ACHSAR: Nové EP je len chuťovka pred samotným albumom

Odkedy sa zostava kapely ACHSAR ustálila, chŕli táto formácia novinky jednu za druhou. Singel a videoklip nasledovalo nové EP a práce na novom dlhohrajúcom albume sú takisto v plnom prúde. Popri tom kapela stíha množstvo živých vystúpení na zaujímavých akciách a jednu dokonca i doma v Leviciach už roky organizuje. O tomto všetkom vám ale oveľa viac vedia porozprávať spevák Milan a gitarista Peter.

 

Na začiatok by som sa chcel opýtať na názov kapely. Čo znamená a ako ste k nemu dospeli?

Milan: Achsar je meno hlavnej postavy zo starej Osetskej báje s názvom Dva dary. Pri zakladaní kapely som sa k tomu príbehu dostal, a tak sa meno Achsar ocitlo na zozname možných názvov pre kapelu. Nakoniec sa aj vybralo a sprevádza nás už pätnásť rokov.

 

Prešlo päť rokov, odkedy vyšiel váš debut Septentrionalis. Aké výrazné zmeny odhliadnuc od nových skladieb kapela odvtedy prežila?

Milan: Zostava kapely prešla zásadnými zmenami. Mňa za bicími nahradil Martin Sivák a ja odvtedy už len spievam. Tým sa naša kapela rozrástla na šesť členov. Neskôr sa zmenil post gitaristu, ktorý obsadil Peter Patai. Basgitaru prevzal Matej Brtko. Klávesy sa tiež nevyhli zmene a hrá na nich Marián Potocký. Druhá gitara ostala bez zmeny a hrá na nej stále Michal Ag. Ale ako si písal, toto všetko sa dialo postupne v rozmedzí piatich rokov. Stále sme plne fungovali a koncertovali, no možno práve tieto personálne zmeny mali za následok istú stagnáciu v tvorbe. Už je to ale za nami a nového materiálu nám pribúda.

 

V apríli ste mali opäť prsty v koncertnej akcii Metal Unleashed. Dopadol tento večer podľa vašich predstáv?

Milan: Rozhodne áno. Doma v Leviciach máme vždy skvelú podporu od fanúšikov nielen ako kapela, ale celá akcia Metal Unleashed. Verím, že to môžu potvrdiť aj ostatné kapely, ktoré u nás hrali.

 

Plánujete udržať túto akciu ako pravidelný každoročný večer v réžii slovenských kapiel?

Milan: Táto akcia už má svoju niekoľkoročnú tradíciu. Presný ročník ti ale neprezradím, keďže sme jednotlivé akcie prestali číslovať. Metal Unleashed už nie je len o slovenských kapelách, hrali u nás už aj kapely z Maďarska, Čiech, Rakúska… Takže uvidíme, čo ešte pripravíme do budúcna. Určite sa je na čo tešiť.

 

Vráťme sa od spomienok k novinkám. Pred vyše rokom vám vyšiel singel Loud And Proud. Ako ste prišli k nápadu vydať tento singel aj fyzicky?

Milan: Myslím, že to bolo úplne prirodzené. Pieseň je dostupná na nete ako videoklip, no ľudia radi siahnu aj po fyzickej forme.

 

Tento singel je veľmi zaujímavý aj tým, že všetky husľové party nahral Tuomas Rounakari, ktorého poznáme predovšetkým z kapely Korpiklaani. Ako došlo k takejto spolupráci?

Peter: Skladbu sme mali hotovú a pripravenú na nahrávanie už dlhšiu dobu, ale mne tam stále niečo chýbalo. Skladba mi prišla trochu korpiklaanovská a žiadali sa mi tam práve husle. Rozhodol som sa teda osloviť Tuomasa. Napriek tomu, že sa týmto nahrávanie predĺžilo, myslím, že to určite stálo za to.

 

Ako ste spomenuli, tento singel sa dočkal aj videoklipu. Kde ste ho natáčali a v koho réžii bol scenár a celé natáčanie?

Milan: Celý klip sa natáčal u nás v Leviciach a okrem pár záberov z pešej zóny sa odohráva výhradne v troch mojich najoblúbenejších krčmách. Scenár som vymyslel ja, ale do finálnej podoby ho dostal Jozef Filkus z Chill Media, ktorý nám to všetko natočil, zrežíroval, zostrihal a upravil. Samozrejme, veľa nápadov a miniscénok vzniklo spontánne pri natáčaní.

 

Prihodilo sa vám okrem spontánnych nápadov počas natáčania aj niečo zábavné alebo neobvyklé?

Milan: Celé natáčanie bola zábava, ale aj poriadna drina a občas aj stres. Nikdy predým sme nič podobné neorganizovali a dať dokopy všetkých tých ľudí bola vážne výzva. No myslím, že výsledok rozhodne stojí za to. Ak mám ale vybrať jednu scénku, ktorá vyčnievala nad ostatné, tak to bolo rozseknutie kapusty. Kameraman aj s kamerou bol asi tridsať centimetrov od miesta, kde dopadala sekera. Našťastie, náš kamarát Pišta to zvládol na jedničku a všetko dobre dopadlo.

V máji tohto roku vyšlo vaše nové EP In Battle I Was Born. Prečo ste sa rozhodli pre formu EP a nie štúdiový album?

Milan: Nový materiál, ktorý chystáme na album, je previazaný istou tematikou a piesne, ktoré sú na tomto EP, nezapadali do tohto konceptu. Preto sme sa rozhodli vydať ich takto. Zároveň sme chceli skrátiť čakanie na náš ďalší počin a fanúšikom ponúknuť niečo nové.

 

Na tomto EP hosťuje v jednej skladbe švédsky spevák Rob Lundgren. Prečo práve on?

Peter: Takýto druh tvorby nie je pre Achsar typický, preto sme sa rozhodli zaradiť túto skladbu ako bonusovú práve na EP. Celá skladba bola v mojej réžii a pýtala si čistý vokál. Roba sledujem už dlhšiu dobu a je naozaj vynikajúci univerzálny spevák. Preto som sa rozhodol osloviť práve jeho.

 

Plánujete EP aj pokrstiť?

Milan: V pláne to zatiaľ nie je, je to len taká chuťovka pred samotným albumom. S krstom určite počkáme na album. Kedy a kde sa bude krstiť, je otázka do budúcna, no rozhodne to bude borovičkou.

 

A čo nejaká koncertná šnúra na jeho podporu? Kde vás vaši slovenskí fanúšikovia budú môcť vidieť?

Milan: Nemôžem to nazvať šnúrou, ale v tomto roku sme odohrali a odohráme zopár zaujímavých koncertov. Krutofest v Martine, Malarock v Malackách, Kongen Fest, dva koncerty v Poľsku, v Bratislave sa ukážeme ešte dvakrát. Tiež nás čaká Folk Metal Pilgrims v Ostrave a plánujeme opäť akciu aj u nás v Leviciach. Samozrejme, môžu akcie ešte pribudnúť.

 

Čakajú vás toto leto festivalové pódiá aj v zahraničí?

Milan: Festivaly sú to tento rok len na Slovensku. Ako som už spomenul Krutofest, Malarock a Kongen Fest.

 

Pracujete už na skladbách na druhú dlhohrajúcu dosku?

Milan: Materiál na nové CD vznikal ešte predtým, než sme vôbec uvažovali o vydaní EP. Kusisko práce je za nami, ale, samozrejme, je ešte čo robiť. Verím ale, že nám to pôjde dobre a čoskoro sa dočkajú fanúšikovia ďalšieho plnohodnotného CD.

 

Prezraďte nám na koniec, na čo ďalšie sa môžeme tešiť. Čo klip k niektorej skladbe z vášho čerstvého EP alebo iné pripravované novinky?

Milan: Zameriavame sa teraz hlavne na tvorbu nových vecí, aby bol album čo najskôr na svete. Pokiaľ ide o klip alebo niečo podobné, uvažujeme nad rôznymi vecami, ale zatiaľ sú to len také rozhovory a nápady pri pive. Ako som už spomínal, čakajú nás koncerty, na ktoré sa tešíme a radi sa uvidíme s našimi fanúšikmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *