Adalbert – nový objav na scéne a jeho temný singel

Mladý Slovák Vojtěch Štědroň si hovorí ADALBERT a hudbu tvorí od desiatich rokov. Najskôr to boli len inštrumentálne veci, potom pridal spev a od roku 2011 sa rozhodol posunúť dovtedy bočný projekt na vyššiu úroveň. Uspel v súťaži Demovnica_FM, nahral prvé EP. Teraz pripravuje debutový album a práve z neho predstavuje nový singel Ghost. Doska vyjde v priebehu tohto roka a sľubuje nový originálny zvuk na slovenskej hudobnej scéne.

 

Tvorba Adalberta sa dá onálepkovať ako sadcore. Hudba je typická svojimi temnými melódiami, frontman kapely rád experimentuje s elektronickou hudbou, cítiť je aj vplyv post-rocku a grunge. Vzorom v jeho tvorbe sú interpreti ako Sigur Rós, Placebo, Muse, Radiohead, The Cure či Marilyn Manson. „K hudbe som sa dostal už ako dieťa, obaja moji rodičia sú hudobníci. Otec je skladateľ a matka je učiteľka spevu v hudobnej škole. Asi od šiestich rokov som si skladal piesne len ako spevák a hudbu som si predstavoval a napodobňoval beatboxom. V jedenástich som dostal prvé klávesy a postup mojej tvorby sa zmenil – začal som nahrávať inštrumentálnu hudbu a spev si predstavovať,” hovorí dnes 25-ročný spevák a skladateľ, ktorý je autorom všetkých svojich skladieb.

 

Okrem úspechu v súťaži hudobných talentov Demovnica_FM vyhral v roku 2014 Adalbert, čo je po latinsky Vojtěch, aj súťaž o hranie na maďarskom festivale Sziget. Vďaka Demovnici_FM sa Vojto zoznámil aj s hudobným producentom Marošom Hečkom, s ktorým dnes spolupracuje na novom albume. „Adalbert ponúka naozaj prepracované aranžmány, na albume bude akustický rozmer zo staršieho EP posunutý smerom k plnému zvuku v strednom tempe. Ghost je silný singel, na albume je možné očakávať takých skladieb viacero. Naša spolupráca je založená na dôvere, Vojto prináša do projektu obrovský kus práce, nadšenia a zodpovedného prístupu, ktorý je nesmierne cenný,” hovorí Maroš Hečko, ktorý sa ako hudobný producent podieľal na vzniku mnohých slovenských albumov, sám bol spevákom skupiny Free Faces, s Bezmocnou hŕstkou a neskôr so zoskupením Home Made Mutant vydal viac ako desať albumov. Tento rok sa Adalbert sústreďuje na dokončenie albumu a čo najlepšie živé vystúpenia.


Použité zdroje:
Daniela Grečnerová 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *