Adele, AC/DC, Lady Gaga, Slipknot a M. Jackson na jednom pódiu?

Charizmatický, davy baviaci rocker je dnes jedným zo zásadných hudobných bavičov, ktorý portál YouTube ponúka. Multiinštrumentalista a producent Leo Moracchioli so svojou skupinou From Leap v lete zažiaril na festivale Brutal Assault, pred rokom sa jeho beznádejne vypredaná show musela na trikrát presúvať do väčšieho priestoru. Frog Leap – bavič v škrupine tvrdého rockera – sa 5. apríla vracia do Prahy.

Portál YouTube je dnes už neodmysliteľnou súčasťou zábavného priemyslu. A ten už hranicu medzi umením a brakom dávno zotrel. Dôležitá je práve zábavnosť, teda schopnosť zaujať a svoje posolstvo jednoducho predať. A často pomôže aj šťastena.

Leo Moracchioli je žiarivým príkladom tohto tvrdenia. Nórovi s celkom netypickým menom k tomu stačilo nahrať notoricky známu skladbu ako promo pre svoje vysnívané nahrávacie štúdie a „bum“, cez noc sa z neho stala hviezda. Tou skladou bola verzia „Poker Face“ od Lady Gaga, ktorá má dnes „iba“ 11 miliónov pozretí. Ak hovoríme „iba“, je to trochu zavádzajúce. Dnes má Leo na konte takýchto videí celú kopu, spomeňme tie najúspešnejšie: 56 mil. „Hello“ (Adele), 40 mil.“ Africa“ (Toto), 36 mil. „Feel Good Inc.“ (Gorillaz), 34 mil. „Zombie“ (The Cranberries) a v zozname by sme mohli pokračovať.

Nahrávať ale len obyčajné covery skladieb samo o sebe popularitu neprinesie. Osloviť a udržať záujem rozkoštovaného a prejedeného publika sa bez prívalu funkčných nápadov a osobitého humoru nezaobíde. Vyžaduje to byť nadmieru kreatívny. A Leov profil pod menom Frog Leap Studios toto všetko ponúka plnými hrsťami. Ostáva sa už len opýtať: Je to umenie?

Umenie ale predsa žiadnu univerzálne platnú definíciu nemá. Kedysi by sa pravdepodobne väčšina umelcov (a zberateľov) zhodla, že v umení ide o krásu. Ale ani pre krásu neexistuje presná definícia. Je to vec čisto osobného pohľadu a v dnešnej dobe si svet to, čo je povznášajúce alebo gýčové, nevyberá. Podstatné je, aby to bavilo a aby pri tom ľudia zabudli na svoje strasti. Tým sa meria úspech. A ten si Leo Moracchioli za svoju kreativitu a um, kedy skladbám dáva úplne nový kabát (zvuk aj aranžmány), na všetky nástroje hrá on osobne, zároveň všetko nahráva, mixuje a následne strihá do obrazovej podoby, bezpochyby zaslúži.

Jeho s nápadom zmetalizované prerábky známych hitov, ktoré nie sú vlastne coververzie, k sebe priťahujú pozornosť, nielen svojím prevedením, ale imponujú aj nadhľadom, s ktorým sa Leo na všetky hity s ohromným zápalom vrhá, kedy svojím entuziazmom dokáže strhnúť masy a baviť milióny.

Svojou neutíchajúcou snahou sa tak Leo stal jedným zo zásadných hudobných bavičov, ktorý sa na portáli YouTube vyskytujú. Tento technicky vzato hudobný youtuber svojim divákom neprináša len kopu zábavy, ale svojsky všetkým vlastne približuje hudbu naprieč žánrami a borí medzi nimi zažité dogmy.

„Král coverov“, aj keď to znie celkom ponižujúco, v lete dvakrát zažiaril na festivale Brutal Assault, pred rokom sa potom jeho beznádejne vypredaná show musela trikrát presúvať do väčších priestorov. Keďže tentokrát mieri rovno do Fóra Karlín, lístky sa dostanú naozaj ku všetkým. Príďte, bude o vás dobre postarané.

Adele, AC/DC, Lady Gaga, Slipknot a M. Jackson na jednom pódiu?

Plagát ku koncertu Frog Leap a Leo Moracchioli, Fórum Karlín, Praha

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *