Symfonici DELAIN sa po trištvrte roku vrátili do Bratislavy a opäť v tom mali prsty Octopus promotion. Tentoraz už ako tour headlineri a s vynoveným koncertným programom, pričom so sebou priviezli aj mimoriadnych hostí v podobe Anneke van Giersbergen s projektom THE GENTLE STORM a fínskych melodikov AMBERIAN DAWN. Pre limitovaný počet 30 fanúšikov bol pripravený špeciálny VIP balíček, ktorý obsahoval vstup už hodinu pred začiatkom eventu, laminovanú VIP vysačku na krk, exkluzívne podpiskarty, stretnutie Meet and Greet s kapelou a ako bonus k tomu všetkému Delain pribalili pre šťastlivcov ešte aj 2 skladby v akustickom prevedení odohrané v backstagei. Špeciálnu ponuku pripravili aj usporiadatelia z Octopus promotion. Dvom fanúšikom priniesli jedinečnú šancu vyhrať Meet and Greet s kapelou. Stačilo vložit do komentárov na facebookovej event stránke fotku, ktorá dokazuje, že ste naozaj veľkými fanúšikmi Delain. Dvaja z aktivistov tak získali 2 vstupenky a 2 stretnutia v zákulisí, kto vymýšľal a nezúčastnil sa, mal smolu. O tom, že to ide bez nejakých zákulisných machinácií, ako by sa mohol niekto obávať, ma presvedčil kamarát, ktorý bol jedným z tých dvoch šťastlivcov a mohol sa popýšiť týmto exkluzívnym zážitkom. K výhre mu dopomohla spoločná fotka so Charlotte Wessels z februárového koncertu v Bratislave, a tak ako správny fanúšik použil ušetrené chechtáky za vstupenku na kúpu novučičkého 2CD Delain do zbierky.


Piatkový večer v bratislavskom Majestic Music Clube zahajujú severania Amberian Dawn. Počas 9 rokov na scéne majú za sebou celkom plodné obdobie, ktoré im prinieslo na konto už 7 albumov, pričom najnovší pribudol práve tohto roku. Nevyhli sa za ten čas ani menším personálnym zmenám, a tak dnes speváčku Capri Päivi Selo doprevádzajú hlavný skladateľ Tuomas Seppälä – klávesy, Emil Tobias Pohjalainen – gitara,  Joonas Pykälä-aho – bicie a najnovší člen kapely Jukka Hoffrén – basgitara. Fanúšikovia síce ešte stále prichádzali, ale pod pódiom sa už zišla slušná skupina skákačov, hrozičov a tanečníkov, ktorí urobili dobrú atmosféru hneď od začiatku. Ešte počas prvej skladby sa zamiešala do publika aj Merel Bechtold, s ktorou stíham prehodiť aj zopár viet, no čoskoro odišla do backstageu pripraviť sa na svoje dnešné dvojnásobné vystúpenie. Amberian Dawn vytiahli zo svojho repertoáru skladby Circus Black z rovnomenného albumu (2012), Magic ForestCherish My Memory z albumu Magic Forest (2014) a v rámci podpory najnovšieho albumu Innuendo (2015) zaznievajú Fame & Gloria, Ladyhawk a The Court Of Mirror Hall. Zvuk nebol ideálny, ale oceňujem, že tentoraz nie je potrebná ochrana sluchovodov a popri príjemnej hudbe sa môžeme sústrediť aj na speváčku Capri, ktorá odetá za pirátku vrelo komunikovala s fanúšikmi, ktorí sa s Ammberian Dawn lúčia potleskom.

