Je piatok 20. 6., niečo pred siedmou hodinou večer. Pred Aegon Arénu NTC v Bratislave prichádza stále viac ľudí. Punkové oblečenie niektorých fanúšikov napovedá, že pôjde o koncert punkového pioniera. O koho ide, sa dá dozvedieť zo všade vyvesených plagátov. Agentúra XL Group dotiahla na Slovensko svetovú hviezdu - Billyho Idola!

Začiatok bol naplánovaný na 19:30, hala je o tomto čase už skoro plná. No Billyho ani kapelu so Steveom Stevensom nevidieť, na pódiu zatiaľ stoja len opustené hudobné nástroje osvietené fialovým svetlom. Hlavný hrdina večera si asi povedal, že na hviezdy sa čaká, a tak celú šou odpaľujú s takmer trištvrte hodinovým meškaním. 


Zhasínajú svetlá a za zvukov prvej piesne Postcards From The Past prichádza na stage celá kapela. Billy oblečený v dlhom koženom saku, Steveovi nechýbajú trblietavé rozšírené nohavice. Po nej bez zbytočných rečí začínajú hrať Cradle Of Love, jeden z najznámejších Billyho hitov. Po ňom sa spevák publiku konečne prihovára. Zdraví Bratislavu, celé Slovensko a odštartuje najväčší hit jeho bývalej kapely Generation X – Dancing With Myself doprevádzaný častými výkrikmi názvu nášho hlavného mesta. Steve Stevens sa nenecháva zahanbiť, hrá s gitarou za hlavou a zároveň behá po celom pódiu. Ani on, ani Billy na pódiu nepôsobia, ako keby im už ťahalo na šesťdesiatku. Bavia sa a užívajú si to ako čerství dvadsiatnici.

Pred Flesh For Fantasy Billy začína s jeho šnúrou prezlekov, keď rovno na pódiu zhadzuje tričko so sakom, oblieka si len koženú vestu a prvýkrát tak ukazuje až príliš dobré telo na svoj vek. Skladba končí, Billy si pod vestu znovu oblieka sako a uvádza novú pieseň Love And Glory, ktorá sa na jeseň objaví na jeho pripravovanom albume Kings And Queens Of The Underground. Steve si len prehadzuje gitary a pokračujú s One Breath Away a hneď po nej Ready Steady Go, skladbou z čias Generation X. Po nej si všetci berú do rúk akustické nástroje, jedna sa dostáva aj k Billymu. Poznamená, čo my už všetci vieme, že máme na Slovensku nádherné ženy a spustia romantickú Sweet Sixteen. Po pomalej melódii sa vracajú späť do tempa s Whiskey And Pills. Billy celý čas lieta po pódiu, vyskakuje na čo sa dá, blázni sa, vyhadzuje mikrofón do vzduchu a občas ho aj nechytí, na čom sa zabáva publikum aj celá kapela.

Billy sa vyzlieka a ostáva hore bez, ženy jačia a celý dav kričí „More! More! MORE!“

Koncert sa opäť dostáva do pomalšieho tempa, keď na pódiu ostane len Steve Stevens a do klavírneho podkladu dáva krátku gitarovú improvizáciu. Po nej sa vracia znovu prezlečený (nahodil pod sako bielu košeľu) Billy Idol a hrajú Eyes Without A Face. Po pesničke zhadzuje sako, berie gitaru a halou znie cover hitu od The Doors – LA Woman. Keďže sme na Slovensku, nie v LA, spieva ho s pozmenenými slovami – Slovakian Woman.

Kapela odchádza a celá pozornosť sa sústreďuje na Stevensa. Zapaľuje si cigaretu, lebo rockovým hviezdam sú ukradnuté nejaké zákazy fajčenia v halách, a v krátkom sóle predvádza svoje gitarové umenie, ktoré začína melódiou ako z westernu, pomaly sa presúva k španielskym latino rytmom a končí pri náznaku intra Stairway To Heaven od Led Zeppelin. Večer plynule prechádza k vrcholu. King Rocker, Love Like Fire (piesne Generation X) a nálada sa stupňuje. Pri Blue Highway akoby už ani nevedeli, čo od radosti. Billy hádže do publika lietajúce taniere, paličky, setlisty, všetko, čo mu príde pod ruku. Steve znovu hrá s gitarou za hlavou a dokonca aj zubami. A potom to prichádza, z mikrofónu znie výkrik „Rebel Yell!“, Billy sa vyzlieka a ostáva hore bez, ženy jačia a celý dav kričí „More! More! MORE!“ Všetci sú vo vytržení, Billy si to maximálne užíva. Po skončení skladby kapela odchádza.

(video z xl.sk)

spustiť videospustiť video

Ale fanúšikovia chcú viac, tak kričia. Vedia, že ešte nepočuli dva jeho najväčšie hity. Billy im chce dať viac, a preto sa vracia. Najskôr všetkým ďakuje za úžasný večer, potom začne spievať White Wedding len za Steveho akustického doprovodu. Pri tom je vidieť tú perfektnú chémiu, ktorá medzi nimi funguje. V polovici sa pridáva celá kapela a odpaľujú White Wedding vo verzii, ako ju všetci poznáme. Atmosféra, ktorá bola už pri Rebel Yell na maxime, stúpa ešte vyššie. Poslednou piesňou večera je Mony Mony, pri ktorej Billy skáče ako pri aerobiku, ale dav mu to žerie a skáče s ním. Po skončení predstavuje kapelu a so slovami „I’m Billy Fucking Idol!“ odchádzajú.

Počas celého koncertu Billy dokazoval, že dokáže narábať s publikom a jeho 30 rokov na scéne je opodstatnených. Zaslúži si svoje miesto medzi najväčšími rockovými hviezdami a kto jeho koncert zažil, určite neľutuje.