Americké mäsiarky si Prahu omotali okolo prsta

Pre fanúšikov dobrej muziky bola opäť raz pripravená skvelá akcia. V piatok 9. marca totiž pražský klub Futurum ovládla trojica veľmi zaujímavých interpretov. Priznám sa, že tento klub som navštívil po prvý raz, a preto som nevedel, čo mám čakať. Ale už od úplného začiatku nebudem šetriť slovami chvály.

 

Vo vlaku cestou do Prahy mi cinklo upozornenie zo sociálnej siete headlinera večera, že v obehu je posledných jedenásť lístkov. Bolo mi teda už vtedy jasné, že koncert bude vypredaný. Na moje veľké prekvapenie, napriek tomu, že som sa do klubu dostal iba krátko pred začiatkom koncertu, som nemusel vystáť žiadny nekonečný rad. Veci som si rýchlo uložil do šatne a rovnako rýchlo som sa dostal do klubu, ktorý ani napriek tomu, že bol vypredaný, nevyzeral preplnene. Pri baroch sa dlho nečakalo a veľmi ľahko som sa dostal takmer dopredu. Čo sa týka organizačného zvládnutia akcie, musím teda organizátorom vysloviť veľký obdiv a veľké ďakujem.

 

Koncert mal začať o osemnástej a o osemnástej aj skutočne začal. Na pódiu sa ako prvá objavila formácia KLOGR. Taliani, hrajúci alternatívny metal s veľmi badateľnými progresívnymi prvkami, prišli predstaviť predovšetkým svoj najnovší počin Keystone (2017). No i napriek dokonalej zohratosti kapely a aj napriek jej vysokej muzikantskej úrovni mi v ich vystúpení čosi chýbalo. Možno istá dávka charizmy, možno o čosi zaujímavejšia šou. Aj zo zvyšku osadenstva som mal pocit, že toto vystúpenie zväčša prestálo v pozore s pár výnimkami, ktoré si pokyvkávali hlavami. Klogr je kapela, ktorú by som si určite rád pustil z CD, lebo ich skladby sú kvalitné a hudobne zaujímavé. Ich vystúpenie v Prahe však nebolo pre mňa tým pravým orechovým.

 

Po prvom vystúpení sa skutočne v rekordne krátkom čase objavila na pódiu druhá formácia. Prestoje medzi kapelami boli naozaj krátke a skvele zorganizované. Objavilo sa posthardcoreové kvarteto EYES SET TO KILL zo Spojených štátov. Na vystúpenie tejto formácie som bol skutočne zvedavý, pretože som ju pred pár rokmi aktívne počúval. Potešili ma ich staré kúsky, ktoré som poznal, ale aj novinky, ktoré som ešte nepočul, predovšetkým tie z ich ešte horúcej dosky Eyes Set To Kill (2018), ktorá vyšla ani nie pred mesiacom.

 

Hudobne bolo toto vystúpenie skutočne skvelé. Avšak pri speváckych tandemoch sa gitarista AJ popri pôvabnej frontmanke Alexii často trápil a hlavne v pasážach, kde hral plnšiu gitaru, sa to odrazilo na speve, ktorý šiel trochu mimo tóniny. Rýchlo si to však u poslucháčov vyžehlil skutočne kvalitným screamom. Ako čerešničku musím spomenúť ešte moment, ktorý bol vzhľadom na nedávne udalosti asi emočne najsilnejším z celého vystúpenia kapely. Bolo to vtedy, keď kapela odohrala skladbu Zombie od The Cranberries. Alexia túto skladbu odspievala naozaj fenomenálne. Celkovo koncert kapely Eyes Set To Kill dokonale rozpálil pódium a pripravil ho na metalové peklo, ktoré nasledovalo.

 

Po ďalších pár minútach čakania prišiel zlatý klinec večera. Na pódiu sa objavila kapela, ktorá na rozdiel od prvých dvoch vystupujúcich interpretov zažila v Čechách svoju premiéru. A pripravila sa na ňu dokonale. Počas vystúpenia BUTCHER BABIES z pódia sršala taká nespútaná energia, aká sa nedá iba tak opísať slovami. Prenikavý sopránový hlas a naliehavý scream Heidi sa prelínal so surovým growlom a zamatovým altom Carly. Spevácky i hudobne skutočná slasť pre uši. Navyše sú obe dievčatá očividne aj skvelými herečkami, ktoré robili počas celého koncertu na pódiu skvelú šou, neustále komunikovali s publikom (čo doposiaľ u predošlých kapiel tak trochu chýbalo) a celý klub si veľmi rýchlo omotali okolo prstu.

 

Keď Carla povedala: „Zodvihnite ruky a tlieskajte!“, tak celé Futurum tlieskalo, keď povedala Heidi: „Chcem vás vidieť skákať!“, tak skákalo celé Futurum. Napríklad pri skladbe Monster’s Ball sa v klube konečne skákalo, tancovalo, headbangovalo a pogovalo. Pod pódiom sa strhlo úplne peklo a kto si nedal pozor, ocitol sa uprostred kotla rozvášnených besniacich fanúšikov. Obe speváčky sa skvele navzájom dopĺňali, avšak naživo (minimálne u mužskej časti publika) tak trochu zatienili zvyšok kapely. Bolo však cítiť, že kapela má každú skladbu dokonale nacvičenú, a tak si speváčky mohli dovoliť počas pesničiek komunikovať s fanúšikmi, podávať im mikrofóny, aby spievali miesto nich, opakovať svojvoľne refrény a vôbec nemuseli mať obavy, že ich spoluhráči nepodržia.

 

Hudba Butcher Babies nie je síce postavená na gitarových sólach, ale pár ich v tvorbe tejto kapely nájdeme a práve tieto momenty boli tými, v ktorých sa gitarista Henry Flury objavil medzi speváčkami na vyvýšenom stupienku, ktorý si priniesli na pódium, a naplno zažiaril. Chase Brickenden si zas užil svoju chvíľu s publikom počas fenomenálneho bubeníckeho sóla. Aj Butcher Babies sa vybrali na turné predstaviť hlavne svoju štúdiovú novinku Lilith (2017). I koncert začínali titulnou skladbou z tohto albumu a celé publikum si s nimi zaspievalo neskôr aj refrén úspešného singlu Headspin. Okrem skladieb zo svojich troch dosiek, pridali aj po svojom pretvorené cover verzie skladieb Beer Drinkers & Hell RaisersThey’re Coming To Take Me Away. Butcher Babies skutočne urobili v Prahe metalovú párty, ako sa patrí a v klube určite nebolo človeka, ktorý by si ju neužil. Dokonca aj pri balade Thrown Away sa spievalo, tancovalo a klub prekypoval energiou a skvelou atmasférou.

 

Nakoniec treba ešte spomenúť, že všetky tri kapely mali naozaj kvalitný zvuk, i keď počas coreových častí s hlbokými gitarovými riffmi a hutnými bicími zvuk trochu strácal na konkrétnosti a stávala sa z neho nezrozumiteľná guľa. Taktiež som mal miestami pocit, že kopák prehlušuje všetky ostatné nástroje. Avšak celkovo spev i sóla gitár krásne vynikli a spevákom a speváčkam bolo veľmi dobre rozumieť. Keď ste sa však vybrali ku baru, ktorý bol obklopený stĺpmi, museli ste rátať aj s tým, že možno získate nejaké to pivo či drink, ale prídete o dosť značnú časť z kvality zvuku. S čistým svedomím však môžem túto akciu zhrnúť po stránke organizácie, zvuku aj výkonov interpretov ako jednu z najlepších, aké som doposiaľ mal možnosť navštíviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *