Predstavte si, že ste mladá kapela z krajiny 9000 kilometrov na východ vzdialenej od Európy. Práve vám vyšiel nový album, nepoznáte jazyky, okrem rodnej reči viete veľmi málo po anglicky, ale napriek tomu sa rozhodnete mať turné po Európe. Presne to je príbeh mladých báb Kimi (vokál), Mitsuru a Misa (gitary), Haru (basa), Kai (bicie) z japonskej kapely BRIDEAR. Tým vyšiel minulý rok album Baryte. Čoskoro v marci im uzrie svetlo sveta aj nové EP Rise. Jednou zo zastávok ich turné bol aj bratislavský klub Randal, kde sa postavili na pódium 21. februára.

 

Akcia bola na internete nahlásená v utorok na tretiu hodinu rannú, ale, našťastie, sa začala niekedy pred deviatou hodinou večernou. Šuškalo sa síce, že to bude niekedy okolo ôsmej, ale keď ste v tom čase zavítali do Randalu, dievčatá ešte len sedeli za veľkým stolom a s chuťou papali. Tie, čo práve nejedli, pobehovali po klube s rúškami na ústach. V našich končinách to okrem turistov z ich krajiny nie je veľmi zvyčajné.

 

Vzhľadom k tomu, že išlo o exotickú a neznámu kapelu, navyše vystúpili bez domáceho supportu a uprostred pracovného týždňa, sa v klube nachádzalo odhadom len do 40 ľudí. Nijako to však neubralo na kvalite ich vystúpenia a pod pódiom sa našlo dosť jedincov, čo si zaskákali s nimi. Napriek avizovanej rečovej bariére sa nijako neokúňali a speváčka Kimi sa pravidelne medzi skladbami prihovárala k publiku. Neznalosť reči ale bohate nahrádzala stále žiariacim úsmevom, v čom ju nasledoval aj zvyšok kapely. Na dievčatách bolo vidno, že napriek neznámemu prostrediu a nepočetnému publiku si to riadne užívajú a, samozrejme, ľudia pod pódiom s nimi. Čo sa týka spevu, okrem čistého vokálu posilneného o backvokály gitaristiek bola väčšina skladieb obohatená ešte o growl jednej z gitaristiek. Vzhľadom k tomu, že žánrovo sa to motalo niekde okolo power metalu, to bol zaujímavý doplnok. Samozrejme, tento žáner si vyžaduje aj množstvo gitarových pasáži, kde dievčatá predviedli, že to s nimi vedia. Kai za bicími bola jedným slovom nezastaviteľná, rýchlosť jej úderov závratná. Občas jej síce vyletela palička z ruky, ale to sa stáva. Skladby v ich sete odzneli hlavne z aktuálneho albumu Baryte a jedna skladba aj z Rise, čo to bolo konkrétne, to sa ťažko určuje, keďže ich lámanej angličtine nebolo skoro vôbec rozumieť.

 

Bola to veľmi vydarená šou s príjemne vystupujúcou kapelou, ktorá navyše dobre ovláda svoje nástroje. Malou chybičkou krásy bola rečová bariéra, keďže sa s kapelou takmer nedalo dorozumieť. Nakoniec sa to podarilo zapojením rúk aj nôh. Druhým nedostatkom bolo málo ľudí na koncerte. Rozhodne by si za svoje vystúpenie zaslúžili viac ľudí v publiku. Dúfajme, že na nás napriek tomu nezanevrú a že ich opäť niekedy uvidíme na našich pódiách.