Vidieť jednu zo zásadných kapiel rockovej histórie QUEEN sa mi už nepodarí (vykalkulované (?) trápnosti typu Queen + Paul Rodgers alebo Adam Lambert nerátam). Vybral som sa teda 9. 3. 2016 do bratislavskej Incheba Arény aspoň na druhého najobľúbenejšieho člena tohto výnimočného zjavu hudobnej minulosti Briana Maya, ktorého nám spolu s Kerry Ellis predstavila agentúra XL promotion na ich turné One Voice Tour.

  

Pred koncertom bolo všetko iné. Iné, než to, na čo som zvyknutý. Ľudia stáli v dvojstupe a pokojne postupovali ku vchodu. Žiadna tlačenica, viditeľná nervozita či nadávky, dokonca ani vtedy, keď nastal oficiálny čas začiatku koncertu. V hale veľa ochotných uvádzačiek, ktoré s úsmevom nasmerovali návštevníkov na ich miesto. Až som sa cítil ako vo Viedni, nie v Bratislave. Z reproduktorov sa, opäť nezvykle, neozýval Iron Maiden, Deep Purple, Black Sabbath či iní velikáni rocku, ale vážna hudba.

  

Za neskorším začiatkom (cca 35 minút) nevidím rozmar náladovej hviezdičky, ale umožnenie pohodlného a bezstresového usadenia fanúšikov. Ako prvá sa na vkusnom pódiu ukázala Kerry a hneď za ňou Brian. Nemuseli zahrať a zaspievať ani notu a už si vyslúžili standing ovation. Úvodnou piesňou koncertu bola I Who Have Nothing. Ďalšou v poradí bola I Loved A Butterfly, ktorú Kerry aj uviedla slovenským slovom motýľ. Mimochodom, po slovensky toho spolu s Brianom narozprávali (načítali) naozaj veľa. To už bol na pódiu aj hráč na klávesové nástroje Jeff Leach, ktorého Brian predstavil ako orchester. Inštrumentálne výkony, hlavne Brianove, asi hodnotiť nebudem. Bolo by to známym nosením dreva do lesa.  Počúvať jeho hru na akustickú gitaru je neskutočným zážitkom, no keď spustil sólo na svojej starej Red Special, sánka išla dole a duch Queen na nás naozaj dýchol. Ale nielen Queen, ale aj Beatles či Elvisa.

 

Kerry spievala nádherne a čisto a aj keď občas bolo z jej štýlu cítiť, že je odchovaná v muzikáloch, vyvrátila všetky moje obavy, že by večer mohol byť nepodarenou karaoke šou. Táto jej muzikálová poloha naplno zažiarila v skladbe Barbry Streisand The Way We Were. V nej minimálne atakovala (ak nie prekonala) kvality Streisand. Publikum, samozrejme, najviac reagovalo na hity Queen, ale dobrú odozvu mali aj covery od Kansas Dust In The Wind a Elvisa Can't Help Falling In Love. Hlavný blok koncertu sa chýlil ku koncu. Na plátne za Brianom a Kerry sa miesto pripravených projekcií objavili zábery z prinesenej kamery umiestnenej na stojane za spomínanou dvojicou. Už novinka Briana a Kerry Roll With You, ktorá je v queenovskom duchu, nažhavila publikum. No štadiónovka We Will Rock You zdvihla na nohy celú dovtedy sediacu halu. V nej som si naplno užil gitarové sólo z rúk, ktoré ho priniesli svetu.

  

Už pred prídavkami bola zabudnutá komorná atmosféra úvodu koncertu, ktorá sa tak veľmi hodila ku spojeniu akustickej gitary v rukách majstra a nádherného hlasu. Práve v tejto komorno-akustickej polohe sa nedá nič oklamať. Teraz už sme boli na ozajstnom rockovom koncerte, ktorý si viditeľne užívali ľudia na pódiu i pod ním. Záverečná Crazy Little Thing Called Love roztancovala posledné zvyšky takmer zaplnenej haly.

  

Čakal som, či z úst Briana po tejto skúsenosti zaznie „See you next time...“ a stalo sa. Takže tí, ktorí ste zmeškali alebo zaváhali, buďte v strehu. Tu sa oplatí repete!

 

Setlist: I Who Have Nothing, I Loved A Butterfly, Dust In The Wind, Born Free, Somebody To Love, The Kissing Me Song, Can't Help Falling In Love, The Way We Were, Something, One Voice, Bye, Bye Love, Life Is Real (Song for Lennon), I'm Not That Girl, Last Horizon, Love Of My Life, Who Wants To Live Forever, '39, Roll With You, We Will Rock You, No-One But You (Only The Good Die Young), Crazy Little Thing Called LoveWarning: getimagesize(/www/hosting/rocker.sk/www/userfiles/articles/10-03/1385/gallery/P1160073.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /www/hosting/rocker.sk/www/includes/blocks/13.php on line 49

Warning: getimagesize(/www/hosting/rocker.sk/www/userfiles/articles/10-03/1385/gallery/P1160039.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /www/hosting/rocker.sk/www/includes/blocks/13.php on line 49

Warning: getimagesize(/www/hosting/rocker.sk/www/userfiles/articles/10-03/1385/gallery/P1160112.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /www/hosting/rocker.sk/www/includes/blocks/13.php on line 49