Amenra spustili prietrž emócií aj v Bratislave

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a najznámejšia časť kultového chrámu Ra zavítala do našich končín. Po koncertoch v Košiciach a Brne sme sa dočkali aj jedného v Bratislave. AMENRA tu vystúpili v utorok 12. novembra v MMC. Na cestách ich sprevádzajú E-L-R a YLVA.

 

Prví sa na pódiu objavili austrálski Ylva. V klube bolo zatiaľ pomenej ľudí, a tak ste nemali problém ísť úplne dopredu. Hneď od začiatku ste ale mali pocit, že niečo nesedí. Hudobníci síce kričali do mikrofónov, ale počuli ste ich len tak z polovice. Opačná situácia bola vraj pri zvukárovi. 

Amenra spustili prietrž emócií aj v Bratislave
Amenra spustili prietrž emócií aj v Bratislave

Po inštrumentálnej stránke bola kapela dobre vybavená, ale v ich hre mi absentovala gradácia. Všetko akoby hrali v jednej rovine. Bolo to rozvláčne až na hranici únosnosti, ale bez akéhokoľvek vyvrcholenia. Živelnosť dávali najavo skôr svojím pohybovým prejavom na pódiu. Navyše, vokalista takmer celý set strávil otočený chrbtom. 

 

Po nich nasledovala ženská osádka E-L-R, teda okrem bubeníka. Na pódiu pribudli vonné tyčinky, sviečky a všade boli naaranžované umelé alebo sušené kvety. Prekliatie mikrofónu pokračovalo aj pri tejto kapele a aj keď sa to neskôr vylepšilo, mali sme možnosť vychutnávať si skôr inštrumentálnu časť ich setu. Ten sa javil podstatne zaujímavejší ako v prípade predchádzajúcej kapely.

Amenra spustili prietrž emócií aj v Bratislave
Amenra spustili prietrž emócií aj v Bratislave

Masívna valivá hudba vám prenikala až do hĺbky duše. Pre niektorých bol toto dokonca vrchol večera. K tomu pribudli videoprojekcie trojice, niekedy dvojice a niekedy len jednej ženy tancujúcej v kruhu z fakieľ. V polovici setu ale projekcia skončila a do konca už ostal iba znak tejto kapely.

 

Na záver prišiel skutočný vrchol večera, samotní Belgičania Amenra. Beznádej a zúfalstvo, bolesť duševná alebo fyzická, taká, že vás to núti kričať. To sa vám v tom momente pred očami zhmotnilo na pódiu. Prvýkrát za večer bolo výborne a zreteľne počuť vokalistu. Z Colina ste však až na pár vzácnych okamihov mohli vidieť len chrbát. Celkovo nerozumiem tejto tendencii stáť chrbtom k publiku, ale budiž.

 

Inak bolo ich vystúpenie presne také, aké má byť – ukričané, ubolené, živelné po hudobnej aj pohybovej stránke. Striedanie pomalých precítených pasáží s pasážami, kde sa na vás hudba valí ako lavína, doplnené o efektné projekcie.

 

Zo skladieb sme mali možnosť počuť napríklad len tri z najnovšieho počinu, ktorý nazvali Mass VI, a to Plus près de toi (Closer to you), A Solitary Reign, Diaken. Ostatné ako napríklad RazoreaterNowena patrili starším omšiam alebo teda Mass, ako označujú svoje albumy, s nižším poradovým číslom. Žiaľ, skladba, ktorú som najviac očakával a na ktorú som sa špeciálne tešil, úvodná z ich posledného albumu Children Of The Eye, ktorej dali aj vlastný videoklip, neodznela.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *