ACCEPT a spol. v Banskej Bystrici

Na úvod reportu z koncertu ACCEPT konaného 28.5.2015 si neodpustím poznámku k organizácii samotnej akcie. Na prekvapenie takmer všetko fungovalo na výbornú. Agentúra EPG si zaslúži pochvalu za udalosť, ktorú by som ani nenazval koncert hlavnej hviezdy a predskokanov. Skôr by som tomuto podujatiu dal nálepku „Prvý letný hudobný festival“. Letný aj napriek chladnému počasiu a slovo „hudobný“ možno podľa potreby nahradiť slovom „metalový“. No a festival preto, lebo pri účasti šiestich kapiel, a dobe trvania od popoludňajších hodín až do času po polnoci, je práve slovo „festival“ najvýstižnejšie. Už od vstupu, kde nebol, na rozdiel od väčšiny slovenských akcií, problém napríklad s tlačenicou pri vchode, alebo prehnanými až obťažujúcimi osobnými prehliadkami, až po takú „drobnosť“, ako je vykosený areál. Jediná vec, ktorá by sa dala vytknúť, bol nedostatočný počet stánkov s občerstvením, čo určite potvrdia tí, čo si svoje odstáli v dlhých radách.

Prvých účinkujúcich, slovenskú skupinu „ANSTRATUS“ (víťaz Wacken Metal Battle Slovakia 2014), som kvôli neskoršiemu príchodu do banskobystrického amfiteátra nestihol (len počul zdiaľky). Ale už druhá kapela v poradí, „MIDNIGHT SCREAM“ (takisto Slováci, ale víťazi Wacken Metal Battle Slovakia 2013), stála za to. Ich vystúpenie malo energiu, grády a „šťavu“. Po nich nasledovali nemastní – neslaní rusi „REDS’COOL“, ktorí sa spolu s ďalšími v poradí „MASTERPLANE“ borili so zvukovými problémami. Ak by som si mal vybrať, na koho z tejto štvorice by som sa ešte niekedy zašiel pozrieť, jednoznačne by to boli „MIDNIGHT SCREAM“.

Po MASTERPLANE sa už pripravovalo pódium pre čerešničku večera z môjho pohľadu – UNISONIC. Čerešničku preto, a nech sa súčasní fanúšikovia HELLOWEEN neurazia, lebo duo Kiske, Hansen je pre mňa tým ozajstným HELLOWEEN – om osemdesiatych rokov. Kiskemu to spieva ako zamlada a je len škoda, že kapela odohrala len jedenásť piesní. Neviem z akého dôvodu zo setlistu vypadla pôvodne plánovaná „Souls Alive“, ktorá mala mať miesto medzi dvojicou skladieb z éry HELLOWEEN. Práve pri uvádzaní HELLOWEEN – ovskej „March Of Time“ Kiske vtipne pripomenul, že pieseň má už 25 rokov a v čase keď ju spieval bol taký malý chlapec (rukou ukázal po pás) a mal dlhé blond vlasy, pričom zložil z hlavy čiapku a odokryl svoju holú hlavu. Po nej nasledovala druhá pecka z obdobia HELLOWEEN „I Want Out“, a mne nezostáva nič iné, len si počkať na plnohodnotný koncert UNISONIC s viacerými kúskami najúspešnejšieho obdobia HELLOWEEN. Ešte jedna, počas písania zistená skutočnosť. EPG na svojom FB profile uviedli: „Vrátia sa, dohodli sme sa s Michim, že s novým albumom 2016 tu budú hrať na 100%!!!“ Tešíme sa!

ACCEPT sa počas prestavby pódia zahrievali v krúžku za stageom nad výkonným reflektorom ako bezdomovci nad zapáleným sudom. Asi sa tým teplom dostatočne nabili, lebo na pľac sa prirútili ako tsunami. Jediný pôvodný člen ACCEPT, gitarista Wolf Hoffmann bol všade. Neskutočná energia sršala aj z ostatných členov kapely. Nováčikovia Uwe Lulis (gitara) a  Christopher Williams (bicie) zapadli ako starí harcovníci, a vôbec nebolo poznať, že v skupine sú len niečo vyše mesiaca. Naozaj dobrá voľba. Na zadnej časti pódia absentoval býk z obalu posledného albumu „Blind Rage“. Z toho napokon odzneli štyri skladby. Celý setlist bol citlivo vyvážený zmesou piesní zo starších, aj novších albumov, od „Restless And Wild“ (1982), po spomínaný posledný „Blind Rage“ (2014). Najväčší úspech u publika mali pochopiteľne najstaršie kúsky „Princess Of The Dawn“, „Metal Heart“ aj so zborovo odspievanými sólami „pre Elišku“ a záverečná „Balls To The Wall“. Zima, nezima, ACCEPT rozpálili aj zvyšky skrehnutého publika, s ktorým sa rozlúčili po polnoci.

Agentúra EPG nespí na vavrínoch a už teraz pripravuje bonbóniky v podobe NIGHTWISH, SABATON, GAMMA RAY, MOONSPELL, RAVEN, AVANTASIA, ale aj zatiaľ neodtajnenú trojku pripravovanú do banskobystrického Amfiteátra na 22.8.2015.

UNISONIC SETLIST:

FOR THE KINGDOM
EXCEPTIONAL
MY SANCTUARY
STAR RIDER
YOUR TIME HAS COME
WHEN THE DEED IS DONE
KING FOR A DAY
THRONE OF THE DAWN
MARCH OF TIME (HELLOVEEN COVER)
SOULS ALIVE (nezahraná)
I WANT OUT (HELLOWEEN COVER)
UNISONIC

ACCEPT SETLIST:

STAMPEDE
STALINGRAD
HELLFIRE
LONDON LEATHERBOYS
LOSERS AND WINNERS
MIDNIGHT MOVER
DYING BREED
FINAL JOURNEY
SHADOW SOLDIERS
RESTLESS AND WILD
NO SHELTER
PRINCESS OF THE DAWN
DARK SIDE OF MY HEART
PANDEMIC
FAST AS A SHARK
METAL HEART
TETONIC TERROR
BALLS TOTHE WALL

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *