Keď som zistil, že usporiadateľ koncertu famóznej speváčky BETH HART zaradil jej vystúpenie do programu piešťanského Domu umenia a nie do klubu Blue Note, bol som veľmi skeptický. Neveril som, že môže mať u nás toľko fanúšikov, aby boli schopní zaplniť, nie to ešte vypredať Dom umenia. Ale stalo sa. Už priebežne, keď som sledoval predpredaj, sa lístky míňali závratným tempom. Deň pred koncertom boli voľné posledné tri miesta do poslednej rady.

V nedeľu 26. apríla teda nastal sviatok milovníkov skutočnej hudby. Úlohu predskokana zvládli napriek malému časovému priestoru René Lacko & DownTown. Títo ostrieľaní bluesoví harcovníci zaujali predovšetkým vlastnými skladbami, ktoré boli živšie ako covery.


Päť minút po dvadsiatej sa po krátkom uvedení od usporiadateľa koncertu pána Zelenaya (Blue Note), objavila na pódiu rodáčka z Los Angeles BETH HART so svojou skupinou (Jon Nichols – gitara, P.J. Barth – gitara, Bob Marinelli – basgitara, Julian Rodriguez - bicie). Od prvých tónov dokazovala svoje nesporné kvality nielen spevom, ale aj hrou na klavíri a akustickej gitare. Jej sexi zastretý, mierne zachrípnutý hlas vyvolával zimomriavky na celom tele. Ako veľké plus hodnotím, že BETH v živom prevedení ubrala aj z (pre ňu tak typického) vibrata, ktoré mi vo väčšom množstve prekáža. Daň za energiu, ktorú do vystúpenia od úvodu dávala, zaplatila biela blúzka, ktorú mala oblečenú, a ktorá javila známky prepotenia už po tretej skladbe (bonus pre mužskú časť publika :o). 

spustiť videospustiť video

Celý koncert bol akoby prierezom doterajšej kariéry. Od „Delicious Surprise“ a „Get Your Shit Together“ z albumu „Screamin' For My Supper“ (1999), až po najnovší album s názvom „Better Than Home“, ktorý vydala dva týždne pred koncertom (13.4.), a hneď v prvom týždni sa dostal na prvú priečku Billboard Blues Charts a iTunes Blues Charts. Taktiež prvý singel z tohto albumu „Mechanical Heart“ bodoval na prvom mieste v iTunes Blues song list. Počas vystúpenia pôsobila BETH veľmi uvoľnene, akoby ani nešlo o koncert, ale o skúšku. Vtipné bolo, ako vrátila Juliana naspäť za bicie, keď si myslel, že nasleduje verzia piesne hraná len na akustických gitarách, alebo netradičné prerušenie v úvode skladby „St. Teresa“. V tomto prípade BETH porušila nepísané muzikantské pravidlo, že po chybe sa pokračuje ďalej, akoby sa nič nestalo, no ona sa po slove „shit“ ospravedlnila, že nie je moc dobrá v hre na gitaru a začala odznova, tentokrát bez chyby.

Emócie, i so slzami v očiach, nechala naplno prepuknúť, keď venovala skladbu svojmu manželovi, ktorý BETH aj počas koncertu nosil čaj. Po prídavkoch sa dalo vycítiť, že celá kapela, a hlavne BETH, sa cítia nadštandardne. Ako prejav vďaky publiku (nielen piešťanskému, lebo pred a po koncerte polo počuť okrem slovenčiny aj poľštinu, maďarčinu, ale aj holandčinu) ponúkla BETH bonus v podobe piesne, ktorá v setliste pripravená ani nebola. Počas toho, ako skupina vyberala vhodnú pieseň, sa z publika začali ozývať hlasy fanúšikov, menujúcich piesne, ktoré by chceli počuť. Názvy sa sypali jeden za druhým a keď sa už zdalo, že kapela vybrala pieseň, ktorú zahrá, ozval sa ešte výkrik „Soul Shine“. Tu sa musela BETH spýtať Juliana (hráča na bicie), či ju pozná, nakoľko v sprievodnej skupine pôsobí krátko. Práve v tomto momente sa ukázala kvalita celej skupiny, keď gitarista Jon Nichols očami a gestami ovládal a navigoval hru Juliana.

spustiť videospustiť video

Po koncerte mali držitelia VIP vstupeniek, ktorí už pri vstupe dostali podpiskartu, pripravené občerstvenie a po chvíli medzi nich zavítala BETH aj s kapelou, aby popodpisovala prinesené alebo zakúpené albumy a fotografie. To bol zlatý klinec nádherného večera v spoločnosti hviezdy svetového formátu, ktorá bola na Slovensku prvýkrát a snáď nie naposledy.

SETLIST:

BAD LOVE
WATERFALLS
IF I TELL YOU I LOVE YOU (Melody Gardot cover)
THRU THE WINDOW ON MY MIND
TELL' EM TO HOLD ON
DELICIOUS SURPRISE
SOMETHING'S GOT A HOLD ON ME (Etta James cover)
MIGHT AS WELL SMILE
TELL HER YOU BELONG TO ME
BETTER THAN HOME
ST. TERESA
BROKEN AND UGLY
GET YOUR SHIT TOGETHER
THE UGLIEST HOUSE ON THE BLOCK
TROUBLE
SINNER'S PRAYER (Ray Charles cover)
MECHANICAL HEART
BANG BANG BOOM BOOM
AS LONG AS I HAVE A SONG
LEAV THE LIGHT ON
​SOUL SHINE (The Allman Brothers Band cover)