Aký bol a aký bude Rockový záber?

Druhý júnový víkend patril na Orave opäť skvelej rockovej muzike. Už tradične sa tu totiž konal festival Rockový záber. Akcia započala už tretiu dekádu svojej existencie, a to skutočne vo veľkom štýle. Dvadsiaty prvý ročník dvojdňového festivalu sa vrátil v dátume 8. a 9. jún do obce Veličná pri Dolnom Kubíne, kde sa už v minulosti organizoval. Noví organizátori poňali tento ročník už na prvý pohľad veľmi profesionálne, čo bolo vidno na každom kroku. Organizácia bola naozaj bezchybná a tridsať metrov široké pódium ozdobené stovkou štvorcových metrov veľkoplošných obrazoviek sa na Orave taktiež objavilo po prvý raz.

 

V piatok po dlhom čase organizátorom, kapelám a návštevníkom doprialo aj počasie. Slnečný prvý deň otvorili dve lokálne kapely RED MORNINGS a THE RISING SIGN, ktoré prišli všetkých presvedčiť o kvalitách domácej hudobnej scény. Hneď po nich nastúpili na pódium čoraz známejší a úspešnejší rockeri z kapiel FISHING STRIP a BULLET HOLES. No publikum začínalo skutočne žiť a zapĺňať priestor pod pódium, až keď sa na ňom objavili živelné Češky THE AGONY.

 

Potom to už bola až do konca večera jedna veľká rocková jazda. Na pódium prišla banda THE PARANOID, ktorá rozšantila hlavne mladšie osadenstvo. Ich texty spievali azda všetci pod pódiom a starší diváci si tiež podvedome pokyvkávali či podupkávali. Toto garde sa pozvoľna vymenilo, keď na pódium prišla kapela MODUS. Mladá partia sprevádzajúca dvoch pôvodných členov Ľuba Stankovského a Jána Baláža pod slávnym menom roztancovala celé prítomné osadenstvo hlavne svojimi evergreenmi ako Dievčatá, Ty, ja a môj brat, Veľký sen mora a podobne. Z talóna však vytiahli aj úplne nové skladby z ich pripravovaného albumu, ktorý má vyjsť ešte tento rok. Záver večera patril oravskému srdcu asi najbližšej kapele ARZÉN a jej ľudovému rock n‘ rollu.

 

Na druhý deň už bolo počasie o čosi menej zhovievavé a sobota začala slušným lejakom. Skvelé kapely ASENTH a MASSRIOT tak hrali, bohužiaľ, iba pre hŕstku divákov. Počas vystúpenia slovenských obľúbencov ČAD to bolo už trochu inak. Napriek dažďu sa začali objavovať ľudia pod pódiom. Chalani svoj koncert odohrali fenomenálne aj v oslabení bez basgitaristky a mraky sa tiež postupne vzdali metalovej muzike a dali sa na ústup. Svoj koncert tak ČAD dohrali už za slnečného dňa a pripravili prijateľnejší priestor pre ďalšiu kapelu FUERA FONDO.

 

Po tejto dávke tanečnejšej muziky sa všetci rockeri potešili príchodu skupiny METROPOLIS na scénu. Ich vystúpenie bolo, žiaľ, poznačené slabším zvukom, v ktorom zanikala Jimiho gitara a rovnako sample, na čo počas koncertu upozorňovala aj samotná kapela, ale zmeny sme sa nedočkali. Odzneli však všetky ich hity a zároveň ukážky z čerstvej dosky. Metropolis z toho vyťažili, koľko sa dalo a diváci ich odmenili patričnou spätnou väzbou. Potom sa na tempe opäť poľavilo. Nadišiel čas pre melancholickejších NOCADEŇ, ktorí slušne zaplnili priestor pod pódiom. V duchu kontrastov sa pokračovalo naďalej a na stage prišla punková smršť KONFLIKT.

 

Zlatým klincom večera bola maďarská legenda OMEGA. Organizátor vyhlásil, že pred vystúpením kapely Nocadeň budú čakať páni muzikanti na svojich fanúšikov v priestore pod pódiom. Všetci boli ochotní fotiť sa a podpisovať všetkým, ktorí prišli. O to s väčším nadšením prítomní čakali na ich vystúpenie. A bolo sa na čo tešiť. Okrem svetiel pribudli na pódiu lasery, ktoré zabezpečili dokonalú vizuálnu šou. Páni v rokoch plní energie spolu so svojimi mladšími kolegami predviedli nezabudnuteľný koncert plný ich artrockových hitov. Omega presvedčila všetkých prítomných, že právom nosí už roky titul Pink Floyd východného bloku. Len ťažko sa opisuje atmosféra, keď ako jednu z posledných skladieb kapela spustila očakávanú pieseň Gyöngyhajú lány, ktorej cover verziu poznáme predovšetkým v podaní nemeckých Scorpions ako White Dove. Bolo to veľkolepé a organizátorom festivalu Rockový záber treba zložiť obrovský hold a vysloviť veľké poďakovanie za obidva dni.

 

Napriek tomu, že to s festivalom každý rok vyzerá bledšie a aj tento raz sa šepkalo o jeho zrušení, schopný tím to dotiahol zas do úspešného a opäť o čosi kvalitnejšieho konca. Ba čo viac, tento rok sa Rockový záber bude konať ešte raz, a to posledný júlový víkend 27. a 28. júla v Námestove. Svoje dolnokubínske vystúpenie si tu zopakujú napríklad kapely Metropolis, The Paranoid, Nocadeň či The Agony. Zo slovenských interpretov sa môžete ďalej tešiť na kapely SLOBODNÁ EURÓPA, AYA a HEĽENINE OČI. Headlinermi námestovského Rockového záberu budú Talian DRUPI a britská rocková legenda SLADE. Takže, či už ste sa tento rok zúčastnili festivalu Rockový záber alebo nie, jeho pokračovanie by ste si nemali nechať ujsť.


Použité zdroje:
Foto: Juraj Bednárik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *