Poznáte to, keď na niektorú kapelu čakáte a nie a nie sa jej dočkať, dokonca ohlási aj koncert, ale potom ho aj tak presunú na iné miesto? Presne toto isté sme zažili s kapelou BELPHEGOR, ale nakoniec sa predsa len pošťastilo a my sme si ich mohli užiť 28. júna v bratislavskom klube Randal v silnej zostave spolu s MELECHESH.

 

Akcia bola naplánovaná na 19:30 a skutočne v tom čase už na pódiu stála prvá kapela, ale nebol to nikto zo spomínaných. Na mieste som sa dozvedel, že predskokanom budú DE PROFUNDIS, na prvý pohľad nesúrodá kapela hudobníkov z Veľkej Británie. Na poste vokalistu je vysoký viking Craig Land, ktorý, paradoxne, bol so svojím preskakujúcim hlasom aj slabším článkom kapely, a na poste gitaristu Soikot Sengupta, statný strážca sultánovho paláca a zároveň aj najsilnejší článok kapely či osoba, ktorá na pódiu najviac prežívala ich šou.

 

Rozhodne to však nebola žiadna tragédia a ako prvá kapela celkom schopne otvorili svojím kratším setom večer s pomerne výborným zvukom. Z ich skladieb sme počuli tie z nového albumu The Blinding Light Of Faith, napríklad Martyrs, Obsidian Spires, War Be Upon Him, Godforsaken, Beyond Judgement a Bringer Of Light.


Po nich prišli na rad rozprávači z ďalekej Mezopotámie. Izraelčania Melechesh spustili svoju temnú verziu mytológie spomedzi riek Eufrat a Tigris. Kvalitatívne aj hudobne ste sa zrazu ocitli o päť poschodí vyššie. Ich šou bola neskutočne živelná a pre mnohých fanúšikov najlepšia, akú od nich zažili a s výborným zvukom. Ich vokalista Ashmedi vás prepaľoval svojím pohľadom tak, že ste sa rozpúšťali na mieste a gitarou občas naznačil pohyb, ako by vám chcel skosiť hlavy. Po bokoch boli vonné tyčinky, takže celým ich setom nás sprevádzala ich špecifická orientálna vôňa.

 

Dokonalej atmosfére nechýbalo zo strany kapely absolútne nič, od fanúšikov chýbala hlavne účasť. V klube mohlo byť odhadom 120 až 150 ľudí, ale na takéto kapely je to žalostne málo. Zo skladieb odzneli Ghouls Of Nineveh, Tempest Temper Enlil Engraged, Multiple Truths, Grand Gathas Of Baal Sin, Rebirth Of The Nemesis, Ladders To Sumeria či Triangular Tattvic Fire.

Potom nasledovalo druhé vyvrcholenie večera. Kapela Belphegor prišla so svojou typickou šou, pri ktorej nechýbali totemy z kostí a kravských hláv, obrátené kríže, kadiaci kalich či lebka v hábite a, samozrejme, neprehliadnuteľný Helmuthov mikrofón. Kapela sama bola ozdobená warpaintami, nabojnicovými pásmi, obrátenými krížmi. Vokalistov prejav evokoval, ako by bol na pódiu niekto nie príčetný, poprípade posadnutý alebo šialený. Nechýbali satanistické príhovory medzi skladbami, jedným z nich bolo napríklad: ,,Šetrite svojimi modlidbami, Boh tu nie je, Boh nie je na tejto šou.“ Všetko výborne hrané a výborne vkomponované do ich hudby.

 

Ak by chcel niekto moralizovať, tak len dodám, že je to v prvom rade iba šou a tak to aj berie väčšina fanúšikov. Že netreba brať všetko úplne vážne predviedla aj kapela a keď im zaškrípalo niečo v technike, tak z temných vážnych tvári prešli plynule do rehotu. A keď Helmuthovi bolo treba nastaviť mikrofón a na pódium vybehol technik, tak pokračoval v speve a popri tom ťapkal po hlave spomenutého zriadenca.

 

Pod pódiom, napriek tomu, že účasť nebola žiadna sláva, bol celkom slušný kotol a riadna strkanica. Tí v prvých radoch si mohli počas setu niekoľkokrát popodávať ruky s kapelou. Na záver nechýbal, samozrejme, prídavok a ním bol Gasmask Terror. Na úplný záver, keď sa už kapela poberala z pódia,  vybehol späť Helmuth, porozdával za hrsť trsátok a znova si popodával ruky s fanúšikmi. Pokiaľ ste boli trpezliví, tak behom dvadsiatich minút aj sami vybehli z backstageu a bezbreho sa s každým fotili. Prosto žiadna kapela s maniermi, ale so super prístupom k fanúšikom.