ALTER EGO: Hudba je liek

Prešovská kapela ALTER EGO v týchto dňoch vydáva svoje debutové CD Back To Rock & Roll, ktoré vzniklo po deviatich rokoch od založenia kapely. So spevákom Stanom Simkuletom sme sa porozprávali nielen o ich novom albume, ale aj o tom, čo pre svojich fanúšikov najbližšie chystajú.

 

V súčasnosti vydávate svoj debutový album Bck To Rock & Roll, ktorý, ako som sa dočítala, mal vyjsť na prelome mája a júna. Je už vonku?

Áno, je. Cédečká sú k dispozícii od 15. júna a ak by sa našiel aj nejaký labužník, sú k dispozícii aj LP platne. Vinyl obsahuje 8 skladieb z jedenástich kvôli minutáži, samozrejme. Sledujte našu stránku alebo Facebook, ak chcete najčerstvejšie informácie.

 

Od svojho vzniku v roku 2008 ste „stvorili“ vyše 60 skladieb. Ako je to s piesňami  na vašom debutovom albume? Obsahuje nové piesne alebo skôr výber toho najlepšieho za uplynulé roky?

Album sa začal nahrávať koncom roka 2014, čiže sa dá povedať, že na albume je výber z piesní, ktoré vznikli od roku 2008 až po rok 2014. Keďže bolo z čoho čerpať, snažili sme sa do konečného výberu zaradiť také veci, aby tam bolo z každého rožku trošku, no zároveň, aby to tvorilo jeden pevný celok.

 

Prezradíte niečo o novom albume? Na čo sa môžeme tešiť?

Môžete sa tešiť na poctivú rockovú muziku postavenú na gitarových riffoch. Nájdete tam skôr nadupané skladby, ale sem-tam sa mihne aj pomalšie tempo, aby ste sa stačili nadýchnuť a fičať ďalej. Všetko sa to ukončí pokojným tlkotom srdca v podobe kopáka od nášho majstra bubnov.

 

Plánujete po vydaní albumu aj krst či nejaké koncerty na jeho podporu? Máte už aj nejaké konkrétne dátumy, kde vás môžu fanúšikovia najbližšie vidieť?

Na krst albumu je vybavený termín 8. júl. Bude to vonku v podniku Stará Dúbrava v Prešove, tak verím, že vyjde počasie a príde veľa veľa ľudí. Máme tam takú mini tradíciu každým rokom, totiž vždy tam chodím oslavovať narodeniny koncertom. Budeme mať aj hosťujúcu kapelu, ktorej jeden člen sa stane krstným otcom albumu. Ešte predtým nás fanúšikovia môžu vidieť v Starej Ľubovni – Reštaurácia Kolkáreň, kde vám zahráme unplugged.

 

Na komponovaní skladieb sa podieľate všetci alebo ich má na starosti jeden človek? Kto prichádza s prvotným nápadom na skladbu?

Je to kolektívna práca. Dá sa povedať, že dosť veľa zohráva chémia medzi nami v rámci improvizácií. Najlepšie sa skladba stavia na nejakom zaujímavom gitarovom riffe, s ktorým nadšene príde gitarista Martin. Rytmika – basa, bicie to niekam nasmerujú a je už potom na mne, či mi do toho všetkého napadne zaujímavá spevová linka. Buď existuje nejaký nepoužitý text, podľa ktorého sa snažím zaranžovať dané nápady, alebo ak nie je, píšem ho až nakoniec, keď sa dohodneme, ako to bude inštrumentálne.

Kde nachádzate inšpiráciu pre vaše skladby a texty? Čo nimi chcete povedať svetu?

Nie je to žiadna osveta. Zopár textov je o poukázaní na to, aký ten svet je, dúfajúc, že sa to zmení k lepšiemu. Samozrejme, bez sebareflexie to nepôjde. Ale nájdete tam aj oveľa prozaickejšie texty, ktoré opisujú bežný bujarý život rockera. Niečo z vlastných skúseností, niečo jemne prikrášlené, nech je to veselšie. No je tam aj jedna desivejšia téma, o spánkovej paralýze, ktorú som párkrát zažil. Odkedy ale spievam ten song, mám od nej svätý pokoj. Hudba je proste liek, čo vám budem hovoriť.

 

Ako už naznačuje názov vášho debutu, svojou hudbou sa snažíte oživiť klasický rock n‘ roll. Zaujímalo by ma, ako tento žáner vidíte z vášho pohľadu. Je ťažké nájsť si fanúšikov alebo naopak majú ľudia o takúto hudbu záujem?

Sú ľudia a ľudia. Niektorí počúvajú to, čo im média predostrú a neriešia to nejak do hĺbky. Fanúšikovia tohto žánru zvyknú muziku vyhľadávať aktívne, tak verím, že po vydaní albumu na nás natrafí čo najviac takto mysliacich poslucháčov. Ja osobne fičím na starej muzike, no posledné obdobie som začal objavovať množstvo, ale fakt že veľké množstvo mladých kapiel vo svete, čo robia „klasický“ rock. Záujem určite je, vezmite si napríklad takých Rival Sons. Oni sú živým príkladom toho, že tento žáner nie je mŕtvy ani v masmédiách.

 

Nedá mi neopýtať sa na jednu zaujímavú vetu, ktorú som objavila na vašej FB stránke: „Hudobníci kapely Alter Ego sa tu zišli, aby oživili a urobili nesmrteľným ten od srdca krásne špinavý rokenrol, ktorý sa akosi vytratil vo víre lacného materiálu a sladkých prdeliek.“ Z tej vety je cítiť akési sklamanie, že klasický rock n‘ roll už nie je tým, čím býval kedysi…

Je to veta trochu staršieho dáta. Ale áno, lacného materiálu je kvantum a sladké „prdelky“ nás opantávajú v každom jednom klipe, keď si zapneme nejakú hudobnú stanicu. Žiaľ, veľakrát sa stáva, že ten kvalitný ženský zadok nekorešponduje s kvalitou muzikantskou. Nič proti zadkom, samozrejme. Žijeme v takom čudnom svete, aj muzika sa už nerobí tak ako kedysi, česť výnimkam. Niekedy bolo za nástrojom počuť reálneho človeka aj s chybičkami krásy – to je tá špinavosť, ktorú ospevujeme v tomto výroku. Bolo to také ľudskejšie. Teraz sa bazíruje na dokonalosti (a nielen v hudbe) až je to všetko až akési neskutočné, cudzie.

 

Máte nejaké konkrétne plány do blízkej či ďalekej budúcnosti? Kde vidíte Alter Ego, povedzme, o 10 rokov?

Neviem odpovedať na to, čo bude s nami o 10 rokov. Žijeme skôr tu a teraz a užívame si daný moment. Až sa debut dočká veľkej priazne, budeme chcieť nahrať ďalší album. Momentálne dokončujeme videoklip k piesni Back To Rock N Roll. Musím sa priznať, že aj tam sa nájde nejaká tá „prdelka“. Snáď nám to odpustíte.


Použité zdroje:
Foto: FB kapely

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *