Majú nový album, ktorý sami nazvali prelomový, radi sa hrajú so slovíčkami a vedia, kde je budúcnosť punku. Kapela Bokom Okolky z Bytče.

Zdravím kapelu Bokom Okolky. Aké okolky treba dať bokom?

Pepe: Všetky. Hráme bezprostredne, spievame na rovinu, bavíme sa na ostatných a aj sami na sebe.

Whitney: Zahodiť neopodstatnené predsudky, neovplyvňovať sa, vytvoriť si vlastný názor, a také tie veci, ktoré nás brzdia. To spojenie slov sa mi veľmi páči a myslím, že je dosť výstižné.

Hráte punk, ste z Bytče... aká je zostava kapely? V ktorom roku ste vznikli?

Whitney: Vznikli sme v polovici roku 1998 a v momentálnej zostave hrávame od januára tohto roka.

Whitney – gitara, spev
Pepe – basa, spev
Marcel – gitara
Tommy Jou - bicie


Máte nový album s názvom „Prelomový album“. Je skutočne „prelomový“?

Pepe: Jasné, Whitney prelomil viacero zdanlivo zapečatených ženských sŕdc.

Whitney: Pre mňa je určite prelomový, dlho som o tom sníval a po rokoch sa konečne podaril. Mali sme vymyslené aj iné názvy, ale tak dlho sme sa o albume bavili, až sme ho medzi sebou začali nazývať ako prelomový. Chystali sme sa ho nahrávať 6 rokov, až sme to prelomili. 

Zdá sa, že sa radi hráte so slovíčkami. Prejavuje sa to aj pri písaní textov?

Pepe: Hráme sa s kadečím, ale so slovíčkami? O tom povie viac líder kapely.

Whitney: Toto je tá situácia, keď ti spevák, ktorý spieva tvoje texty, nevie o tom nič povedať :o) Rád sa hrám, mám rád slovenčinu, ale snažím sa to nepreháňať. Takže slová, ktoré bežne používame v reči, komponujem do textov nečakane, ale so zmyslom. Teda aspoň si to myslím.

O čom je text „Pankáč nosí bradu“? O punkovom image?

Pepe: O pankáčovi, ktorý nosí bradu, ako mu to pristane, ako dobre vyzerá a tak dookola. No o mne predsa. :o)

Whitney: Ale, keď každá punková kapela rada spieva o tom, ako by mali pankáči vyzerať, čo na sebe nosiť, ako sa učesať, ako sa správať a až vtedy budeš pravý punk, tak som sa rozhodol trochu do tejto krásnej témy prispieť, a prikazujem im, aby nosili bradu. Snáď to pochopia.

Je punkerom ten, kto nosí „číro“?

Pepe: Nie, aj plešatých som už videl.

A čo pieseň „Vysnívaný raj“ – aký je váš vysnívaný raj?

Pepe: Turné, pivo, zábava... potom pivo, zábava a opäť turné :o)

Whitney: Tentokrát bude Pepe za toho vtipného, lebo ja ešte nemám v sebe pivo :o) . Text je o oslave miesta, kde je všetko dokonalé, ale aj tak sa vnútorne bojím na tom mieste zostať.

V akom štúdiu ste nahrávali váš album a ako ste spokojní s výsledným zvukom?

Whitney: Album sme nahrávali v štúdiu Kobka v Martine. Boli sme prvýkrát v štúdiu a na to, koľko málo času sme nahrávali, sme so zvukom spokojní. Veľmi nám pomohol Brian Baják, ktorý nás nahrával.

Ktoré zo slovenských punkových kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu?

Pepe: Po pravde, ja žiadnu, ale chystám sa vypočuť si Davovú Psychózu.

Whitney: Zobral mi to z klávesnice, ja mám najradšej zo Slovenska DP, niektoré pesničky od Plus Minus, vyrastal som aj na Slobodke, Zóne. Z mladších kapiel ma nezaujala žiadna, pretože pchajú do punku metalové riffy, škrekot a také tie rušivé momenty, ktoré sú mi odporné. Ale inšpiráciou pre nás nie sú kapely zo Slovenska, ale z Kalifornie. Lebo v Amerike je všetko perfektné, od žuvačky až po porno.

Hovorí sa, že punk, to sú 3 akordy. Mal by vedieť muzikant v punkovej kapele dobre hrať? Vo vašich piesňach počujem solídne inštrumentálne výkony.

Pepe: Upresním, my hráme punkrock. Takže Punk - tri akordy Rock sedem akordov, takže my používame štyri. Skôr dávame do popredia zohratosť kapely a energiu, ktorú dokáže kapela na pódiu zo seba „ vymačkať“. Neprišli sme na koncert umrieť, ale zabávať sa tak isto ako ľudia, ktorí si za to zaplatili.

Whitney: V každej kapele by mal muzikant vedieť hrať, mne to trvalo dlhšie, preto aj ten album je neskôr.


Aký máte názor na sóla v punkrocku? Sú kapely, ktoré ich hrávajú a aj také, čo ich úplne vynechávajú.

Whitney: Ja mám sóla rád, hlavne krátke a rýchle. Ale keďže ich neviem zahrať, tak sa tvárim, že ich nemám rád. Ale do punkrocku sa určite hodia. Myslím, že každý gitarista, ktorý má rád svoj nástroj, príde do stavu, že chce hrať sólo, takže hudobníci, ktorí sú so zásady proti sólam, len nevedia hrať. 

Dá sa ešte v punku vymyslieť niečo nové? Akú ma punk budúcnosť?

Pepe: No budúcnosť punku je stále rovnaká a to taká, že žiadna nie je - NO FUTURE, ale vymyslieť sa dá stále niečo nové, stačia k tomu nové podnety, a tých je v dnešnej dobe stále viac a viac.

Whitney: Určite sa dá vždy vymyslieť niečo nové. Alebo to ukradneš a zaobalíš tak, že to nikto nespozná. Punk má budúcnosť v malých kluboch, pretože kapely štýlu pop-punk odfiltrovali precitlivených fanúšikov punku.

Čo plánujete na zvyšok roka 2014?

Pepe: Rozbehli sme prípravy nových pesničiek, odohráme ešte pár koncertov a pre tento rok máme plán splnený na 35%.

Whitney: Tešíme sa na plánované koncerty, a verím, že ku tým štyrom ešte nejaký pridáme.

20.09. Šaľa
02.10. Bratislava
03.10. Žilina
04.10. Humenné

Ďakujem za rozhovor! Máte nejaký odkaz, alebo slogan pre čitateľov rocker.sk? ;)

Pepe: Ďakujeme, nemáme.

Whitney: Čo rocker, to bývalý punkrocker :o)

Viac info o kapele na http://bandzone.cz/bokomokolky

Súťaž

Od skupiny Bokom Okolky sme pre Vás vydrankali dva nosiče. To sú dva Prelomové albumy do súťaže. Jedno CD dokonca podpísali členovia kapely. Do 10. októbra môžu dvaja z Vás získať po jednom albume. Teda ak správne odpoviete na otázku nižšie.