Ako metalisti a punkáči pomáhali hudbou deťom..

Celestial Help Fest – pre niekoho viac, pre niekoho menej známa benefičná akcia tvrdšieho metalového a punkového razenia, ktorá sa už niekoľko rokov pravidelne koná v Bánovciach nad Bebravou. Výťažok z akcie každoročne putuje na detské oddelenie nemocnice v Bánovciach n/B. Tento rok nás čakal už štvrtý ročník a dátum konania vyšiel presne na Mikuláša. „Otcom“ myšlienky aj realizácie Celestial Help Festu (ďalej CHF) je Hoyas, leader a bubeník domácej bánoveckej kapely Attack Of Rage, s ktorým sa mi počas tejto skvelej akcie podarilo urobiť aj rozhovor. V ňom prezradil, čo vlastne je CHF, jeho hlavné poslanie a zopár ďalších vecí, i už o sebe, alebo o kapele Attack Of Rage. Ak vás zaujímajú detaily, nazrite do sekcie Rozhovory.


A teraz už k samotnej akcii. Svoju účasť potvrdilo 11 kapiel, prevažne slovenských a českých, ale pozvanie prijali aj tri zahraničné kapely z Fínska, Maďarska a Rumunska. Začiatok bol avizovaný na 16:00 hod a stihla som ho so svojou partičkou len tak-tak. Po úvodnom pohári zlatistého moku sme šli obhliadnuť terén kultúrneho strediska. Hneď po vstupe sme sa mohli pokochať hojnými zásobami merchu od tričiek, cez mikiny, hudobné nosiče, výrobky z keramiky, jednoducho všetko, čo k správnemu festu patrí. Tu sa dali kúpiť aj lístky do tomboly, z ktorej výťažok tiež putoval pre nemocnicu. Zainvestovala som v nádeji, že vyhrám jednu zo zaujímavých cien, napríklad vstupenku na niektorý z festivalov Brutal Assault, Gothoom, či Obscene Extreme, avšak neskôr pri žrebovaní sa mi opätovne potvrdilo, že budem mať šťastie iba v láske. A keďže bolo Mikuláša, Hoyas nezabudol ani na najmladšiu generáciu a pre detváky, ktoré prišli s rodičmi, pripravil prekvapenie – maľovanie na tvár, čo malí nádejní metalisti naplno využili.


Keď sa z koncertnej sály začali ozývať svižné death-metalové tóny prvej kapely Dissolution z Olomouca, šli sme nakuknúť. V sále postávalo zopár prvých metaluchtivých nadšencov, ktorým sa tiež podarilo nezmeškať začiatok a pohupovali sa, prípadne pohadzovali hlavami v rytme hudby. Napriek zatiaľ poloprázdnej sále kapela podala skvelý výkon. V rovnako rezkom duchu sa nieslo aj vystúpenie maďarskej D-beat punkovej kapely Blackmail. Sála sa začala zapĺňať a ja som so zvedavosťou čakala na vystúpenie tretej kapely – fínskych Psykoanalyysi. A že teda nesklamali. Na pódium vybehlo trio maskovaných teroristov v kuklách a rozbalili fajnový „nářez“ – crust-grind ako má byť (česť spevákovým hlasivkám), live cca 3x lepšie ak na You Tube. Po tejto energetickej bombe nastúpil poctivý punk-rock v podaní kapely Tri groše a následne aj českej punkovej legendy kapely Zeměžluč. Keďže občas bolo treba dodržať aj pitný režim, tak sme s partiou priebežne absolvovali cestu do bufetu, trochu von na vzduch a pripravovali si zvukové ústrojenstvo na ďalší prídel tvrdých melódií. Bohužiaľ, ďalšia avizovaná doom-metalová kapela Doomas pre chorobu jedného člena nemohla vystúpiť a na rad sa dostala asi najviac všetkými očakávaná domáca grindcorová kapela Attack Of Rage. Ich výkonu nemožno vytknúť absolútne nič. Vystúpenie bolo nadupané, živé, nenudila som sa ani sekundu. A podľa nadšených reakcií davu si myslím, že rovnako tak nikto v zaplnenej sále. Pre mňa osobne vrchol večera.

Po tejto čerešničke nás poctila opäť parádnou dávkou punkovej muziky kapela Dr. Pako z Partizánskeho a po nej ďalšia česká legenda - kapela Contrastic. Príjemne ma prekvapili kombináciou grindcoru s elektronickými prvkami, okorenenou sprievodnou videoprojekciou v pozadí a vskutku som sa bavila. Páni podali výborný výkon, ako sa na metalových profesionálov patrí. Postupne sa začala dostavovať únava z prestáteho večera a „glády“ na mojich nohách oťaželi cca o 10 kg. Takže oddychový pokec s chalanmi z kapiel Blackmail a Psykoanalyysi (teraz už bez kukiel) mi padol vcelku vhod a obohatil moje jazykové znalosti o nové fínske a maďarské výrazy (áno, bolo aj perkele paska). Tiež bolo veľmi milé počuť, ako kapely nadšene chválili organizáciu a atmosféru celej akcie, fanúšikov a dokonca aj Slovensko.

spustiť videospustiť video

Na vystúpenie posledných dvoch kapiel som sa snažila zmobilizovať posledné sily a ustáť to do konca. Banskobystrickú alternative core kapelu Brainscan som mala možnosť vidieť live už viackrát v minulosti a nesklamala ani tentokrát, rovnako ako posledná kapela večera rumunskí death-metaloví Necrovile. Jednoducho, náter až do samého konca. A nesmiem zabudnúť ani na skvele odvedenú prácu osvetľovačov a zvukárov od Repelent Sound - svoj job zvládli na výbornú.

Čo dodať na záver? Tento ročník CHF bol mojím prvým, ale určite nie posledným. Výborná akcia, výborná atmosféra, príjemné prostredie, ľudia a najmä skvelé kapely, ktoré sme si všetci naozaj užili. Zisťujem, že mi v mojom reporte chýba kritika... ale skutočne nenachádzam nič, na čo by som ju mohla použiť, za mňa obrovská jednotka s hviezdou. Veľká vďaka tiež všetkým sponzorom akcie a najmä organizátorovi Hoyasovi, ktorý odohral koncert nachladnutý a s horúčkou, ale aj napriek tomu sa celý večer snažil, aby všetko klapalo tak, ako má. A veruže klapalo. Dovidenia o ro©k na Celestial Help Fest 2015

Fotky z akcie poskytol fotograf Laco Hunka alias Ladioo. Ďakujeme!