V štvrtý aprílový piatok zaznamenal zlínsky klub Master of Rock Café statné davy čiernoodencov. Neboli to našťastie kukláči, ale stovky fanúšikov si prišli v tento deň užiť tri black/death metalové kapely. Je viac ako jasné, že hlavným lákadlom bola poľská kapela Behemoth – headlineri večera, ale určite som bola zvedavá aj na dve ďalšie – Thaw a Bölzer – účinkujúce ako hostia európskeho turné kapely Behemoth s názvom The Satanist Tour 2015.

Po vstupe do MoR Café, kde som bola v ten večer prvýkrát, som začala tušiť, že kapacitne bude klub praskať vo švíkoch, keď sa všetci zúčastnení napracú dovnútra. Ale to sa dalo očakávať, nakoľko koncert bol beznádejne vypredaný. Pri prvej kapele Thaw z Poľska to našťastie ešte nebolo príliš citeľné a dokonca sa ako-tak dalo v dave aj predierať s foťákom. Kapela hrajúca experimentálny black metal s prvkami noise odpálila svoje vystúpenie songom Last Day a my sme mali možnosť kochať sa pohľadom na piatich hudobníkov v kapucniach predvádzajúcich virtuózne kúsky na svojich nástrojoch. Minimálne gitarové party boli skutočnou lahôdkou. Celé vystúpenie bolo nasvietené dočervena a kapela hrala zahalená dymom, ktorý bol pravidelne dopúšťaný na pódium. Dopriali nám spolu päť piesní a priznávam, že pri poslednej s názvom Greed som mala pocit, že stále pokračuje ešte tá prvá. Thaw svoje vystúpenie ukončili efektným gitarovým kvílením, keď sa gitarista rozhodol svoju gitaru cca dve minútky preťahovať pred reprákom a tým preskúšať naše ušné bubienky. Vyslúžili si za svoju show náležitý potlesk, a aj keď sa mi to celé zdalo trochu rozťahané a jednoliate, netvrdím, že by sa na to nedalo pozerať.


Teplo v klube začínalo byť čím ďalej, tým menej znesiteľné a priam fyzicky som sa tešila na vyvetranie sa vonku počas prestávky. Po nej nás čakalo vystúpenie druhej kapely v poradí – švajčiarskych Bölzer. Tentokrát bolo pódium nasvietené namodro a dymu tam bolo snáď dvojnásobne ako pri prvej kapele. Začalo sa zrezka hneď prvou skladbou Soul Eclipse a publikum náležite ožilo. Asi po desiatich minútach pozerania do dymu a niekoľkých pokusoch odfotiť aj ľavú stranu pódia som sa utvrdila v tom, že na pódiu sú naozaj iba dvaja členovia zostavy – bubeník a spevák/gitarista v jednej osobe. Znie to neuveriteľne, ale títo dvaja podali plnohodnotný výkon za minimálne ďalších dvoch členov. Spevák predvádzal parádnu show, či už po hudobnej, alebo speváckej stránke. Gitarové riffy, screamy a black vokály zo seba rinul ako na bežiacom páse a bicman vôbec nezaostával. Počas šiestich songov zo seba vydali parádnu energiu, ktorú sa im podarilo preniesť aj na publikum. Pre mňa skutočne milé prekvapenie večera. A zjavne aj pre ostatných, keďže mohutné ovácie na seba nenechali čakať.

 To už som bola slušne nabudená na vrchol večera – poľských black/death metalových Behemoth. Po ďalšej nutnej prestávke na vyvetranie sme sa vrátili do už plne napratanej sály a podarilo sa nám pretlačiť zhruba do polovice davu. A keďže predo mnou ostali vytrvalo stáť traja dvojmetroví šuhaji, už som tušila, že to bude skôr akustický ako vizuálny zážitok :o| Vystúpenie začalo introm s efektnou ohňovou show a ako prvý song nám Behemoth nadelil skvelú skladbu Blow Your Trumpets Gabriel. Koncertná vizáž a vôbec pódiová show tejto kapely je fascinujúca. Pomaľované mŕtvolné tváre, k tomu zodpovedajúce odevy, ohňové efekty, stojany na mikrofóny s pentagramom... A spevák Nergal je vskutku charizmatický muž - pozorovať ho naživo je naozaj zážitok a bolo vidno, že po prekonaní zhubnej choroby je momentálne v skvelej forme. Dav šalel pri každej ďalšej skladbe, atmosféra už bola riadne hustá a mne sa postupne podarilo presunúť sa asi do štvrtej rady, takže už som si koncert mohla užívať aj vizuálne.

Občas si kapela urobila krátku zatemnenú prestávku na doladenie „krvavým“ make-upom, takže na konci koncertu boli tváre všetkých členov slušne zladené dočervena. Hudobný a spevácky výkon, myslím, netreba vôbec hodnotiť – Behemoth sú skutoční profesionáli, ktorí nenechávajú nič na náhodu a žiadne zaváhanie neprichádzalo do úvahy. Spolu nám dopriali 15 skladieb zo starších i z najnovšieho albumu The Satanist a posledný song s názvom O Father O Satan O Sun! sme si vypýtali ako prídavok. Chvíľu síce trvalo, kým sa vrátili na pódium, ale oplatilo sa čakať. Behemoth záver svojho vystúpenia poňal vskutku epicky – v dlhých čiernych plášťoch s kapucňami a na tvárach masky s dlhými rohmi.

Tlieskalo a kričalo sa dlho a zaslúžene, koncert i celý večer bol nezabudnuteľný, s priateľmi sme si ho naozaj užili. Jediné, čo mi celú atmosféru jemne kazilo, bola predimenzovaná kapacita priestorov v klube a tým aj spôsobené brutálne teplo vo vnútri.

Setlist Behemoth:

Intro
Blow Your Trumpets Gabriel 
Ora Pro Nobis Lucifer 
Conquer All 
Decade Ov Therion 
As Above So Below 
Slaves Shall Serve 
Christians to the Lions 
Messe Noire 
Ov Fire and the Void 
Ben Sahar 
Alas, Lord Is Upon Me 
In the Absence ov Light (acoustic break) 
At the Left Hand ov God 
Chant for Eschaton 2000 
O Father O Satan O Sun!