Krátku pauzu si spríjemňujem rozhovorom s Niwyiben, ktorá sa dnes opäť postarala o našu fotogalériu. Ale to už zaznievajú úvodné tóny Heart Of Amsterdam a na pódium prichádza moja top žena celej galaxie Anneke van Giersbergen, aby nám tentokrát naživo predstavila projekt The Gentle Storm. Po roku a pol mám opäť nejako vlhko v očiach. Kedže na pódiu nevidím Arjena Lucassena, ktorý sa v rámci tour objaví len na zopár akustických gentle vystúpeniach, dnes to bude teda o storm verzii. A musím sa priznať, že až taký storm som veru nečakal. Už hneď prvá skladba bola o poznanie tvrdšie zahraná ako albumová verzia a publikum šalelo hneď od prvých tónov. Anneke doprevádzajú jej dvorný gitarista Ferry "Punto" Duijsens (Agua de Annique), druhú gitaru obstaráva mladučká a talentovaná Merel Bechtold (Delain, MaYaN, Purest of Pain), doprovodný spev je v podaní skvelej Marcely Bovio (Stream of Passion), basgitara duní v rukách Marcelinho manžela Johana van Stratum (Stream of Passion) a celú mašinériu ženie spoza bicích fenomenálny Ed Warby (Gorefest, Hail Of Bullets, Ayreon). Časť setlistu tvoria skladby z prvotiny The Gentle Storm s názvom The Diary (2015), konkrétne už spomínaná otváračka Heart Of Amsterdam alebo Brightest Light, The Storm a záverečná Shores Of India. Zvyšnú štvoricu skladieb tvoria staršie covery z predchádzajúcej tvorby Anneke v podobe Witnesses (Agua de Annique), Fallout (Devin Townsend Project) a kultové EléanorStrange Machines (The Gathering). Pri Anneke sa budem zbytočne rozpisovať, proste žeriem túto ženu, každý jej pohyb, mimiku, každý jej tón je famózny a dnes večer s Marcelou skvele ladia. Zvyšok kapely hrá ako z partesu a mne osobne chýba k absolútnej dokonalosti už len viac vyšperkovaný zvuk, ale to už je o možnostiach aparatúry. Nie že by bol zlý, ale pri tomto excelentnom vystúpení, ktoré ma posadilo na zadok, by som prijal ešte niečo naviac. Napriek tomu som absolútne spokojný a spolu s približne 400 fanúšikmi sa s The Gentle Storm lúčime búrlivým aplauzom.

Postupne sme sa dostali až pred finále a sám som zvedavý, ako sa Delain vysporiadajú s vysoko nastavenou latkou. Nakoľko moje prvé dve stretnutia s nimi boli fajn, ale od headlinera večera mám určité očakávania, tak som v očakávaní, že tentoraz to bude to pravé, orechové. Zostava Delain sa v poslednom období ustálila, a tak dvoch zakladajúcich členov Martijna Westerholta (ex-Within Temptation) a speváčku Charlotte Wessels doplňujú Otto Schimmelpenninck van der Oije - basgitara, Ruben Israel – bicie, Timo Somers – gitara a Merel Bechtold – gitara, ktorá si tak dnes strihla dve vystúpenia a dokopy 24 skladieb, takže hlboká poklona mladej dáme. Už od prvej skladby cítim, že dnes to bude konečne ono. Charlotte vymenila tradičné biele oblečenie za čierne a prvýkrát som ju zažil ako tú správnu frontwoman, ktorá popri výbornom speve, keď zvládala aj ťažké pasáže, na ktoré som si vyslovene dával pozor, neustále komunikovala s publikom, hecovala fanúšikov a rozdávala energiu v prvej línii. To, že sa to pozdáva nielen mne, dokazoval kotol pod pódiom, kde to riadne vrelo a často sme celý klub skákali v rytme skladieb. Setlist pozostáva z prierezu všetkých 4 albumov, ktoré majú Delain na konte. Konkrétne odzneli Army Of Dolls, Don´t Let Go, Here Come The Vultures, LullabyStardust z posledného albumu The Human Contradiction (2014), Get The Devil Out Of Me, Milk And Honey, Mother Machine, Not Enough a We Are The Others z albumu We Are The Others (2012), April RainGo Away z albumu April Rain (2009), Silhouette Of A Dancer, The GatheringSleepwalkers Dream z prvotiny Lucidity (2006). Všetko to doplnila úplna novinka Turn The Lights Out z pripravovaného budúcoročného albumu. Delain pozícia headlinerov pristala a mám pocit, že boli milo prekvapení reakciami fanúšikov. Ak to porovnám s koncertom spred trištvrte roka, tak dnes to bolo o triedu lepšie a ich vystúpenie znieslo aj prísnejšie kritériá. Myslím, že s dneškom všeobecná spokojnosť.

Ave priatelia. Možno ste si všimli, že som sa pri písaní vyhol mojim obligátnym humorným vsuvkám. Žiaľ, udalosti posledných dni v Rumunsku a vo Francúzsku mi nedovolili ani len pomyslieť na vtipkovanie. Veľa rockových a metalových fanúšikov opustilo nedobrovoľne tento skazený svet, tak si ich aspoň takto pripomeňme v myšlienkách. Stay metal!

A na záver pripájam spomínanú fotogalériu od Niwyiben, ktorej ďakujem za spoluprácu.