o tom, že sa Amon Amarth pripravujú zvukovou skúškou na koncert, čoho zábery sa prelínajú s históriou. Máme možnosť nakuknúť aj do slávnej Valhally, siene, kde sa po smrti zhromadujú všetci bojovníci, hodujú, oslavujú až do konca sveta, prípadne zániku bohov Ragnaröku, kedy po Ódinovom boku vyrazia do boja. Tu vidíme zmiznutie slávneho kladiva Mjölner (prípadne Mjöllnir) patriaceho bohovi hromu a ochrancovi ľudstva Thorovi, ktoré majú, ako inak, Amon Amarth a práve od tohto nástroja pochádza sila, čo vo videu získali berserkerovia.

 

Amoni si nepochybne nasadili latku poriadne vysoko. Zostáva len dúfať, že aj zbytok bude taký skvelý a popritom sa tešiť na ich júnový koncert v Bratislave s Behemoth, Trivium a Power Trip.

 

Zoznam skladieb albumu Berserker:

 1. Fafner’s Gold
 2. Crack The Sky
 3. Mjölner, Hammer Of Thor
 4. Shield Wall
 5. Valkyria
 6. Raven’s Flight
 7. Ironside
 8. The Berserker At Stamford Bridge
 9. When Once Again We Can Set Our Sails
 10. Skoll And Hati
 11. Wings Of Eagles
 12. Into The Dark

Použité zdroje:
Foto: amonamarth.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *