Konečne aj k nám dorazila smršť Grand Slam. Ide o európske turné kapiel PYREXIA, PATHOLOGY a KRAANIUM plné slamu a brutálneho death metalu. Na Slovensku absolvovali dva koncerty - v Košiciach a v Bratislave. My sme sa pozreli na ten bratislavský koncert 14. novembra v klube Randal.

 

Akciu otvorili slovenskí priekopníci a legendy tohto žánru SANATORIUM. Mnoho ľudí prišlo skôr, aby si ich pozreli. Takže už prvá kapela sa nemohla sťažovať na prázdno pod pódiom, aj keď fanúšikovia boli zatiaľ statickí a šetrili sily na neskôr. Z môjho pohľadu nemôžem uprieť tejto skupine status legendy, ale je to už len spomínanie na doby minulé. No ako predskokan boli fajn.


Druhou kapelou boli brazílske dievky SINAYA. Kapela vznikla ešte v roku 2010 a prešla viac ako desiatimi personálnymi zmenami. Jediná pôvodná členka je Mylena Monaco, gitaristka a vokalistka, ale aj tá do skupiny vstúpila a odišla niekoľkokrát. Bubeníčka Cynthia Tsai Tuen a basáčka Bruna Melo sú v kapele len rok. Možno práve preto som mal pocit, že prvá polka setu u nich vyzerala skôr ako skúška a nie koncert. Bicie si išli svojím tempom nezávisle od zvyšku a basu buď nebolo vôbec počuť, alebo len sem-tam.

 

Druhá gitaristka Renata Petrelli išla ako hodinky, ale aj na nej bolo vidieť miernu nervozitu a do nejakého headbangovania sa radšej nepúšťala. Len Mylena pôsobila prirodzene, aj keď s gitarou, ktorá vyzerala väčšia ako ona. Najviac ma však presvedčil jej smrtiaci vokál, ten bol naozaj super. Od polovice setu sa kapela konečne rozohrala a kvalita vystúpenia išla citeľne hore. Z bubeníčky sa zrazu stala mašina, ktorá nekompromisne tĺkla do bicích a veľmi prispela k zlepšeniu smrtiacej hry. Škoda len tej nie úplne vydarenej prvej polovici setu.

Po prestávke sa k slovu dostali českí EPICARDIECTOMY. Kvalita hudby išla hneď o level vyššie. Najskôr síce mali problém dostať fanúšikov bližšie k pódiu a rozbesniť ich, ale neskôr sa rozbehol riadny kotol a dokonca do pitu pribudlo pár šialencov s maskami. Takto som si túto párty predstavoval.

Potom už nasledovala trojica kapiel Kraanium, Pyrexia, Pathology. Hudba sa presunula do výšin neba brutálneho death metalu a slamu. Neskutočná energia a našľapaná šou. Nechýbal silný úvod v podobe intra, fanúšikovia boli pravidelne vyzývaní k circle pitom a ojedinele aj k tomu, aby vyšli na pódium a skúsili stage diving.

 

Najvýraznejší prejav pre mňa mali Pyrexia, ktorí si vymenili poradie s Pathology a vystúpili predposlední. Od ich intra až po prevedenie old school death metalu, nepochybne ovplyvneného aj hardcoreom ich rodného mesta, je zmes niečoho neskutočného. Na záver ich šou vyzvali fanúšikov, aby každý, kto chcel, vyšiel na pódium a spolu s nimi vystrájali počas záverečných skladieb.

 

Nechcem nijako znižovať kvalitu vystúpenia Kraanium či Pathology, boli naozaj super, dokonca aj Epicardiectomy, ktorí s nimi bez problémov dokázali držať krok, ale najväčší mlynček na mäso mali pre mňa práve Pyrexia.