Sobota, 28. májový deň, rok 2016 po Kristovi. Bratislava. Klub Randal.

Finále tretieho ročníka Súboja kapiel. Šesť finalistov, porota, diváci, pivo a Finlandia „za hubičku“. Organizátor, občianske združenie Činuba, umiestnil finálový večer do rovnakých priestorov ako aj základné kolá. Bratislavský Randal je ostatne pre takéto akcie stvorený. Každý návštevník dostal pri kúpe vstupenky hlasovací lístok. A navyše každá jedna objednávka na bare znamenala ďalší hlasovací lístok. Niektorí návštevníci mali celkom múdreho našepkávača a objednávali si malé pivá. Mali rovnakú váhu ako pivo veľké.

 

Od popoludnia sa v klube schádzali kapely. Každá kapela si priviedla na bojisko svoju „fanarmy“. A teda, musíme priznať, autobus je autobus. Kapelka INSIDE zo Zlatých Moraviec, využijúc organizovanú akumuláciu fanúšikov do prostriedku hromadnej prepravy osôb mali výhodu. A kuloárne klebety hovoria, že im ani piť cestou nedali. Takže vysmädnutí, ucestovaní, ale lační po muzike hlasovali ako besní a zabezpečili „svojim“ aj víťazstvo. Ale to predbiehame. Večer sa začal s drobným klasicko-randalovým omeškaním, vystúpením kapely – úžasný názov - ZDRÁTOVANÁ ČEĽUSŤ. Bratislavčania hrajúci industriálny hnilý agro-metalo-punk. Dobre, pobavili, zahriali. Druhou finálovou kapelou boli opätovne Bratislavčania SHADOWPLAY. Tu sa, žiaľ, prejavilo sobotné magnetické vlnenie nad Randalom a ženský vokál nevyznel tak, ako by mal. DOKTOR DUIDES trošku pritvrdili, zjednodušili a zrýchlili. Alebo to bolo len zdanie, vyvolané čapovaným pivom? V každom prípade, po ich vystúpení sa pred pódium zo všetkých utajených kútov klubu vyrojila armáda fanúšikov epických hardrockerov Inside zo Zlatých Moraviec. Vyššia škola ovládania davu v priamom prenose. A showka ako sa patrí.

 

Po ich vystúpení sme sa dočkali ďalšieho metalcoreového nárezu v podaní Bratislavčanov. Áno, zase Bratislavčanov. STORMCLEAR. Nebolo to zlé, z môjho pohľadu fotiaceho poskakujúceho nezaujatého fanúšika, bolo to fajnové. A napokon pred polnocou prišiel hudobný záver – SINNERS MOON. Symfometal zo Serede. Navyše s babou uprostred. Fajnové, vypracované vystúpenie, trošičku opätovne ten ženský vokál nevyznel. Duchovia nad Randalom dievkam nepriali. Ale vizuálne spracovanie vystúpenia, komunikácia s publikom, všetko skutočne na vysokej úrovni.

 

Celý večer vyvrcholil vyhlásením víťazov. Nielen v rámci kapiel ako takých, ale aj v rámci jednotlivých podkategórií. Bubeník, spevák, gitarista. Zvukára sme v tomto ročníku nevyberali, predsa len, bol jediný, a teda najlepší. Sláva víťazom, porazení im to o rok môžu natrieť.

1. miesto – Inside

2. miesto – StormClear

3. miesto – Sinners Moon