Americká speváčka Suzanne Vega vystúpi v areáli hradu Špilberk

Suzanne Vega patrí medzi osobnosti hudobnej scény už od začiatku roku 1980, kedy vystupovala v newyorských kluboch v Greenwich Village len s akustickou gitarou a spievala tam vlastné folkové pesničky. Od vydania svojho debutového, kritikou veľmi dobre prijatého albumu, a predovšetkým druhého albumu s dvomi veľkými hitmi, vypredáva sály po celom svete. Jej koncertom nechýba emocionálny náboj a naliehavosť, čo potvrdila veľakrát aj pred českým publikom. Naposledy v roku 2016.

Jej ranú kariéru ovplyvnili umelci ako Bob Dylan, Leonard Cohen alebo Joni Mitchell. Svojou šarmantnou neokázalosťou a výnimočným citom pre vykreslenie príbehov veľkomesta a poetiky ulice Suzanne Vega získala priazeň publika na oboch stranách oceánu. V roku 1987 sa objavuje jej prvý hit Luka z veľmi úspešného druhého albumu Solitude Standing. Na začiatku deväťdesiatych rokov potom svet obletel ďalší obrovský hit Tom‘s Diner – remix skladby z rovnakého albumu v podaní britských DNA, ktorý pôvodne vznikol ako bootleg bez povolenia samotnej autorky. K dnešnému dňu Suzanne Vega vydala deväť štúdiových albumov a viac ako dvadsiatku singlov. Jej posledná doska Lover, Beloved: Songs from an Evening with Carson McCullers vyšla v roku 2016, v máji do jej diskografie pribudne výnimočný živý album s názovom An Evening Of New York Songs And Stories.

Suzanne Vega aktívne spolupracuje s Amnesty International, pravidelne účinkuje na charitatívnych akciách a usporadúva najrôznejšie dobročinné koncerty. Štartujúcim momentom k týmto aktivitám bola práve skladba Luka, ktorá je napísaná z pohľadu zneužívanej detskej obete. Aj vďaka týmto aktivitám ju spájalo dlhoročné priateľstvo s Václavom Havlom. 

Americká speváčka Suzanne Vega vystúpi v areáli hradu Špilberk

Suzanne Vega, Hrad Špilberk Brno 8.7.2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *