Bola som nešťastná, keď mi v roku 2012 ušlo vystúpenie kanadskej kapely BILLY TALENT v Bratislave aj o rok neskôr na Topfeste. Preto ma potešilo, keď pred pár mesiacmi prišla správa, že posledný júlový deň roku 2017 sa kapela na Slovensko vráti, a to konkrétne do Trenčína. A ešte keď mi v rozhovore spevák Benjamin povedal, že sú šťastní, že sa k nám môžu vrátiť, o to väčšie nadšenie u mňa zavládlo. A sklamaná som nebola ja ani nikto z takmer vypredaného klubu.

 

Punkrockeri síce po svete vypredávajú veľké sály či haly, no u nás sa nechali „ukecať“ na menšiu klubovú akciu, na aké sú zvyknutí. A veru, bola to dobrá voľba. Piano Club nabitý asi osemstovkou ľudí dával koncertu ten pravý punkrockový šmrnc a možnosť byť k hviezdam večera doslova na dosah ruky.

 

Predtým, ako sa na pódium postavila formácia, kvôli ktorej všetci merali cestu do Trenčína, prišli publikum trochu „predvariť“ Briti TIGRESS. Vôbec nie zlý výber. Skupina vedená speváčkou Katy Jackson pôsobila ako taký britský Paramore. Dav pred pódiom ovládali od prvých sekúnd a počas polhodinového setu ho previedli svojimi dvomi EP Human a Like It Is.

 

Speváčka Katy sa sťažovala na teplo, ktoré celý deň u nás vládlo. V klube to nebolo o veľa lepšie. To ale bolo nič oproti tomu, keď nastúpili spevák Benjamin, gitarista Ian, basgitarista Jonathan a za bicie namiesto Aarona zasadol Jordan Hastings. Všetci zladení do čiernej a červenej, len Benj nabehol v bielych nohaviciach a od prvých tónov pohadzoval ofinou. Čo pohadzoval, veď ten chlapík je úplný blázon (presne ako o sebe tvrdil). Svoje vystúpenie odštartovali s Devil In A Midnight Mass. A tým začalo šialenstvo.

 

Ľudia spievali každé slovo, bláznili sa, skákali, tlačili sa k pódiu, kde im nebránili nijaké kovové zábrany, a tak sa pri každej príležitosti, kedy sa niektorý z hudobníkov ocitol bližšie pri okraji pódia, snažili dotknúť sa ho aspoň trošičku. A niekedy boli tak blízko až ich pot stekal na prvú lajnu publika. Aby to teplo bolo o niečo znesiteľnejšie, frontman neustále hádzal ľuďom fľaše vody, ktoré mali pripravené na pódiu, alebo ich vylieval priamo na nich.

 

Setlistu dominovali dva albumy, a to najnovší Afraid Of Heighs (2016) a Billy Talent II (2006). Skladby rýchlo odbúdali bez zbytočných rečí. Pri The Ex prišli prvé väčšie snahy o poriadne pogo v dave, ale asi prvý celkom slušný kotol sa vytvoril až pri Rusted From The Rain a mosh pit už do konca setu len silnel.

 

A zase tie presuny medzi piesňami až tak bez rečí neboli, to len zo začiatku. Milé bolo, keď sa spevák priznal, že sa učil, ako povedať thank you  po slovensky, ale zabudol to. Nechal si poradiť od jednej slečny, no o pár skladieb neskôr to zabudol opäť. Dovolil si aj trochu vyrývať, že ich hokejový tím vždy porazí ten náš, za čo ho fanúšikovia odmenili športovým skandovaním „Slovenskooooo...“. To nebol jediný prípad, kedy ho publikum nenechalo rozprávať. Po tom, čo nadupané skladby ako Big Red Gun, Ghost Ship Of Cannibal Rats či Pins And Needles vystriedalo spomalenie so Surrender, začal dav spontánne skandovať „Billy Talent!“ a nechcel utíchnuť. Hneď na to ale ostal bez slov, keď nasledujúcu skladbu Nothing To Lose Kanaďania venovali zosnulým Chrisovi Cornellovi a Chesterovi Benningtonovi.

 

Po Saint Veronica  prezradili, že skladba je inšpirovaná knihou, kde je hlavná hrdinka Veronica práve zo Slovenska. Prišlo aj na výchovné slová, aby páni v publiku dávali pozor na dámy, lebo ženy sú to najlepšie na svete až sa to celé prehuplo do druhej polovice koncertu. Na záver hlavnej časti programu si nechali štyri pecky, a to Afraid Of Heights, Louder Than The DJ, Devil On My Shoulder Red Flag s poriadnym šialenstvom pred pódiom. Veď tá skladba si to pýta.

 

Po nich sa chystali odísť, no poriadne ani nevytiahli päty z pódia a už si ich fanúšikovia volali naspäť. Trojicu posledných piesní načali s Fallen Leaves, pokračovali s Try Honesty, počas ktorej mal Benjamin akýsi motivačný príhovor k celej mladej generácii ľudí, pretože im patrí svet a o tom, aký je dnešný svet nie veľmi dobrý, a zakončili ju s brutalitou Viking Death March. To bola neskutočná sila. Zimomriavky som mala aj napriek tomu hnusnému teplu. Pri nej mladí Slováci naposledy ukázali, ako perfektne sa vedia na koncerte zabaviť a potom už pomaly pochodovali domov.

 

Čudujem sa, že po tom výbuchu energie a litroch potu Piano Club ostal stáť. A len si želám, aby sme zažívali ešte množstvo takýchto koncertov, lebo to bolo naozaj perfektné. Tak punkrockovo dokonalé.

 

Setlist: Devil In A Midnight Mass, This Suffering, Big Red Gun, This Is How It Goes, The Ex, Ghost Ship Of Cannibal Rats, Rusted From The Rain, Pins And Needles, Surrender, Nothing To Lose, Saint Veronika, The Crutch, Leave Them All Behind, Surprise Surprise, Afraid Of Heights, Louder Than The DJ, Devil On My Shoulder, Red Flag, Fallen Leaves, Try Honesty, Viking Death March