25 rokov Konfliktu

Jedna z najznámejších súčasných punkových skupín v strednej Európe bola založená v r. 1990 pod názvom AZYL. Piesne ako Takí sme, No army, Stroje, atď. boli napísané v tomto období a prvýkrát sa objavili na demokazete AZYL – Punk Invasion v januári 1992 a neskôr v roku 1994 na demokazete Konflikt A – LIVE 1992-1994.

Kapela začala byť známejšia až v roku 1992, keď bola premenovaná na KONFLIKT A. Ich meno sa naozaj dostalo do povedomia po vydaní prvého albumu Takí sme. Tento album preslávil kapelu po celej krajine, dal im príležitosť vystupovať v „niektorých” médiách (skladba ANTI NAZI dvakrát po sebe vyhrala Československú hitparádu a udržala sa 13 týždňov v prvej 20-ke, ako aj skladba Syn ulice v nemenovanom rádiu). Skladba Prečo? (ktorá je o rozdelení Československa na dva štáty a odsudzuje za to Mečiara) už nemala také šťastie. Hneď po prvom kole, keď skončila na treťom mieste, bola „cenzurovaná“.

V roku 1995 Konflikt prezentoval svoje 2 skladby z čerstvo vydaného albumu vo (vtedy ešte existujúcej) televízii VTV, no skupina ďalšie účinkovanie neprijala a rozhodla sa zostať v undergrounde.

Do roku 1997 sa zostava viackrát menila a kapela koncertovala len na Slovensku. Na ďalší rok skupina začala dobýjať kluby aj v okolitých štátoch. Konflikt vystúpili v takých veľkomestách v Európe, kde ešte pred nimi žiadna slovenská punková kapela nehrala. Dnes sú bezkonkurenčne najviac koncertujúcou punkovou skupinou na Slovensku!

V roku 1998 skupina vynechala zo svojho názvu “A”, a tak zostalo pri názve Konflikt. Čo sa týka muziky, hrali svojský tvrdý punk-rock s mnohými prvkami iných štýlov (metal, HC, folk, ska,…). V marci 1999 vyšiel album Mea Culpa. Tento album jasne ukazuje ich hudobný vývoj. V septembri 1999 vyšlo video s názvom Konflikt – Live in Abda.

Vo februári 2000 vyšlo EP s názvom To Protect And Serve so 6 skladbami zameranými najmä na nemecký trh. V tom istom roku Jury vydal výberovku Punk-Rock Made in Europe, ktorá vznikla z priateľstva skupín na albume (23 skupín z 15 krajín). V novembri 2001 vydali svoj 3. radový album pod názvom No return…. Tento album je tiež obohatený rôznymi nástrojmi (akordeón, slovenská koncovka) a cítiť aj vplyv iných žánrov. Hudba ale zostala – dobre známy tvrdý “Konflikt-punk”. Radové albumy vydávali veľmi zriedkavo, lebo sú toho názoru, že radšej kvalita ako kvantita.

Po spolupráci v organizovaní najväčšieho punkového festivalu v Maďarsku Új Hullám Fest sa Jury rozhodol podľa príkladu tohto festivalu a Anti Festu v ČR usporiadať podobný festival aj na Slovensku pod názvom Punk Island. V roku 2004 do skupiny prišiel ďalší gitarista a od tohto obdobia hrá Konflikt s dvoma sólovými gitarami.

V septembri 2005 vystúpili v STV v relácii METRO (vôbec ako prvá tvrdá skupina naživo vo verejnoprávnej televízii). Svojím vystúpením šokovali divákov a postavili nový rekord v sledovanosti relácie. V roku 2006 na skladbu Život Končí natočila kapela live videoklip z koncertu so skupinou The Exploited.

Dlho očakávaný štvrtý album vyšiel v máji 2006 pod názvom Sapere Aude – Maj odvahu používať svoj vlastný rozum. Tento album bol nominovaný na Aurela („slovenské Grammy“) v kategórii Obal roka a Najlepší album za rok 2006 v žánrovej kategórii HARD/HEAVY/PUNK-ROCK, ktorú aj vyhral.

Vo februári 2007 kapela odcestovala na malé anglické turné a v Londýne natočila svoj nový videoklip ku skladbe Rebel. V roku 2008 Agentúra Duna natočila dokument o spevákovi, v ktorom Jury rozprával o začiatkoch skupiny a o zážitkoch s ňou. Na ďalšiu známu skladbu Mŕtva Planéta 2 natočili klip na Topfeste 2008, kde Konflikt vystupoval po Slayer pred skoro dvadsaťtisícovým davom ľudí.

V januári 2009 vyšlo ich DVD Konfliktology 1990-2008 s CD bonusom Live in Topfest 2007 a vyrazili na koncertné československé turné ALKEHOL-KONFLIKT. Ich skladby sa objavili na viacerých výberovkách po celom svete.

V novembri 2010 Konflikt odletel na tri koncerty do Kolumbie, kde vystúpili na benefičnom festivale Rock Comuna 6, kde 2500 fanúšikov z Južnej Ameriky spievalo s kapelou ich najväčšie hity.

30. apríla 2011 vydali svoj dlho očakávaný nový album Somnium. Za 21 rokov skupina odohrala 1200 koncertov po Európe na jednom pódiu s takými zvučnými menami ako napr. Slayer, Sex Pistols, Soulfly, Die Toten Hosen, Misfits, Toy Dolls, Cavalera Conspiracy, Nazareth, Alice in Chains, UK Subs, G.B.H., Cradle of Filth, Limp Bizkit, Ska-P, Offspring, The Exploited, Chris Norman (Smokie), Napalm Death ….a hrá a hrá naďalej každý víkend, lebo „Punk-Rock je ich život“!

No a už je to 25 rokov, čo je kapela na scéne. Pri tejto príležitosti odohrá 3-hodinový výročný koncert, ktorý bude akýmsi prierezom celých 25 rokov. A vystúpia všetci bývalí členovia ako napríklad Maroš, Tomax, Paľo, Peťo, Sancho, Štipu, Viktor, jednoducho všetci, čo kedy v Koflikte hrali. 28. novembra v bratislavskom Randali bude teda riadna punková nádielka a parádna pogovačka.

25 rokov Konfliktu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *