Ako sa nerobí koncert legendy – Deep Purple 4.8.13 Slavkov u Brna

Začalo to veľkým menom Deep Purple. Rockeri mali vystúpiť v Slavkove u Brna 4. 8. 2013, teda v nedeľu večer. Organizátor, ktorým je Live Nation a Glanc, s. r. o., vyspieval všetko do nebies. Kapelu, areál, dopravu, organizačné zabezpečenie, čím si zvyšoval kredit a ja som nemal dôvod o tom pochybovať. DP patria k TOP. Ale teraz už k tomu, prečo tento koncert nebol organizačne vôbec zvládnutý.

Najprv sa uviedlo, že organizátor dôkladne zabezpečí parkovacie miesta pre návštevníkov, šípkami označí smer, ktorým sa dostaneme do areálu. Nič sa z toho nestalo.

Pred vstupom sme si odžili šikanu, že vrchnák z plastovej fľaše sa nesmie dostať do areálu. Asi je to viac nebezpečné, ako dáždniky, rybárske stoličky, ktoré si tam ľudia veselo rozkladali. A tak si tam ľudia pobehovali s otvorenými fľašami, asi aby sa im to skôr vylialo a od smädu boli nútení zasponzorovať stánkarov. Veď v poriadku, pivo, limonáda ku koncertom patria. Ale boli tam aj malé deti a starší ľudia. A aj odhliadnuc od veku, čistá voda je najlepším nápojom v horúcom slnečnom počasí. To asi iracionálne zmýšľajúci organizátor nezvláda pochopiť. Lebo kde na stupnici nebezpečnosti predmetov je dáždnik za umelohmotným štupľom, tam sa o rozume hovoriť nedá. Asi si myslia, že otvorená plná fľaša nedokáže letieť a ohroziť tak, ako zatvorená.

Hneď na to pri kontrole vstupeniek sme nedostali žiadnu identifikačnú pásku s tým, že vstup je jednorázový. To ma dostalo. Nezažil som to na žiadnom podujatí, čí klubovom, v športovej hale alebo na open air. To nie je OK. Nahnali nás ako dobytok a zavreli do ohrady. Doslova.

Následne, keďže bolo času dosť, si človek chce aj niekde sadnúť. Na výber bola fontána a pár lavičiek, v sume ich bolo asi 10. Pre zhruba 10 000 ľudí. Tak sa uspokojím aj s posedením na tráve. Hlavne, že pivné stánky tam sú, však ľudia si vedia vychutnať pivo aj v stoji. Ako na každej dobrej stanici. Žiaden altánok na posedenie.

Ďalej sociálnych zariadení tam na štýl Toi toi bolo možno 20. Sekcia „pouze pro pány“ sľubovala uvoľnenie „pouze“ na malú potrebu. Znova opakujem, okolo 10 000 ľudí. Takže až teraz dáva „logiku“ to, že ak nemáte vrchnák na fľaši, budete to liať skôr na trávu ako do seba, tak menej vypijete, menej vylúčite.

Po troch predkapelách, keď už čas pokročil, sa ozývalo od organizátora opakovane, aby sme sa rozišli mimo priestoru pod pódiom s tým, že ide nárazová búrka. O ktorej vedeli. Ale to je všetko. Pre ľudí nepripravili žiadne zabezpečenie, poskytli nám iba dobrú radu, aby sme sa niekde skryli. Napríklad sme mohli ísť pod stromy, kríky, odstavené kamióny. Ako chudáci. Napríklad ja som o tej búrke dopredu nevedel a mojou chybou som sa nepripravil, čo sa stalo viacerým fanúšikom. Ale že sa v takomto prípade organizátor o ľudí nevie a nechce postarať, to ma sklamalo. A to som si myslel, že Live Nation má úroveň hodnú ich mena.

O búrke tvrdili, že potrvá pol hodinu a potom sa bude pokračovať, čiže mali byť na to pripravení. Tak to znelo podľa ich slov. To, že príde lejak, sa stáva, to je príroda a tá je sama sebe paňou. A začalo liať. Brutálny „slejvák“. Taký, že stromy nado mnou sa zdali byť iba ako vizuálna projekcia, ktorá nijako nechráni pred kvapkami. Intenzívne pršalo a nedalo sa nikam schovať. Lebo mimo areál vás nepustia, resp. iba raz bez nároku na návrat. Takže už bolo jedno, či som vstupenku hneď za bránou vyhodil alebo nechal rozmočiť. V oboch prípadoch nebola použiteľná ani do zbierky.

Ako som si tam tak nespokojne mohol a triasol sa, na pódiu začali behať nejakí ľudia. Ale bez sprievodného slova. Veď načo aj, lejak mal trvať pol hodinu. Po tomto čase sa žiadali nové informácie. Tie prišli po hodine a pol, kedy sa ukázal chlap zo štábu, zrejme poverený funkciou Inštruktor pre krízové situácie, aby oznámil, že DP nevystúpia, lebo sa poškodila aparatúra. „Náhradný termín bude zajtra. Kto sa nemôže dostaviť, bude refundovaný. Vstupenky platia tie isté.“

Tie isté, ktoré sú buď v plastových vreciach na odpad, rozmočené na cimpr-campr, alebo, ako organizátor predpokladal, že to bude u každého z nás, vodotesne uschovaná na nepremokavej časti odevu, pripravená na ďalšie použitie. Mne napríklad premohlo úplne všetko. Aj sparty získali „desert camouflage design“. To, že po amatérskej chybe štábu, ktorý vedel o búrke a nezabezpečil aspoň tú aparatúru tak, aby sa nič nepoškodilo, keď už na ľudí nemyslel, je školácka chyba. Proste živá tragédia. Vedieť a nezabezpečiť. Live Nation po tomto naozaj nie je hodná svojho mena. Lebo ak by výčiny počasia mali robiť takéto problémy pri podujatiach, málokedy by všetko prebehlo tak, ako má. Ale tu musí byť človek predvídavý a v Live Nation taký nebol nikto. Nehovorím, že sa to nikdy nestalo a nikdy už nemôže stať, odložiť koncert kvôli počasiu, ale za takýchto podmienok a s takými skúsenosťami je to veľký prešľap.

A ako bodka na záver, čo som sa dozvedel počas písania týchto postrehov je:

„Keďže sa koncert nezrušil, len presunul, vstupné sa vracať nebude.“ Zmena stanoviska z predchádzajúceho dňa. A tu končí všetka sranda. Ľudia tam prišli pozrieť a vypočuť si svoje idoly, pricestovali z rôznych kútov ČR, SR a iných krajín, nevidia kapelu, nedostali to, za čo si zaplatili a peniaze im vrátené nebudú, aj keď najprv bolo povedané, že áno. Nie každý si vie okamžite predlžiť dovolenku o ďalší deň. S týmto, sa zdalo, že počíta aj organizátor, keď uvedomil fanúšikov, že možnosť vrátenia peňazí bude. Ale nie je. Lebo zmena programu alebo akcie je vyhradená. Toto sme vedeli všetci. Ale upokojiť rozčertený dav slovami, ktoré vzápätí prestanú byť platné, len preto, aby sme im to tam v návale zlosti nerozobrali komplet stage na drobné, to je také úbohé. Amatérske a nezodpovedné.

Aktualizácia 6.8. 2013 o 8:15

Agentúru Live Nation Česká Republika sme požiadali o vyjadrenie k situácii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *