Americké kvarteto BARONESS, zoskupené okolo charizmatického Johna Baizleyho známeho tiež svojím výtvarným umením šmrcnutým Muchovskov secesiou (designy pre Metallica, Kvelertak, Kylesa, Pig Destroyer, Darkest Hour, Daughters ad.), do Prahy príde predstaviť nový album "Gold & Grey", ktorým otvára novú kapitolu.

Človek by si povedal, či Baroness po megaúspechu fialového albumu "Purple" môžu ísť ešte ďalej. Ale hrozivá nehoda z roku 2012, kedy v autobuse spadli z desať metrového viaduktu a kapelu opustila polovica členov, Johnovým vnútrom stále rezonuje. Akoby dlhodobý nápor traumatizujúcej udalosti otvoril jeho skrytú zónu. "Rozhodol som sa použiť kapelu ako miesto, kam môžem vziať všetok tento stres, bolesť, úzkosť, všetky tieto skutočnosti a urobiť z nich niečo dobré." A v hĺbke emócií aj v tvorivom výsledku omladeného zoskupenia je to počuť.


Nie, Baroness stále nehrajú pre rádiá a ich tvorba je plná protikladov, ale ťažko uchopiteľný mix alt-metalu, post-rocku a stoner sludge už nie je klasicky podaný gitarový rock s neobyčajnými spevmi, po novom obsahuje veľa vnútorných melodických skladačiek a interakcií odkazujúcich niekam k starému progmetalu, indie-math-kraut rocku, možno vzdialene aj jazzu alebo pulzu elektronickej hudby. Ak teda Baroness doteraz počúvala zmes rockového publika presahujúceho do metalu a hardcoru, nie je divu, keby k sebe Baroness začali priťahovať nezávislých artových bláznov a hipsterov hľadajúcich neopozeranosť, nezávislosť a nevyhranenosť, pretože spojenie všetkých žánrov je v podaní Baroness nie len jedinečné, ale rozhodne dobrodružné a absolútne neočakávateľné.

Už od svojho debutu sú Baroness neustále oceňovaná kapela, vrátane nominácie Grammy, a tak sme zvedaví, kam ich to okrem rebríčkov Billboard a obalov časopisov ako Revolver a Kerrang! s ich piatym a rozhodne najambicióznejším počinom "Gold & Grey" dovedie. Každopádne, tento kaleidoskop so sedemnástimi skladbami presahuje všetky limity a nepozerá na akékoľvek bariéry, ako to kedysi pri objavovaní nových hudobných oblastí urobili napríklad Pink Floyd, Neurosis, Massive Attack alebo Scott Walker. A John všetko vyššie uvedené potvrdzuje slovami: "snažili sme sa skrz naše nástroje povedať niečo nového a zároveň, aj za nepoužitia typických konvencií, nenarušiť zvuk, ani ducha kapely."

spustiť videospustiť video