Záver februára sa niesol v znamení zbojníkov, ktorí opustili panenské lono prírody a vtrhli do bratislavského klubu U Očka, kde Catastrofyc Crew pre nás pripravili tretiu edíciu eventu zvaného Besnenie Zbojníkov.

Že ide o príjemnú verziu zbojníkov, som zistil hneď po príchode, keď švárny junák v kroji vítal každého návštevníka podľa starých tradícií chlebom a soľou. Pristavujem sa ešte pri Axelovi a ochutnávam jeho vegaburger, ktorý vyšperkoval domácou špenátovou žemľou. Ako mäsožravec môžem smelo odporučiť a míňam nejaký ten groš dobrovoľne.


O rozbeh večera sa postarali záhorácki junáci z borovicových lesov BLIND RÄTTVISA. Pri pohľade na basáka, ktorého image by skvele zapadol k The Exploited, očakávam jednoduchšiu punkovicu, ale chlapci si to šinú skôr v thrash metale, vkusne okorenenom punkom. Pod pódiom sa rozbiehajú tanečky, publikum sa baví, skladby odsýpajú a kapela sa lúči coverom od Suicidal Tendencies, celkovo slušný začiatok eventu.

Na stage nastupujú českí lumpovia z Krkonošskej vrchoviny EXORCIZPHOBIA. Som zvedavý, akí budú naživo. Po pár songoch vypovedá službu frontmanova gitara, a tak si to môže do konca setu užívať len s mikrofónom. No má to aj svoje výhody, ktorými sú častý frontmanov pobyt medzi tancujúcim publikom pod pódiom a aj spev pod stropom, putujúc po rukách fanúšikov. Zaznievajú napríklad Something is wrong, alebo Beer and weed a pod pódiom to stále žije. EXORCIZPHOBIA by som radil k americkej vetve thrashu, niekam ku Nuclear Assault, Municipal Waste alebo Cryptic Slaughter, no aj to líznutie moshom je potešiteľné. Práve coverom od Cryptic Slaughter sa s nami chlapci lúčia a aj napriek výpadku gitary si vyslúžili uznanie za veľmi dobrý set.

Popradčania HUMAN HUMUS sa taktiež nedali zahanbiť a predstavili sa nám so svojou podtatranskou grind smršťou. Kratšie a úderné skladby, náter od začiatku až do konca a speváka bolo nie len plné pódium, ale každú chvíľu zavítal aj do kotla medzi fanúšikov. V kotli to vrelo, tí najaktívnejší už v danej chvíli šantili hore bez, keďže tá vydaná energia naakumulovala slušné teplo. Ešte som tak po očku sledoval prítomné dámy, či náhodou nebude nejaké to hore bez prekvapenie. Ale späť k hudbe. HUMAN HUMUS zmietli všetko, čo im stálo v ceste, podobne ako neslávne známa víchrica v Tatrách a potešili nie len fanúšikov grindu.

A blížime sa pomaly do finále. Na stage nastupujú hostitelia dnešného večera, zbojnícka cháska od Dunaja zvaná CATASTROFY. Parádny thrash okorenený výbornými textami v slovenčine nenechal nikoho chladným. Žije to v celom klube, pod pódiom sa to melie jedna radosť a výbornú atmosféru ešte viac hecuje frontman Boris, neustále komunikujúc s rozšantenými fanúšikmi. Zaznievajú príbehy o zbojníkovi Kazimírovi, ktorý aj Ďuriho Jánošíka položil do smútku a set je vyskladaný zo skladieb z nového albumu Zbojnícky tanec, ktoré sú doplnené o staršiu tvorbu. Nechýbala ani kultová a fanúšikmi zborovo odspievaná Tento štát sa musí zničiť! alebo Sabotéri, Okovy či Bastardi spoločnosti. Catastrofy ukázali, že vedia a ich tvorba má od začiatku až do konca hlavu aj pätu. Za mňa osobne všetky palce hore.

Na záver junáci v krojoch vylosovali šťastlivcov v tombole, rozdávali sa CD, tričká, plagáty či odznaky. Spomeniem ešte ponuku domácich muffinov a oceňujem benefičné odznaky Zbojníci útulku, keď výťažok z predaja putoval pre útulok Záchranný koráb. Takže tá zbojníčina bola veľmi príjemná a už sa neviem dočkať vol. 4, aby som sa nechal dobrovoľne opäť ozbíjať. Výborná akcia a návšteva následného pokračovania bude pre mňa milou povinnosťou.