Iba pred týždňom k nám do hlavného mesta privialo smršť melodického death metalu so štyrmi rôznymi kapelami, pričom každá z nich u nás predviedla nové skladby. Jedným z headlinerov večera boli aj švédski SOILWORK. O tom, ako vyzeral samotný koncert, ste sa už mohli dočítať v našej reportáži. Pred samotnou akciou sme však dostali príležitosť porozprávať sa so spevákom a frontmanom kapely Björnom Stridom a vy si teraz môžete celý rozhovor pozrieť na našom YouTube kanáli.

 

Keďže Soilwork len nedávno vydali už svoj jedenásty počin, ktorý nesie meno Verkligheten, aj náš rozhovor s Björnom sa sústreďuje najmä na túto novinku. Jeden z najlepších metalových spevákov súčasnosti poodhalil viac z textovej stránky albumu či skladania piesní, pochválil sa spoluprácou s novým bubeníkom Bastianom Thusgaardom a dokonca sa nám zdôveril so svojím najsurreálnejším zážitkom v doterajšej kariére.

 

Vo videu sú automaticky vložené aj slovenské titulky, no ak sa vám hneď nezobrazia, spustíte ich kliknutím na prvú ikonku v pravom rohu. Krátky úryvok ponúkame aj v písanej forme, viac nájdete vo videu.

 

Ahoj, Björn, aká bola včerajšia šou v Českej republike?

Veľmi dobrá. Sú to klasické priestory a je čudné, že so Soilworkom sme tam ešte nehrali. Koľko tam bolo ľudí? 900? 800! Áno. Sú to relatívne malé priestory a bola to asi najhorúcejšia šou celého turné. Keď sme odchádzali z pódia, boli sme totálne premočení. Atmosféra bola elektrizujúca. Bolo to vážne super.

 

Posledný album vyšiel len pred niekoľkými týždňami a hneď ste nabehli na turné, ako fungujú nové skladby naživo?

Veľmi dobre. Minulý rok sme neodohrali ani jeden koncert, takže bolo fajn sa do toho zase vrátiť a, samozrejme, s novým albumom. Myslím, že niektoré skladby naživo fungujú mimoriadne dobre a ľudia už vedia aj texty – obzvlášť pre Nurturing Glance a Stålfågel, takže to znie super. Je to celkom vzrušujúce.

 

Čo ma obzvlášť zaujalo je obal albumu. Mohol by si nám povedať, kto vytvoril tento dizajn a či existuje nejaké spojenie medzi názvom a vybranou grafikou?

Obálku navrhol umelec, ktorý sa volá Valnoir. Myslím, že robil aj poslednú nahrávku Orphaned Land. Vďaka nej som ho objavil, lebo sa mi veľmi páčila. Rozhodol som sa teda, že sa s ním spojím, poskytli sme mu nejaké kľúčové slová, o čom bude textový obsah albumu a on nám v podstate poskytol prvý náčrt a ten je na obale. Všetci sme boli z toho prekvapení a stalo sa to asi prvýkrát, že sme sa všetci zhodli už na prvom náčrte. Obzvlášť vynikajú tie farby, nikdy sme takéto nepoužili a je to fakt super obálka. Tiež si myslím, že sedí aj textovému obsahu albumu najmä s ohľadom na rovnováhu medzi tým, aké je to čeliť realite a nachádzať spôsoby, ako jej uniknúť.