BIJOUTERRIER absolvovali 16. februára poslednú zastávku svojho Pozri Tour. Tá sa, ako inak, konala v ich domovskej Nitre, konkrétne v Novej Pekárni. Vrchol povalentínskeho víkendu patril domácim kapelám, keďže spoločnosť hlavnému bodu programu robili TRIBUTE TO FREEDOM a RANNÁ NEVOĽNOSŤ.

 

Večer odštartoval okolo pol deviatej, keď sa na pódium postavili Tribute To Freedom, ktorých speváka ste po krátkom oddychu ešte mohli neskôr vidieť aj s BijouTerrier. Kapela síce samú seba štýlovo radí k hardcoreu, no mne sa skôr javili ako solídny metalcore.

 

Chalani podali super výkon, hoci pod pódiom to ešte mali trochu poredšie. Pritomní im však dostatočne vzdávali hold skákaním a pobehovaním. Kapela mala o polhodinu kratší set, ako bolo pôvodne naplánované, čo mohlo byť spôsobené aj faktom, že spevák si musel rozložiť sily tak, aby neskôr vypomáhal hlavnej hviezde.

 

Zo skladieb odzneli napríklad Haters Gonna Hate, What Will You Do Differently a Open Your Eyes, pričom pri poslednej zmienenej piesni si spevák robil srandu, že kto chce, môže si ju pokojne premenovať na Open Your Ass.


Po polhodinovom omeškaní pri začatí úvodnej skupiny už ďalej všetko odsýpalo poriadne svižne a energicky. Sotva si Pekáreň vydýchla a ovlažila sa dobre vychladeným pivom, už nastupovali pred publikum chalani z Rannej Nevoľnosti. Tí vybalili niečo z viac rockovejšieho než metalového súdka. Oproti TTF servírovali o čosi jemnejšiu a melodickejšiu porciu metalcoreu plnú emócií.

 

Počas ich približne hodinu trvajúceho setu, ako to aj malo byť, sa už pod pódiom zgrupilo viac fanúšikov, ktorí aj tentokrát ochotne spolupracovali. Rovnako ako štartovacie zoskupenie i RN podali super výkon a bola radosť počúvať ich. Asi najväčším prekvapením tohto setu však bolo, keď počas jednej zo starších skladieb sa zrazu po ich boku objavil aj bývalý člen zoskupenia Juraj Štefánik. Príkladom piesní, čo odzneli, sú Ďakujem, Dúfam či Pre teba.

Tesne pred pol jedenástou sa na pódiu objavili tí, na ktorých všetci čakali asi najviac. BijouTerrier vyvolali v Pekárni najväčší rozruch. A keď boli ľudia po prvých kapelách poriadne rozohriati, tak teraz to už naozaj vyzeralo, ako keby sme sa nachádzali v skutočnej pekárni, kde sa BijouTerrier stali horúcou pecou, čo hriala všetko naokolo na bod varu.

 

Kapela sa znovu objavila na scéne po turbulentnom období a opäť nesklamala. Vokalistka Zita bola hotovým perpetum mobile. Sotva sa dalo stíhať sledovať, kedy sa kde nachádzala. V tesnom závese v pozadí mala neustále Strýca, ktorý sekundoval mužskému vokalistovi požičanému z Tribute To Freedom.

 

Odznievali nové aj staršie skladby dopĺňané prehovormi hlavne od Zity, ktorá iba jediný raz chcela na chvíľu ticho, a to pred skladbou Bažiny smútku, ale publikum jej skoro odmietlo vyhovieť, keďže zábava bola v plnom prúde a bola škoda umlčať sa čo i len na pár sekúnd. A dočkali sme sa aj dokončenej verzie Vydala sa za Kubánca.

 

Z ostatných skladieb ešte odzneli napríklad Spaceshit Captain, s ktorým chytali hovno vo vesmírnej lodi. Neskôr skupina prezradila, že boli na Dovolenke a na otázku kde odpovedali s Japanese Tourbus. Zita prezradila, že má zo všetkých zvierat najradšej len tú svoju Vevericu. Lady Gaga prišla zaspievať Tarantínov film, ale okrem nej prišli aj Babka Natatrouská a dedo Momuj a hoci sa Vilémovi Čokovi prísť nechcelo, aj tak musel v závere zaplakať pri Prečo plačeš Vilém?. Nehovoriac o tom, že s príchodom konca sa im ešte do cesty priplietol Zaseknutý turniket, ktorý mal pôvodne všetko ukončiť, takže na pódium vybehli i všetky ostatné kapely a zaspievali si spoločne, no nakoniec ešte v prídavku nasledovalo niekoľko ďalších piesní, lebo fanúšikovia odmietli BijouTerrier pustiť prečZ nespomenutých sme si ešte mohli vypočuť trebárs Pozri, Neser!, Vláda, Súdna sieň a Ladies and Gentlemen.

 

BijouTerrier predviedli parádne divadlo, ktoré bolo pastvou pre oči aj uši, len škoda, že boli dosť v hmle, a tak nemali šancu veľmi dovidieť na to, čo sa dialo pred nimi. Potom ešte napríklad Zita nepočula samú seba v odposluchu a bolo vidieť, ako mala kapela čo robiť, aby stíhali s dychom, keďže vzduch zrovna nebol najlepší, k čomu nepomáhal ani fakt povoleného fajčenia počas koncertu.

 

Vcelku však odhliadnuc od týchto menších nedostatkov išlo o veľmi vydarený večer, ktorý bolo fajn absolvovať. Rozhodne sa každý prítomný výborne zabavil, vyskákal sa a zaspieval si s kapelami.